czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Rozvoj a oddlužení

Od roku 1998 se Ekumenická akademie věnuje tématu oddlužení chudých zemí a celému komplexu otázek spojených s mezinárodními financemi. Rozvojová spolupráce, strukturální problémy rozvoje, rozvojové vzdělávání jsou další okruhy otázek, ke kterým zde zveřejňujeme informace a názory.

Konference "Autorita a autoritářství" (Praha, 9. – 11. listopadu 2010)

10. 11. 2010 -
Centrum globálních studií, společné pracoviště Filosofického ústavu Akademie věd ČR a Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, členská organizace Social Watch Vás zve na konferenci Autorita a autoritářství,

Udržitelné technologie pro rozvoj

17. 12. 2009 -
Tisková zpráva ADRA, EDUCON

Vydání knihy o aplikaci udržitelných technologií a postupů pro potírání extrémní chudoby v rozvojových zemích.

Největší projev občanského postoje v dějinách: Více než 170 milionů lidí na všech kontinentech vyzvalo politické lídry k ukončení ponižující chudoby

23. 10. 2009 -
Globální akce “STAND UP – Postavme se chudobě” se minulý víkend (16.-18.10.2009) postarala o zápis do Guinessovy knihy rekordů jako historicky nejmasovější mobilizace lidí. Oproti loňskému roku se této kampaně letos zúčastnilo o 57 milionů lidí více.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka varovány před „dluhovou krizí“

19. 10. 2009 -
Účastníci britské Kampaně proti dluhům (Jubillee debt campaign) volají po odpuštění dluhového moratoria zemím s nízkými příjmy, „nevinných obětí ekonomické krize“

Dny proti chudobě 2009

12. 10. 2009 -
Praha, 11. října 2009 Letošní podzim je na české rozvojové scéně již pátým rokem věnován Dnům proti chudobě, velké informační kampani, upozorňující na extrémní chudobu některých světových regionů a na další globální problémy.

Rozvojová spolupráce z hlediska lidského rozvoje

16. 7. 2009 - Jiří Silný
Text vyšel pod editorským názvem "Základní aspekty multinárodní a multikulturní spolupráce" v publikaci "Efektivnost rozvoje - hledání nových cest; Český příspěvek ke globálnímu procesu organizací občanské společnosti" vydané ˇ%Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) v roce 2009

Nové hodnoty pro ekonomiku

13. 7. 2009 - Christian Felber
Kapitalismus vytvořil nikdy nebývalý materiální blahobyt ale zároveň rostou rozpory: nerovnost, ničení životního prostředí, vytváření závislostí, ztráta smyslu. Kapitalismus plíživě přetváří naše hodnoty a stále více lidí poznává, že nám neposkytuje svobodu a štěstí.

Publikováno v rakouském časopise „Information Diskusion“ č. 219 z března 2009

Jaké perspektivy nabízí současná civilizační krize?

13. 7. 2009 - Jiří Silný
Přednáška na semináři Pravoslavné akademie Vilémov, Brno, 11.6.2009. Část textu byla přejata z příspěvku předneseného při studijním dnu Ekumenické rady církví 16. dubna 2009

Ekvádor nesplácí své dluhy

12. 1. 2009 -
Prezident Rafael Correa prohlásil v polovině prosince, že už nebude splácet část ekvádorských zahraničních dluhů. Tím reagoval na doporučení Národní komise pro přezkoumání dluhů, kterou ustavil před rokem. Komise ve své závěrečné zprávě odhalila závažné známky protiprávnosti v dlužnických smlouvách týkajících se tzv. globálních dluhopisů. Větší část kreditů přijatých za posledních třicet let je protiprávní a nemorální, shrnul situaci prezident. Přitom se jedná o splátky úroků ve výši 46 milionů eur. Místo dluhové služby hodlá Correa peníze investovat do školství a zdravotnictví.
Vedle zprávy příspěvek obsahuje rozhovor s Reinerem Wilhelmem, referentem pro Ekvádor při německé organizaci Adveniat

Kubánské ekologické zemědělství bez fosilních paliv

20. 12. 2008 - Dr. Mae-Wan Ho
Ve článku, uveřejněném v časopise Third World Resurgence (č. 216), který vydává Third Word Network autor uvádí:
"Zkušenost Kuby nám otevřela oči pro zemědělství bez fosilních paliv, možnost, která se rychle stává nutností ke zmírnění klimatické změny, protože světová produkce ropy také dosáhla svého vrcholu."

Ještě chudší, než jsme mysleli

20. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Světová banka začala používat nový, přesnější nástroj k měření chudoby. První ze získaných dat nedávají zrovna moc důvodů k optimismu.
Článek vyšel v Literárních novinách 30.7.2008

Účastníci rozvojových kampaní jsou znepokojeni vývojem summitu OSN o financování rozvoje

2. 12. 2008 - Eurodad
Tisková zpráva – 28. listopadu
Hrozí nebezpečí, že konference OSN Financování rozvoje, která začala v Doha v sobotu 29. listopadu, schválí, že financování potřeb chudých lidí na celém světě není v době krize pro bohaté státy prioritou. Za účelem zajištění bank bohatých zemí a povzbuzení zákazníků k opětovnému utrácení bylo uvolněno 3 až 6 miliard amerických dolarů. Ať je prospěch z těchto opatření jakýkoliv, státy musí dostát svým mezinárodním závazkům.

Boj o přírodní zdroje i nadále pohání konflikt ve východním Kongu

20. 11. 2008 -
Události v Kongu nemají jen vnitropolitický rozměr. Kongo je jedno z největších nalezišť kobaltu, tantalu, zlata a jiných kovů, používaných mimo jiné ve výrobě elektroniky. Výroba a obchod s laptopy nebo mobilnímy telefony, které v Evropě denně používáme, je s těžbou zmiňovaných kovů silně propojena, a má své místo i v kontextu aktuálních událostí v této africké zemi.

Prohlášení k navrhovanému „Globálnímu summitu“ o reformě mezinárodního finančního systému

27. 10. 2008 - jsilverman@item.org.uy
Prohlášení Iniciativy z Halifaxu, ke kterému se už připojily desítky organizací. Bližší informace a možnost podpisu na http://www.choike.org/bw2/
Na konci prohlášeníé jsou uvedeny další informace k chystanému summitu zvanému Bretton Woods II, jak jse spracovala síť EURODAD

Morales a Allende

24. 9. 2008 - Roger Burbach
Při pohledu na vzpouru pravého křídla vyvolává nasazení pro demokracii bolivijského prezidenta Evo Moralese vzpomínky na Salvadora Allendeho, píše ve svém článku Roger Burbach, který je ředitelem Centra amerických studií (CENSA) sídlícího v kalifornském Berkeley. Píše hodně o latinské Americe a je autorem knihy “The Pinochet Affair: State Terrorism and Global Justice.” („Případ Pinochet: Státní terorismus a globální spravedlnost“)

Marxista ve Světové bance

4. 7. 2008 - Roberto Bissio
Článek přeložený z časopisu Agenda Global č. 41/2008, který vydává Instituto del Terce Mundo (součást Third World Network) v Montevideu, informuje o nově jmenoveném hlavním ekonomovi Světové banky, kterým je Justin Yifu Lin z Číny.

Právo na potravu

23. 5. 2008 - Flavio Valente
Otevřený dopis generálního tajemníka organizace FIAN International hlavám států, vládám a mezinárodním organizacím

Alternativní financování rozvoje: Venezuela a ALBA

7. 5. 2008 - Alejandro Bendana
Alejandro Bendana je ředitelem Centro de Estudios Internacionales (Centra pro mezinárodní studia) v Nikaragui. Tato přednáška byla přednesena na konferenci „Měnící se tvář globálních rozvojových financí: dopady a důsledky pro pomoc, rozvoj, Jih a brettonwoodské instituce“, Iniciativa Halifax, Ottawa, Kanada, 1. – 2. února 2008.

Průlom ve světové sociální spravedlnosti

14. 4. 2008 -
Schválen Opční protokol Mezinárodní úmluvy OSN o ekonomických, sociálních a kulturních právech. Cílem protokolu je zlepšit ochranu lidských práv po celém světě.

České přešlapování v boji proti globální chudobě

26. 2. 2008 - JIŘÍ SILNÝ, TOMÁŠ TOŽIČKA
Již v roce 1970 rozhodly státy OSN, že bohaté země by měly do deseti let přispívat na rozvojovou pomoc částkou odpovídající 0,7 % HDP – dodnes to plní jen několik evropských zemí. Česká republika se rozhodla, že svůj nevelký příspěvek bude nadále snižovat.
Článek vyšel v časopise Sedmá generace 1/2008

« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009