Lidská práva
Tématem lidských práv se Ekumenická akademie zabývá dlouhodobě. V poslední době se soustřeďujeme na sociální, ekonomická a kulturní práva a na otázky rovnosti pohlaví.
Tisková zpráva: Mladí požadují po EU konkrétní opatření v otázkách klimatické krize a migrace
17. 10. 2024 - Jolana Radinová
Brusel, 17. října 2024: V působivé umělecké performanci představilo pětadvacet mladých lidí z Rakouska, Itálie, Polska, Slovinska a České republiky na půdě Evropského parlamentu své požadavky týkající se naléhavých otázek klimatické krize a migrace. Kreativním způsobem žádali po přitomných poslancích a poslankyních rozhodné politické kroky, ale i možnost mít větší podíl na utváření budoucí politiky na evropské úrovni. Akce je jedním z vrcholů projektu Moje volby - Moje EU! na kterém spolupracuje deset organizací z pěti zemí EU.
Tipy a metody pro práci s mládeží - YouPart Digital Toolkit
28. 6. 2024 - Maroš Prčina
V rámci mezinárodního projektu YouPart, kterého byla Ekumenická akademie součástí, jsme vytvořili užitečnou webovou stránku nabízející Digitální toolkit - soubor tipů, metod, workshopů a her na podporu občanského vzdělávání a participace mladých lidí.
Fair & Bio podcast: O dekarbonizaci, inspiraci a limitech klasické ekonomie s Kristinou Zindulkovou
8. 6. 2024 - Jolana Radinová
Poslechněte si další díl Fair & Bio podcastu v tomto díle s Kristinou Zindulkovou se dozvíte informace o české dekarbonizaci, kde hledat inspiraci a o limitech klasické ekonomie.
Fair & Bio podcast: O klimatickém žalu a jak mu čelit se Zdeňkou Voštovou
3. 6. 2024 - Jolana Radinová
Další díl Fair & Bio podcastu, tentokrát s psychoterapeutkou Zdeňkou Voštovou se věnuje tématu klimatickém žalu a jak mu čelit.
Fair & Bio podcast: O spravedlivé transformaci s Josefem Patočkou
31. 5. 2024 - Jolana Radinová
Další díl našeho Fair & Bio podcastu, který vznikl v rámci projektu Týden pro klima. Tentokrát s Josefem Patočkou z platformy Re-set o spravedlivé společenské transformaci.
Fair & Bio podcast: O uhlobaronech, klimatu a o naději v politice s Petrem Doubravským
30. 5. 2024 - Jolana Radinová
Zpříjemněte si dny dalším dílem Fair & Bio podcastu, který vznikl v rámci projektu Týden pro klima. Tentokrát jsme si povídali s politikem Petrem Doubravským o uhlobaronech, klimatu a naději v politice.
Pořádání větších akcí zdola! - průvodce pro lektory a lektorky
12. 4. 2024 - Maroš Prčina
Tento průvodce je vyvrcholením společného úsilí vyplývajícího z diskusí konaných v Praze v červnu 2023 v rámci projektu HATI-SOS.
Slouží jako průvodce pro lektory a lektorky, kteří se věnují podpoře pořádání akcí a setkání, které se řídí principy sociální solidární ekonomiky (SSE).
Měkké dovednosti pro lepší svět
8. 4. 2024 - Karolína Silná
Publikace Měkké dovednosti pro lepší svět je na světě v českém jazyce! Jedna z publikací, která vznikla jako součást mezinárodního projektu Hard Times - Soft Skills, shrnuje společné zkušenosti a zaměřuje se na vybraná témata, kterým jsme se věnovali.
Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills
20. 3. 2024 - Maroš Prčina
Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills - program školení měkkých dovedností, které jsou důležité a nezbytné pro posílení celého hnutí solidární ekonomiky, jeho jednotlivých organizací, ale i konkrétních lidí podílejících se na jeho rozvoji.
Regionální fórum sociální solidární ekonomiky v Budapešti
18. 3. 2024 - Maroš Prčina
Sociální solidární ekonomika (SSE) je rostoucí hnutí jehož je Ekumenická akademie součástí. Že je potřeba sázet na hodnoty spolupráce a vzájemnosti, a že ekonomika má sloužit naplnění potřeb lidí bez destrukce přírody, to je jasné již mnoha rozumným lidem. Uplatnění sociálně solidárního přístupu však mohou snadno ztroskotat na nedostatku měkkých zručností – tzv. soft skills.
Podzimní akce Postavme se za stromy!
6. 11. 2023 - Maroš Prčina
V říjnu a listopadu jste se s námi mohli potkat v Praze na kulturně - osvětových akcích, které jsme uspořádali v rámci kampaně Postavme se za stormy!
Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?
31. 10. 2023 - Maroš Prčina
Letos schválené nařízení o odlesňování (EU Deforesttion Regulation, EUDR) má za cíl zabránit, aby se v rámci EU obchodovalo se zbožím, kvůli kterému došlo k vykácení nebo k degradaci lesů po 31. 12. 2020. Proč by toto nové nařízení EU mělo zahrnovat i "jiné zalesněné plochy"?
Factsheety - palmový olej a sója
29. 8. 2023 - Maroš Prčina
Nově schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) se týká sedmi klíčových komodit, které každodenně nějakým způsobem vstupují do života většiny z nás a zároveň jejich rostoucí produkce je v současnosti nejvíce ohrožující pro zbytky světových pralesů. Jsou to právě sója, hovězí dobytek, palmový olej, kaučuk, káva, kakao, dřevo a další z těchto komodit odvozené výrobky.
Týden pro klima 2023
26. 6. 2023 - Maroš Prčina
Letošní ročník Týdne pro klima (TpK), který již druhý rok spolukoordinujeme s Klimatickou koalicí, jsme se rozhodli propojit s tématem ochrany světových lesů. Zachování těch pralesů a lesů, které jsou zatím jen málo ovlivněné člověkem, stejně tak jako obnova již degradovaných porostů bude hrát klíčovou roli v zabrždění globálního oteplování, k němuž se Česká republika i EU jako celek zavázaly. Funkční lesní ekosystémy totiž zadržují a ukládají obrovské množství uhlíku.
Světová příroda má novou naději
25. 5. 2023 - Maroš Prčina
Světová příroda má novou naději - Evropská unie přijala nařízení, které má zajistit, aby se již v rámci EU neobchodovalo s některým zbožím, které pochází z nově vykácených či jinak zničených lesů. Jedná se o kávu, kakao, sóju, hovězí maso, kaučuk, palmový olej, dřevo a další související produkty.
Průvodce tvorbou politik pro ekonomiku dobrého života
25. 2. 2023 - Karolína Silná
Jak vytvářet hospodářské politiky, které budou na první místo klást blaho lidí a planety? Odpovědi můžete hledat v čerstvě přeložené publikaci, kterou vydala Aliance pro ekonomiku dobrého života (WEAll).
100 000 lidí z celého světa poslalo vzkaz politikům na COP27 v Egyptě!
28. 11. 2022 - Jakub Varvařovský
Více než 100 000 lidí se zapojilo do hnutí #ClimateOfChange a žádá klimatickou spravedlnost! To se povedlo i díky naší práci a Týdnu pro klima, který proběhl v září.
Překonat paniku? - Shrnutí případové studie projektu Climate of Change
10. 11. 2022 -
Shrnutí případové studie zkoumající klimatickou mobilitu v Senegalu, Guatemale, Kambodži a Keni.
Směrem k ekonomice dobrého života (Wellbeing Economy)
14. 9. 2022 - Karolína Silná
Jak vytvářet lidské prostředí, které je spravedlivé a ekologicky udržitelné?
Je načase, abychom jako lidé budovali ekonomiku, která skutečně zlepšuje život všech lidí – v Evropě stejně jako v ostatních částech světa.
Výstupy BUSSE projektu – příležitost pro lektory a pro každého, kdo chce rozjet férovou iniciativu
16. 3. 2021 - Karolína Silná
Building Up Social Solidarity Economy (BUSSE) je projekt realizovaný v rámci programu Erasmus+, který se zaměřuje na šíření know-how a postupů sociální solidární ekonomiky (SSE) ve střední a východní Evropě.