czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Konference Dluhy - strašidlo domácností i států
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Konference Dluhy - strašidlo domácností i států

21. 9. 2018 -

25. září 2018, 10:00 - 16:30 Braunův dům, Karlovo náměstí 671/24, 110 00 Praha

Mezinárodní konference o dluzích se bude věnovat extrémnímu zadlužení českých domácností a dluhům států. Dluhy domácností i dluhy států spolu souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou mimo jeho kontrolu a zbavují ho svobody. Na konferenci budou prezentovány aktuální statistiky ze zahraničí i České republiky, naši vystupující dluh nahlédnou jako ekonomický a sociální fenomén.

Jaký je globální kontext? Deset let po zhroucení americké investiční banky Lehmann Brothers (15. září 2008) je svět v ještě hlubší dluhové krizi. Aby se to ještě zhoršilo, masivní dluhová krize zasáhla globální Jih. Jedná se o krizi, kterou chudé země nevyvolaly, ale nesou následky selhání Evropy a Spojených států, které svůj finanční sektor správně neregulovaly.” říká Bodo Ellmers, analytik Evropské sítě pro dluh a rozvoj (Eurodad).

V roce 2016 dosáhl celosvětový dluh rekordního maxima 164 bilionů USD, to odpovídá 225 % světového HDP. U vyspělých ekonomik se poměr dluhu k HDP od roku 2012 pohybuje na úrovních, které nebyly pozorovány od druhé světové války (nad 105 % HDP).

V Čechách řešíme dluhy domácností a exekuce. Dluhy domácností podle nedávné statistiky ČNB dosáhly výše 1,5 bilionu korun a předpokládá se jejich nárůst. Počet fyzických osob v exekuci za rok 2017 byl podle dat z mapyexekuci.cz 863 000, to je 9,7 procent ze všech obyvatel České republiky nad patnáct let.

V lidové interpretaci dluhů jsou dlužníci vždy vinni za svou slabost, jaká je ale role silných, kteří systém peněz řídí a určují pravidla?

Konferenci pořádá Ekumenická akademie v rámci projektu Rozvoj potřebuje řešení dluhové krize - zvyšování povědomí v České republice, který je součástí projektu Citizens for Financial Justice financovaného Evropskou unií. Obsah je zcela na odpovědnosti Citizens for Financial Justice a Ekumenické akademie a jako takový nemůže být považován za stanovisko Evropské unie. Konference se koná zároveň v rámci projektu Škola alternativ, zaměřeného na politické vzdělávání veřejnosti a podpořeného Nadací Rosy Luxemburgové. Ekumenická akademie je členskou organizací evropské sítě Eurodad (https://eurodad.org) zabývající se dluhy a rozvojem. Konference je součástí kampaně k výročí 10-ti let od finanční krize #10yearsOn.


Konference EA Dluhy TZ
Konference EA Program Dluhy

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}