Náboženství a kultura
Zde najdete texty, které se takají náboženského a kulturního života u nás i v zahraničí nebo kázání a teologické úvahy.
Evropské instituce a vlády jednotlivých států by měly uznávat významnou roli sociální a solidární ekonomiky
3. 1. 2018 -
Aktéři sociální a solidární ekonomiky naplňující evropský projekt SSEDAS-SUSY požadují, aby evropské instituce a vlády jednotlivých států uznaly významnou roli sociální a solidární ekonomiky (SSE). Sociální a solidární ekonomika je klíčovým tématem v globálním partnerství a jako paradigma pro soukromý sektor hraje ucelenou roli při naplňování Cílů udržitelného rozvoje.
Vánoce jinak
18. 12. 2017 - Markéta Vinkelhoferová
Kdo by si v době adventu neposteskl nad hektičností a nadmírou stresu. Zvládat v práci a navíc vše nachystat na svátky. Pro některé se z původního času určeného k rozjímání a těšení stala noční můra. I proto se začíná rozmáhat trend jiných nebo pomalých Vánoc, někdo by je také mohl nazvat udržitelných. Jinými slovy zvládnutelných pro nás i planetu. O co přesně se jedná?
Novinky z Ekumenické akademie: banánové září
8. 9. 2017 -
Na jaké akce Ekumenické akademie se můžete v září těšit? Podívejte se na třetí číslo newsletteru a pokud se vám zalíbí, zaregistrujte se.
Vzniklo prohlášení KŘESŤANÉ PROTI ZÁKONU O CÍRKEVNÍM MAJETKU (Tisková zpráva)
19. 8. 2012 - Jiří Silný
Jako další příspěvek k současné diskusi o tzv. církevních restitucích vzniklo z podnětu některých osob sdružených v rámci Iniciativy za církev sociálnější prohlášení nazvané Křesťané proti zákonu o církevním majetku. Prohlášení se vyslovuje proti přijetí vládou navrženého zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, přičemž tento zákon kritizuje právě z pozic křesťanství.
Založena česká křesťanská environmentální siť
24. 1. 2011 - Jiří Silný
V sobotu 22. ledna 2011 se po několikaměsíční přípravě ustavilo občanské sdružení Česká křesťanská environmentální síť (ČKES). Ekumenická akademie je jedním ze zakládajících členů.
Spravedlnost, ne chamtivost - nová kniha ze Světové rady církví
16. 10. 2010 - Sandra Zálabová
Světová rada církví právě vydává ve svém nakladatelství novou knihu reflektující světovou ekonomickou krizi. Kniha je dostupná přes webové stránky obchodu Amazon.com a stojí 15 švýcarských franků (resp. odpovídající ekvivalent ceny v jiné měně). Na 224 stranách nabízí jednak ekonomické analýzy, tak i biblické komentáře a morální reflexe. Z angličtiny přeložila Sandra Zálabová.
Fialový velbloud a Žralok roku
24. 5. 2010 - Jiří Silný
Mnichovský Kirchentag – církevní sněm nebo spíše festival – měl letos opět hojnou účast. Vystoupila zde i řada známých osobností. Přesto celé akci něco chybělo. Jakýsi hlubší rozměr.
Zadušený Ježíšek aneb Jak slavit vánoce
17. 12. 2009 - Jiří Silný
Sloupek vyšel v internetovém Deníku Referendum 15.12.2009
Úspěch našich partnerů: Berliner Compagnie obdržela Cášskou mezinárodní mírovou cenu za rok 2009
9. 7. 2009 - Jiří Silný
Cášskou mezinárodní cenu míru za rok 2009 obdržel bosenský Srb Zdravko Marjanovic, který se podle jury „zasloužil o mír a o nenásilné řešení konfliktů podporou smíření národnostních skupin v bývalé Jugoslávii". Berliner Compagnie (BC) dostala cenu za politickou osvětu a varování před válkami. „Nesčetní diváci potvrdí že divadelní práce Berliner Compagnie měla v minulých třech desetiletích nedocenitelných význam pro občanskou společnost naší země“, píše se v tiskové zprávě AACHENER FRIEDENSPREIS e.V. Slavnostní udělení cen proběhne v Cáchách 1. září (Den proti válce).
Ekumenická akademie uskutečn v příštím roce s Berliner Compagnie společný divadelní projekt.
Role německých církví v rozvojové spolupráci
7. 1. 2008 - Dr. Manfred Kulessa
Přednáška z konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě", kterou Ekumenická akademie pořádala ve spolupráci se sdružením Evangelische Akademikerchaft (a v rámci kampaně Česko proti chudobě) v Praze v listopadu 2007.
Dr. Manfred Kulessa, vysokoškolský pedagog z Bonnu, pracoval ve vedoucích funkcích UNDP, Německé rozvojové služby, programu Církev a rozvoj aj. Je honorárním konzulem Bhůtánského království v Německu.
Český text je krácen.
Tisková zpráva z konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě"
27. 11. 2007 -
Mezinárodní ekumenická konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě" proběhla ve dnech 8.-11.listopadu v Praze.
SMLOUVA PRO HOSPODÁŘSKOU A EKOLOGICKOU SPRAVEDLNOST
31. 8. 2005 - DOKUMENT
Závěrečný dokument 24. valného shromáždění Světové aliance reformovaných církví v Akkře 30.7.-13.8.2004
V SÁZCE JE NAŠE VÍRA
31. 8. 2005 - DOKUMENTY
Členské církve Světové aliance reformovaných církví (WARC) v procesu rozpoznávání, vzdělávání a vyznávání (processus confessionis) týkajícím se ekonomické nespravedlnosti a ekologického ničení (1997 - 2004) V českém překladu předkládáme následující dokumenty: Stanovisko víry ke globální krizi života (Forum členských církví Jih-Jih, Buenos Aires)a dokument Přišel čas (Forum členských církví Jih-Sever). Připojeny jsou také některé kritické komentáře.
Evropští křesťané se vyrovnávají s globalizací
14. 3. 2005 - TISKOVÁ ZPRÁVA
Tisková zpráva z konzultace "Čelit globalizaci. Vize - alternativy - strategie", která se konala ve dnech 3. - 6. března 2005 v Čelákovicích. Konzulatci pořádala Ekumenická akademie Praha a Work and Economy Reasearch Network in European Churches ve spolupráci s Konferencí evropských církví.
Moje zvláštní vánoce
12. 1. 2005 - Jiří Silný
Netradiční vánoce ve squatu
Mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“
12. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Čtvrtek a pátek 23.9 – 24.9 2004 se zcela určitě zařadí ke dnům, které se zapíší do nedlouhé historie zapojení České republiky do mezinárodní rozvojové pomoci a spolupráce. V těchto dvou dnech se ve spolupráci platformy českých nevládních rozvojových organizací „FORS“, platformy evropských nevládních rozvojových organizací „CONCORD“ a Ministerstva zahraničí České republiky konala mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“. V jejím průběhu měli možnost zasednout u jednoho jednacího stolu zástupci nevládních organizací ze „starých“ i „nových“ členských zemí EU, představitelé příslušných vládních institucí EU a ČR a prostor byl ponechán i zástupcům organizací ze zemí, kterým je pomoc určena, tzn. zemí globálního jihu.
Role náboženství pro českou identitu
12. 10. 2003 - Jiří Silný
Dr. Jiří Silný, Ekumenická akademie Praha, pro seminář Role náboženství při vytváření identity na příkladu Polska, Opole, 27.9.2003
Cožpak jsem strážcem svého bratra?
11. 10. 2003 - Jiří Silný
Jeden ze základních textů naší kultury nám říká, že lidská historie začíná bratrovraždou. Syn Adama a Evy, Kain - zemědělec a legendární zakladatel prvního města, zabije v tomto příběhu svého bratra Ábela - představitele starší kultury nomádů a pastevců (Kniha Genesis, kapitola 4).
Máme tu uchováno vzácné svědectví z doby neolitické revoluce, mladší doby kamenné, kdy docházelo ke vzniku nových technologií, k dělbě práce a tím také ke vzniku obchodu; s narůstajícími rozdíly v distribuci moci a bohatství se rodily i nové politické struktury.
Role kultury pro zachování identity – příklad Česka
6. 10. 2003 - Dr. Alexej Kusák
Přednáška při konferenci Role kultury pro zachování identity – příklad Česka , která se konala v Praze ve dnech 26. – 29. 9. 2002 v rámci česko-německo-polského projektu Identita v procesu evropské integrace, který v dvouletém cyklu konferencí zkoumal kulturní, národní, náboženskou, regionální a evropskou identitu z pohledu zúčastněných zemí.
Biblické kořeny kampaně Milostivé léto
5. 9. 2003 - Tomáš Tožička
Kampaň na podporu oddlužení nejchudších zemí vznikla v roce 1997 z iniciativy především křesťanských organizací a téměř automaticky dostala název Milostivé léto 2000.