czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Dopis iniciativy Ne základnám
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Dopis iniciativy Ne základnám

11. 8. 2009 -
Milí přátelé v protiradarovém hnutí,


první polovinu léta máme za sebou. Snad od nás nebude příliš troufalé, když Vám na úvod našeho dopisu jménem všech našich sympatizantů a občanů ČR poděkujeme za dosavadní aktivitu, která významně napomohla a nadále pomáhá zabránit realizaci projektu výstavby radarové základny USA na českém území. Poslední průzkumy seriózní agentury CVVM znovu potvrdily, že výrazná většina obyvatel je stále proti přítomnosti cizí vojenské základny a ještě větší počet lidí žádá referendum.

Skutečností nicméně zůstává, že Obamova administrativa ani ekonomická krize radaru vaz nezlomily. Vlivní čeští politici stále tvrdě lobbují za jeho instalaci. Jasným důkazem je nedávný dopis bývalého prezidenta Havla, který spolupodepsali Alexander Vondra (ODS) a Karel Schwarzcenberg (TOP 09). Oba dva se v bývalé Topolánkově vládě vehementně zasazovali o vybudování americké vojenské základny a nade vší pochybnost tak budou činit i v budoucnu, pokud se jim podaří udržet u moci.

Letošní předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR tak určí další osud radaru. Ratifikace smluv již proběhla v Senátu a to právě díky převaze pro-radarových stran (ODS, KDU-ČSL, SZ). Nyní stojí proces schvalování před Sněmovnou, která ho může dokončit či zastavit tím, že se smlouvami nevysloví souhlas.

Jakkoli nepodceňujeme občanský tlak „zdola“, konec konců jsme jeho součástí, musíme současně upozornit, že v podmínkách dnes existující „zastupitelské“ demokracie proběhne konečný souboj o radar v dolní komoře. Našim „volebním heslem“ budiž tedy prosté, ale důležité konstatování: BUDOUCÍ POSLANCI ROZHODNOU O RADARU, MY ROZHODNEME O BUDOUCÍCH POSLANCÍCH

Pro mnohé z nás je spojování občanského aktivismu a „vysoké politiky“ velmi citlivé téma. Nikdy jsme nebyli a nejsme prodlouženou rukou té či oné politické strany. Jsme však přesvědčeni, že je potřeba v letošních volbách nepodporovat ty strany, které radar prosazovaly, i kdyby se nyní tvářily „polepšeně“. Stejně tak je naše pozornost a snaha upřena k požadavku na referendum o radaru, respektive slib schválení ústavního zákona o všeobecném referendu.

Nijak tím nerezignujeme na aktivitu zdola. Právě naopak. Je mimořádně důležité, abychom jako aktivisté náležející do jednoho hnutí společně přispěli k porážce proradarových stran. Zároveň jsme jako Iniciativa připraveni konfrontovat všechny politiky, kteří by se případně po vyhraných volbách zpronevěřili svým původním slibům.
Kromě účasti ve volbách a určitého protestního hlasování Vás chceme vyzvat k obecnému znovuoživení tématu radaru ve Vašem okolí. Ku pomoci Vám mohou být materiály Iniciativy Ne základnám i naše zkušenosti. Rádi se s Vámi setkáme ať už k poradě nad celkovou situací či ke konkrétním akcím. Budeme se těšit na Vaši odpověď.

Vaše,
Iniciativa Ne základnám

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}