czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard

25. 9. 2009 -
Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard
Hewlett-Packard se zavázal skoncovat do roku 2009 s nebezpečnými plastovými součástkami ve svých počítačích. Tento slib ovšem firma nedodržela. Změní na tom něco zpráva Williama Shatnera rozeslaná do každé firemní schránky?
Když zaměstnanci korporace Hewlett-Packard včera otevřeli svou e-mailovou poštu, čekalo tam na ně překvapení. William Shatner (alias Kapitán Kirk, jak ho všichni nazývají) zanechal každému z nich nahranou zprávu, ve které lituje nesplnění výše zmíněného eko-slibu.
„Mluví William Shatner,“ začíná s okamžitou účinnosti, která nás vedla galaxií za galaxií na mezihvězdné lodi Enterprise. „Vy, HP, jste mi slíbili toxicky nezávadný počítač do roku 2009. Teď mi ale mí přátelé z Greenpeace řekli, že si budu muset počkat do roku 2011. Co se stalo?“ Poté diplomaticky pokračuje, aby zaměstnanci sami požádali své šéfy o počítače, které neobsahují bromové zpomalovače hoření a PVC (jak sami ostatně slíbili), a jemně je upozornili, že v Applu už to zvládli. Svou řeč končí jako vždycky zdvořile a oficiálně zároveň přáním „příjemně stráveného dne“. Prostě mistrovské dílo.
S celou akcí přišlo hnutí Greenpeace, jehož členové také vylezli na střechu budovy HP, kde napsali velkými písmeny čitelnými i z Enterprise „Nebezpečné výrobky“. Bromové zpomalovače hoření jsou chemikálie, které v počítači zabraňují výbuchu. Pokud se dostanou do odpadu, jsou toxické jak pro lidi, tak pro zvířata. Jejich používání je zakázáno v několika evropských zemích. Existují dostupné alternativy a dokonce je používají i ostatní firmy vyrábějící počítače. Takové štěstí PVC nemá, a tak je dlouhodobě na černém listu Greenpeace.
Pod touhle akcí se podepsal i Phil Radford, nový ředitel pobočky Greenpeace v Americe, který má rozhodně smysl pro humor a který, vsaďte si, kolik chcete, viděl víc než pět epizod Star Treku. Spočítal si, že zaměstnanci HP jsou velkými fanoušky Shatnera a můžou sami zapůsobit na své šéfy po tomto upozornění přímo od svého hrdiny. A také si je vědom síly hvězdy typu Shatnera dostat tento problém do médií. Přece jenom, podívejte se, teď tady o tom píšu.
Jsou chvíle, kdy se celebrita v kampani vyplatí. A také jsou chvíle, kdy to působí jako čistá symbióza a dokonalost sama. Nemyslíte?

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}