czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› O semináři „Co dlužíme cizincům? Migrace, ženy a alternativy“ (Tisková zpráva)
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

O semináři „Co dlužíme cizincům? Migrace, ženy a alternativy“ (Tisková zpráva)

20. 2. 2012 - Linda Sokačová

V pondělí 20. února 2012 se od 18hodin uskuteční seminář „Co dlužíme cizincům? Migrace, ženy a alternativy“ v novém feministickém cyklu Pražské školy alternativ. Od 90. let postupně narůstá počet migrantek a migrantů, kteří žijí v České republice. Přístup státu k cizincům se však vyznačuje represivní politikou, která zaměstnavatelům otevírá široký prostor pro diskriminaci a porušování základních lidských práv.

(Tisková zpráva ke stažení v pdf)

Setkání se koná v rámci feministického cyklu Pražské školy alternativ v galerii DIVUS (jižní křídlo bývalých dopravních podniků nad stanicí metra Vltavská), Bubenská 1, Praha 7. Na semináři vystoupí Pavel Čižinský, advokát a aktivista, který spolupracuje s Multikulturním centrem Praha, Hana Víznerová, socioložka, která dlouhodobě působila v Evropské kontaktní skupině v ČR a Petra Ezzeddine z Fakulty humanitních studií UK. Setkání bude moderovat Zuzana Uhde za mezinárodní síť neziskových organizací Social Watch.

Od 90. let postupně narůstá počet migrantek a migrantů, kteří žijí v České republice. Přístup státu k cizincům se však vyznačuje represivní politikou, která zaměstnavatelům otevírá široký prostor pro diskriminaci a porušování základních lidských práv. Na setkání budeme diskutovat následující otázky: Žije česká společnosti na úkor migrantů a migrantek? Jsou zde porušovány mezinárodní závazky, ke kterým se Česká republika zavázala? V čem je situace migrantek odlišná? Jaký dopad má migrační politika na rodiny cizinců, možnost vychovávat děti, na partnerské vztahy, na jejich zdraví? Kudy vede cesta integrace? Jaké existují alternativy vůči současné represivní politice? Jak souvisí feminismus s migrací?

Jedním z hlavních cílů vzdělávacího cyklu Pražské školy alternativ je šířit informace o alternativních myšlenkových směrech, které v současné české společnosti stojí na okraji zájmu. Na projektu spolupracují Ekumenická akademie Praha, Masarykova demokratická akademie, Socialistický kruh, Alternativa zdola, Centrum globálních studií, Eurosolar, ProAlt a Socialistická solidarita.

Na přednášce bude k dostání také sborník „Od krize k alternativám", který shrnuje témata z minulého semestru. Do publikace přispěla řada vědců a sociálních aktivistů:

• Od krize k alternativám: ekonomický pohled: Ilona Švihlíková (Alternativa zdola)
• Postkapitalistické alternativy: ekonomická demokracie: Marek Hrubec (Centrum globálních studií)
• O alternativách: Michal Hauser (Socialistický kruh)
• Česká energetika – bída samozvané tradice: Milan Smrž (Eurosolar.cz)
• Intervence současného umění do veřejného prostoru I. Historický kontext a motivace: Milan Kreuzzieger (Centrum globálních studií)

V únoru ještě proběhne:

27. 2. 2012 - Stanou se družstevníci blanickými rytíři české ekonomiky?
1. ledna 2012 začal Mezinárodní rok družstev, vyhlášený VS OSN pod heslem: „Družstva vytvářejí lepší svět!“ Česká družstva vybudovala již za c. a k. monarchie tak významné projekty jako pražskou Petřínskou rozhlednu, legendární „Posázavský pacifik“ (železnici Modřany - Čerčany - Dobříš) či Národní divadlo, a za 1. republiky mj. Pražskou ZOO. Koncem 80. let dosáhl věhlasu družstevní Agrokombinát Slušovice, který byl v roce 1990 rozbit. Současně bylo do ekonomických i morálních trosek uvrženo celé české družstevnictví. Vystoupí: Magdalena Hunčová, Jaromír Císař (bývalý ministr MMR), František Stočes (Alternativa zdola). Moderuje: Jiří Silný (Ekumenická akademie).

Pro více informací kontaktujte:
Lindu Sokačovou, projektovou manažerku, 777 615 889, sokacova@ekumakad.cz.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}