czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Klimatická změna

Texty týkající se klimatické změny na těchto stránkách se věnují jejím negativním dopadům v rozvojových zemích a našich možností působit pozitivní změny.

Film: Výzkum pralesa v pohoří Fagaraš

29. 10. 2024 - Maroš Prčina
Další z našich krátkých filmů, které vznikly v rámci kampaně Postavme se za stromy! Nás zavede do Fagaraše v Rumunsku, kde se nacházejí nejrozsáhlejší pralesní ekosystémy z celé Evropy. Tyto poslední zbytky kdysi nedozírných pralesů jsou obrovsky cenné z hlediska biodiverzity. Dozvíte se proč je důležité chránit co největší lesní celky a co nejméně do nich, jako lidé zasahovat. Co těmto lesům hrozí? A co na to společenstva lišejníků? Zjistíte, co tam vědci a vědkyně z Česka jezdí zkoumat.

Tisková zpráva: Mladí požadují po EU konkrétní opatření v otázkách klimatické krize a migrace

17. 10. 2024 - Jolana Radinová
Brusel, 17. října 2024: V působivé umělecké performanci představilo pětadvacet mladých lidí z Rakouska, Itálie, Polska, Slovinska a České republiky na půdě Evropského parlamentu své požadavky týkající se naléhavých otázek klimatické krize a migrace. Kreativním způsobem žádali po přitomných poslancích a poslankyních rozhodné politické kroky, ale i možnost mít větší podíl na utváření budoucí politiky na evropské úrovni. Akce je jedním z vrcholů projektu Moje volby - Moje EU! na kterém spolupracuje deset organizací z pěti zemí EU.

Film: O loukách, motýlech a starých stromech aneb Proč chránit nejen lesy

2. 10. 2024 - Maroš Prčina
EU se rozhodla ochránit světové lesy. Přijala nové Nařízení EU proti odlesňování (EUDR). Gita Matlášková vám v našem dokumentárním filmu, který vznikl v rámci kampaně Postavme se za stromy! přiblíží, v čem je toto nařízení průlomové, ale také, proč je nutné, aby se ochrana přírody nezaměřovala jen na lesy, ale i na další opomíjené ekosystémy. Příkladem mohou být travinné ekosystémy. Tým ekologů z ČSOP Arion, ve kterém působí protagonisté tohoto filmu: Roman Kalous a Gita Malášková se stará o cenné louky v Čechách a na Moravě. Tyto louky hostí nesmírně bohaté ekosystémy a jsou domovem mnoha vzácných a chráněných druhů, jako například modráska černoskvrnného (Phengaris arion). Z hlediska biologické rozmanitosti jsou nesmírně cenná také mozaikovitá stanoviště: Představte si louku, kde sem tam roste strom, skupina stromů či keřů. Takové ekosystémy byly dříve běžné, vznikaly díky velkým spásačům, jako (lidmi již vyhubení) pratuři... Nyní jsou v Česku vzácností a ČSOP Arion a další organizace se je snaží zachránit, udržet a vytvořit tak prostor pro navrácení vzácných druhů hmyzu, rostlin a dalších tvorů.

Publikace: Dopady přechodu na rostlinné proteiny

1. 10. 2024 - Maroš Prčina

Jako jeden z výstupů kampaně Postavme se za stromy! vám přinášíme český překlad publikace Dopady přechodu na rostlinné proteiny - Vliv snížené produkce masa na emise skleníkových plynů, využití půdy a vody. Zpráva se zabývá vlivem spotřeby masa na emise skleníkových plynů. Ukazuje ekologickou stopu masa v jednotlivých zemích světa a představuje možnosti řešení a scénáře, které zahrnují především snížení spotřeby masa a jeho nahrazení rostlinnými alternativami.

Záznam z diskuze s Jiřím Koželouchem a Romanou Jungwirth Březovskou

1. 8. 2024 -
Na pražské zahajovací akci Týdne pro klima 2024 proběhla diskuze s Romanou Jungwirth Březovskou (Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs) a Jiřím Koželouhem (Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika).

Záznam z diskuze | Slepice, klima a my

1. 8. 2024 -
Chcete vědět, jak souvisí stravování s drancováním světových lesů a klimatickou krizí a jaká jsou možná východiska?

Tipy a metody pro práci s mládeží - YouPart Digital Toolkit

28. 6. 2024 - Maroš Prčina

V rámci mezinárodního projektu YouPart, kterého byla Ekumenická akademie součástí, jsme vytvořili užitečnou webovou stránku nabízející Digitální toolkit - soubor tipů, metod, workshopů a her na podporu občanského vzdělávání a participace mladých lidí.

Tisková zpráva: Týden pro klima nabídl přes 90 akcí po celém Česku

12. 6. 2024 -
Praha, 14. června 2024: V období od 3. do 9. června 2024 se uskutečnil pátý ročník Týdne pro klima, který ve svém programu nabídl přes 90 akcí v desítkách měst a obcí po celém Česku. Zároveň probíhala část programu i v online prostoru. Sérii akcí koordinovala Ekumenická akademie ve spolupráci s Klimatickou koalicí. Letošní ročník tematizoval mimo jiné nutnost systémových změn

Video Týdne pro klima: Řešení klimakrize jsou systémové změny

6. 6. 2024 -
Podívej se na video o systémových změnách, kterým tě provedou Stela a Boris!

Tisková zpráva: Týden pro klima probouzí Česko. Zahajovací akce nabídne slam poetry i debatu o systémových změnách

3. 6. 2024 -
Praha, 3. 6. 2024 – Týden pro klima si od 3. od 9. června 2024 připomíná řada měst a obcí po celé České republice. Cílem akce, kterou zastřešují Klimatická koalice s Ekumenickou akademií, je rozvinout debatu o klimatické krizi a jejích dopadech na planetu a společnost. Týden pro klima nabízí více než sedmdesát přednášek, promítání, pikniků, swapů a dalších akcí.

Film: O klimatu a starých stromech s Vojtěchem Čadou

24. 5. 2024 - Maroš Prčina
V rámci naší kampaně Postavme se za stromy jsme vytvořili krátký film, který vás zavede do starých bučin. Dokumentaristka Ivona Remundová v rozhovoru s vědcem Vojtěchem Čadou odhaluje klíčovou roli lesů, které hrají v pro udržení biologické rozmanitosti a klimatu příznivého pro život lidí. V těchto rolích však mnohem lépe obstojí pralesní ekosystémy ve srovnání s lesy hospodářskými. Proč to tak je? Proč je lepší dát prostor obnově starých lesů než-li sázet nové? To i mnoho dalšího se dozvíte v tomto filmu.

Pořádání větších akcí zdola! - průvodce pro lektory a lektorky

12. 4. 2024 - Maroš Prčina

Tento průvodce je vyvrcholením společného úsilí vyplývajícího z diskusí konaných v Praze v červnu 2023 v rámci projektu HATI-SOS.

Slouží jako průvodce pro lektory a lektorky, kteří se věnují podpoře pořádání akcí a setkání, které se řídí principy sociální solidární ekonomiky (SSE).

Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills

20. 3. 2024 - Maroš Prčina

Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills - program školení měkkých dovedností, které jsou důležité a nezbytné pro posílení celého hnutí solidární ekonomiky, jeho jednotlivých organizací, ale i konkrétních lidí podílejících se na jeho rozvoji.

Podzimní akce Postavme se za stromy!

6. 11. 2023 - Maroš Prčina
V říjnu a listopadu jste se s námi mohli potkat v Praze na kulturně - osvětových akcích, které jsme uspořádali v rámci kampaně Postavme se za stormy!

Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?

31. 10. 2023 - Maroš Prčina
Letos schválené nařízení o odlesňování (EU Deforesttion Regulation, EUDR) má za cíl zabránit, aby se v rámci EU obchodovalo se zbožím, kvůli kterému došlo k vykácení nebo k degradaci lesů po 31. 12. 2020. Proč by toto nové nařízení EU mělo zahrnovat i "jiné zalesněné plochy"?

Factsheety - palmový olej a sója

29. 8. 2023 - Maroš Prčina

Nově schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) se týká sedmi klíčových komodit, které každodenně nějakým způsobem vstupují do života většiny z nás a zároveň jejich rostoucí produkce je v současnosti nejvíce ohrožující pro zbytky světových pralesů. Jsou to právě sója, hovězí dobytek, palmový olej, kaučuk, káva, kakao, dřevo a další z těchto komodit odvozené výrobky.

Týden pro klima 2023

26. 6. 2023 - Maroš Prčina

Letošní ročník Týdne pro klima (TpK), který již druhý rok spolukoordinujeme s Klimatickou koalicí, jsme se rozhodli propojit s tématem ochrany světových lesů. Zachování těch pralesů a lesů, které jsou zatím jen málo ovlivněné člověkem, stejně tak jako obnova již degradovaných porostů bude hrát klíčovou roli v zabrždění globálního oteplování, k němuž se Česká republika i EU jako celek zavázaly. Funkční lesní ekosystémy totiž zadržují a ukládají obrovské množství uhlíku.

Světová příroda má novou naději

25. 5. 2023 - Maroš Prčina

Světová příroda má novou naději - Evropská unie přijala nařízení, které má zajistit, aby se již v rámci EU neobchodovalo s některým zbožím, které pochází z nově vykácených či jinak zničených lesů. Jedná se o kávu, kakao, sóju, hovězí maso, kaučuk, palmový olej, dřevo a další související produkty.

Průvodce tvorbou politik pro ekonomiku dobrého života

25. 2. 2023 - Karolína Silná

Jak vytvářet hospodářské politiky, které budou na první místo klást blaho lidí a planety? Odpovědi můžete hledat v čerstvě přeložené publikaci, kterou vydala Aliance pro ekonomiku dobrého života (WEAll).

Odvaha nerůst a Pozapomenutou cestou

5. 12. 2022 - Karolína Silná

Představujeme vám dvě publikace, které Ekumenická akademie vytvořila společně s dalšími partnery mezinárodního projektu PartESDD (Partnerství ve vzdělávání v oblasti nerůstu a sociálně-ekologické transformace).

1 | 2 | 3 | 4 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}