czspenderu
Ekumakad.cz ›› Projekty ›› Za férovou čokoládu! (dokončeno)
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Za férovou čokoládu! (dokončeno)

mcf_logo_print.jpg

Kampaň Za férovou čokoládu! byla oficiálně zahájena 14. srpna 2013. Aktuální informace na webu www.zaferovoucokoladu.cz

Kakao patří mezi jednu z nejvýznamnějších komodit na světovém trhu. Jeho produkce bývá často spojována s vykořisťováním a porušováním lidských práv. Kromě nízkých výkupních cen za úrodu a těžkých pracovních podmínek na kakaových plantážích je zejména pěstování kakaa spojeno se zneužíváním dětské práce. Chudí pěstitelé a zemědělci totiž nemají mnoho možností, jak se vykořistovatelskému systému vzepřít.

Východiskem může být fair trade – spravedlivý obchod, v jehož rámci jsou dodržována jak lidská práva, není povolena nucená dětská práce, ale především je pěstitelům za jejich úrodu vyplácena odpovídající cena, díky které mohou nejen uživit své rodiny, ale navíc investovat do další produkce. Podíl fairtradové čokolády je však stále v Evropské unii pod jedním procentem.

Cílem tohoto projektu je vytvoření nadnárodní kampaně za spravedlivější obchod s kakaem a čokoládou, která bude mobilizovat zejména mladé lidi.

Cíle projektu:

 • přispět k plnění 1. rozvojového cíle tisíciletí – odstranit chudobu,         v tomto případě u pěstitelů kakaa zejména v Sub-saharské Africe

 • přispět ke zvyšování korporátní odpovědnosti firem podnikajícím        v čokoládovém průmyslu

 • přispět ke změně návyků k odpovědné spotřebě u spotřebitelů

 • přispět ke zvyšování povědomí evropské veřejnosti o rozvojové problematice a o tom, jak fair trade přispívá ke snižování chudoby     v rozvojových zemích

 • mobilizovat mladé lidi, aby se zapojili do kampaně „Za férovou čokoládu!“


Aktivity:

 • příprava petice, sbírání podpisů, organizace předání zástupcům zastřešující evropské organizace výrobců cukrovinek v Bruselu
 • v rámci turné čoko-busu organizování veřejných akcí v 50 evropských městech
 • organizování nadnárodní informační kampaně, vytvoření a šíření informačních materiálů (tištěných, na webech a sociálních sítích) včetně video-spotů
 • vytvoření tiskových zpráv a press-kitu pro média, spolupráce s novináři, monitoring mediálního pokrytí rozvojové problematiky a situace pěstitelů kakaa, turné čoko-busu, aktivit mladých lidí apod.

Partneři projektu:

 • INKOTA (Německo, řešitel projektu) - Inkota se přes 20 let zabývá rozvojovým vzděláváním a kampaněmi na podporu zvyšování povědomí o problematice rozvojové spolupráce.

  www.inkota.de

 • Südwind (Rakousko) - Südwind pracuje přes 30 let v oblasti zvyšování povědomí, vzdělávání a kampaních o rozvojové spolupráci na úrovni národní a evropské. Zabývá se kampaněmi za férový obchod, důstojné pracovní podmínky a udržitelnou spotřebu od svého založení. Südwind má dlouholeté zkušenosti s lobbováním a velkými mediálními kampaněmi.

  www.suedwind-agentur.at

 • MTÜ Mondo (Estonsko) - MTU Mondo se zabývá rozvojovou spoluprací a humanitární pomocí. Dále organizuje vzdělávací aktivity o problematice rozvojové spolupráce.

  www.mondo.org.ee

  _eu-flag-jpeg-.jpg

  Projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie. Obsah projektu je zcela na odpovědnosti Ekumenické akademie Praha a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. 

  75710_14945_crpomoc_horiz_r.jpg

  Mediální partner:

  radio1.jpeg

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}