czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Factsheety - palmový olej a sója
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Factsheety - palmový olej a sója

29. 8. 2023 - Maroš Prčina

Nově schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) se týká sedmi klíčových komodit, které každodenně nějakým způsobem vstupují do života většiny z nás a zároveň jejich rostoucí produkce je v současnosti nejvíce ohrožující pro zbytky světových pralesů. Jsou to právě sója, hovězí dobytek, palmový olej, kaučuk, káva, kakao, dřevo a další z těchto komodit odvozené výrobky.

Velká část stále rostoucí produkce výše zmíněných komodit se odehrává v tropických oblastech, kde dochází k největšímu úbytku přirozených ekosystémů - zejména pro novou zemědělskou půdu a pastviny. Drastický nástup klimatické krize a postupující krize biodiverzity je však silným varováním a je jedině dobře, že EU přistoupila k ochraně alespoň lesních ekosystémů, které nesmí být nově ničeny pro produkci sedmičky zmíněných surovin a z nich odvozených výrobků. 

Přeložili jsme pro Vaši informaci materiály k dvěma z těchto klíčových surovin, které jsou nám všem jistým způsobem velmi blízké. Jsou to palmový olej a sójové boby. Oba tyto produkty se dostávají do našich kuchyní a často úplně jinak, než bychom čekali. Věděli jste například, že palmový olej, kvůli kterému v nedávných letech byla vypálena velká část panenských pralesů na Borneu, se v Evropě stále nejvíce využívá pro výrobu biopaliv? A věděli jste, že sóju vypěstovanou v Jižní Americe na úkor Amazonie jíte pravděpodobně několikrát denně? Možná si říkáte: “Jakto? Vždyť nejsem vegetarián!” Sója je však široce využívána na výkrm prasat a drůbeže... 

Pojďte se blíže podívat, co dalšího se skrývá za produkcí sóji a palmového oleje a naším Evropským očím to zůstává utajeno:

Palmový olej

Sója

 

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}