Rozvoj a oddlužení
Od roku 1998 se Ekumenická akademie věnuje tématu oddlužení chudých zemí a celému komplexu otázek spojených s mezinárodními financemi. Rozvojová spolupráce, strukturální problémy rozvoje, rozvojové vzdělávání jsou další okruhy otázek, ke kterým zde zveřejňujeme informace a názory.
Obrázky ze Zambie
12. 11. 2002 - Tomáš Tožička
Zambie je zemí, která je pro nás zajímavá z mnoha důvodů, a to nejen kvůli cestovatelským a objevitelským aktivitám dr. Emila Holuba. Bývalá britská kolonie Severní Rhodesie, nazvaná podle Cecila Rhodese, extrémně ambiciózního a bezskrupulózního šéfa Britské jihoafrické společnosti, se po druhé světové válce stala vůdčí zemí v hnutí za nezávislost. Důležitou roli v tom sehrálo rabování zambijského přírodního bohatství v rámci Středoafrické federace.
Krize zadluženosti v Argentině: Pozadí, příčiny a možná východiska v zájmu chudých
5. 9. 2002 - Pedro Morazán
Podobně jako před časem v Ekvádoru a v dalších prahových zemích vedla i krize v Argentině k masovým protestům, hladovým bouřím a celkové politické destabilizaci. Proto v prosinci 2001 odstoupila vláda de la Rúa. Země se již několik let snaží odvádět včas úroky a splátky mezinárodním věřitelům. Navíc dosavadní argentinské vlády musely zavádět tvrdá úsporná opatření, aby snížily deficit státního rozpočtu. Důsledkem toho je vzrůstající chudoba. Dnes žije více než třetina z 37 milionů Argentinců pod hranicí chudoby. Následující článek vysvětluje pozadí a příčiny argentinské krize způsobené dluhy a ptá se, zda je možné najít východisko, jež by prospělo především chudým.