czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Rozvoj a oddlužení

Od roku 1998 se Ekumenická akademie věnuje tématu oddlužení chudých zemí a celému komplexu otázek spojených s mezinárodními financemi. Rozvojová spolupráce, strukturální problémy rozvoje, rozvojové vzdělávání jsou další okruhy otázek, ke kterým zde zveřejňujeme informace a názory.

100 000 lidí z celého světa poslalo vzkaz politikům na COP27 v Egyptě!

28. 11. 2022 - Jakub Varvařovský

Více než 100 000 lidí se zapojilo do hnutí #ClimateOfChange a žádá klimatickou spravedlnost! To se povedlo i díky naší práci a Týdnu pro klima, který proběhl v září.

Překonat paniku? - Shrnutí případové studie projektu Climate of Change

10. 11. 2022 -

Shrnutí případové studie zkoumající klimatickou mobilitu v Senegalu, Guatemale, Kambodži a Keni.

TZ  Vychází český překlad publikace Cesta k finanční spravedlnosti

23. 9. 2020 - Jan Exner

Iniciativa Občané za finanční spravedlnost vydává překlad unikátní publikace Cesta k finanční spravedlnostis objasňujícím podtitulem Pochopením globálních nerovností k překonání finanční nespravedlnosti.

Cesta k finanční spravedlnosti

22. 9. 2020 - Karolína Silná

Ekumenická akademie jako součást iniciativy Citizens for Financial Justice (Občané za finanční spravedlnost) vydala překlad unikátní publikace Cesta k finanční spravedlnosti s podtitulem Pochopením globálních nerovností k překonání finanční nespravedlnosti.

Zpravodaj Ekumenické akademie - Dluhový speciál

2. 9. 2020 - Jan Exner
Milí příznivci a příznivkyně Ekumenické akademie,
v září jsme připravili speciální newsletter Ekumenické akademie a našeho Fair & Bio obchodu, který je věnován dluhové problematice.

Výzva Odpuštění dluhů jako opatření proti zdravotní a ekonomické krizi Covid-19

7. 4. 2020 - Karolína Silná

Výzva Odpuštění dluhů jako opatření proti zdravotní a ekonomické krizi Covid-19, kterou podepsalo více než 150 organizací z celého světa (!), mezi nimi i Ekumenická akademie, přichází s opatřeními, jak minimalizovat závažné dopady zdravotní, sociální a ekonomické krize. Kromě jiného volá po okamžitém zrušení všech plateb zahraničního dluhu, které mají být učiněny v roce 2020, ale také po poskytnutí nouzových dodatečných financí, jež nebudou vyvářet další dluh.

Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí

17. 10. 2019 - Robert Stojanov

Druhé doplněné vydání publikace Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí představuje základní informace o vývoji zadlužení rozvojových zemí u České republiky - především od 90. let minulého století do roku 2017 - z kontextu vývoje post-socialistické země a jejího vztahu k těmto zemím. Zároveň ukazuje, jaké konkrétní způsoby oddlužení během tohoto časového období byly zvoleny. Na závěr Robert Stojanov předkládá doporučení, jak by měla ČR s pohledávkami dále nakládat, aby přispívala k efektivní rozvojové pomoci a zlepšení situace lidí v zadlužených zemích.

Česká republika 2019. Drobnými krůčky ke společenskému a ekologickému kolapsu (zpráva SW 2019)

20. 9. 2019 - Social Watch

Jak se daří naplňovat Cíle udržitelného rozvoje OSN, ke kterým se Česká republika v roce 2015 zavázala? Nová zpráva české koalice Social Watch, kterou Ekumenická akademie v roce 2008 spoluzakládala, obsahuje report a doporučení z šesti oblastí, na které se v letošním roce zaměřil monitoring OSN. Jedná se o vzdělávání, ekonomiku, nerovnosti, klima, zajištění míru a mezinárodní partnerství.

Globální monitor státního dluhu 2019

18. 9. 2019 - Karolína Silná

Globální zadluženost dosahovala už roky dramaticky vysoké úrovně, ale zároveň stále narůstala. V posledních letech se situace ve třech čtvrtinách kriticky zadlužených zemí nadále zhoršovala. Tuto globální dluhovou krizi pohání nadměrné úvěrování chudších zemí. Rostoucí úrokové sazby a padající ceny komodit přivedly už 17 zemí k neschopnosti splácet.

Členská konference Evropské sítě pro solidární sociální ekonomiku RIPESS EU

22. 8. 2019 -
Od roku 2017 je Ekumenická akademie členskou organizací Evropské sítě pro solidární sociální ekonomiku (RIPESS EU) a v červenci jsme se zúčastnili letošní, již osmé členské konference, v rámci které se v Lyonu ve Francii sešli zástupci a zástupkyně organizací z celé Evropy.

Za spravedlivější financování rozvoje

17. 6. 2019 - Daniela Honigmann
Na začátku června se zástupkyně Ekumenická akademie zúčastnila mezinárodní konference Eurodad v Lublani. Eurodad je síť 46 evropských neziskových organizací, které se zabývají tématy dluhů a rozvoje. Nejenom jejich zástupci a zástupkyně, ale také početní účastníci z partnerských organizací z Afriky, Asie, Jižní a Severní Ameriky se setkali v prostorech Lublaňské univerzity a diskutovali základní otázku: Financování rozvoje v 21. století – Ekonomická spravedlivost pro všechny?

Stav nouze: OSN pořádá Fórum o financování, ale hrozící nová vlna dluhových krizí by mohla zmařit udržitelný rozvoj

17. 4. 2019 - Bodo Ellmers, Tove Ryding - Eurodad

Publikováno na webu Eurodad.org 16. dubna 2019

 

Tento týden se představitelé vlád sejdou v sídle Organizace spojených národů v New Yorku na Fóru o financování rozvoje; výzva, před kterou stojí, je zcela zřejmá. Pokrok k dosažení Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) byl zatím nedostačující, což z velké části zapříčinil nedostatek financí. Akční agenda z Addis Abeby z roku 2015, rámcová dohoda OSN přijatá ve stejnou dobu jako SDGs, jejímž cílem bylo zajistit finanční toky na podporu rozvoje a dosažení SDGs, neplní svůj účel.

Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí

14. 3. 2019 - Tomáš Tožička, Robert Stojanov
Publikace Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí představuje základní informace o vývoji zadlužení rozvojových zemí u České republiky - především od 90. let minulého století do roku 2017 - z kontextu vývoje post-socialistické země a jejího vztahu k těmto zemím. Zároveň ukazuje, jaké konkrétní způsoby oddlužení během tohoto časového období byly zvoleny. Na závěr autoři konstatují, že v problematice zadlužení rozvojových zemí u České republiky stále zůstává mnohem více otázek než jasných a systematických odpovědí.

Ekonomika, která slouží lidem: Nové směrnice OSN svazují politický rozhodovací proces s lidskými právy

6. 3. 2019 - Mark Perera - Eurodad

Publikováno na webu Eurodad.org 28. února 2019

 

Tento týden bude Rada pro lidská práva OSN diskutovat o nových směrnicích, jejichž cílem je zajistit, aby se lidská práva stala nedílnou součástí politického rozhodovacího procesu. Státy EU musí nové směrnice přijmout a na národní úrovni prosazovat. Silná podpora z Evropy bude důkazem, že jsme se poučili z lidských nákladů finanční krize a že EU stojí za svými závazky rozvojové politiky.

Podepište petici proti privilegiím korporací

26. 2. 2019 -
V řadě smluv o volném obchodu se nachází doložka ISDS (Investor-state dispute settlement, česky Urovnání sporu mezi investorem a státem). Ta dává nadnárodním korporacím právo žalovat stát, pokud usoudí, že její zisky byly neoprávněně omezeny, a to i v případech, kdy stát zavádí vyšší ochranu přírody, spotřebitelů nebo pracujících.

Finanční krize po deseti letech – Jak reakce na poslední krizi položila základy té budoucí

25. 10. 2018 - Bodo Ellmers - Eurodad

Před deseti lety, 15. září 2008, se zhroutila americká investiční banka Lehman Brothers. Její kolaps je všeobecně vnímán jako klíčová událost severoamerické finanční krize, jejíž dopady se přelily i na ostatní kontinenty. Po celém světě způsobila tato desetiletá krize masivní nárůst nezaměstnanosti, ale také rozšíření chudoby a nerovnosti. Využívala se a zneužívala se k omezování lidských práv – zejména práv pracujících – zatímco finančnímu sektoru se dostalo štědré pomoci z veřejných zdrojů. Deset let poté, co poslední krize propukla, je globální míra zadluženosti vyšší než dříve a je stále těžší spravovat s tím spojená rizika. Právě proto volají aktivisté z celého světa po zásadní reformě finančního sektoru.

Konference Dluhy - strašidlo domácností i států

21. 9. 2018 -
Mezinárodní konference o dluzích se bude věnovat extrémnímu zadlužení českých domácností a dluhům států. Dluhy domácností i dluhy států spolu souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou mimo jeho kontrolu a zbavují ho svobody. Na konferenci budou prezentovány aktuální statistiky ze zahraničí i České republiky, naši vystupující dluh nahlédnou jako ekonomický a sociální fenomén.

Zástupkyně Ekumenické akademie se zúčastnily evropského setkání sítě Eurodad

16. 8. 2018 -
V rámci projektu Citizens for Financial Justice jsme se v červnu zúčastnili Eurodad Policy Forum v Bruselu. Na setkání početných neziskových organizací a aktivistů z Evropy, Afriky, Asie a Latinské Ameriky se diskutoval vývoj světové finanční politiky v posledních deseti letech od vypuknutí globální krize v roce 2008.

Evropské instituce a vlády jednotlivých států by měly uznávat významnou roli sociální a solidární ekonomiky

3. 1. 2018 -
Aktéři sociální a solidární ekonomiky naplňující evropský projekt SSEDAS-SUSY požadují, aby evropské instituce a vlády jednotlivých států uznaly významnou roli sociální a solidární ekonomiky (SSE). Sociální a solidární ekonomika je klíčovým tématem v globálním partnerství a jako paradigma pro soukromý sektor hraje ucelenou roli při naplňování Cílů udržitelného rozvoje.

Vánoce jinak

18. 12. 2017 - Markéta Vinkelhoferová
Kdo by si v době adventu neposteskl nad hektičností a nadmírou stresu. Zvládat v práci a navíc vše nachystat na svátky. Pro některé se z původního času určeného k rozjímání a těšení stala noční můra. I proto se začíná rozmáhat trend jiných nebo pomalých Vánoc, někdo by je také mohl nazvat udržitelných. Jinými slovy zvládnutelných pro nás i planetu. O co přesně se jedná?

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 6 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}