czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Online petice proti vykořisťování v počítačovém průmyslu
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Online petice proti vykořisťování v počítačovém průmyslu

21. 6. 2010 - Alena Věžníková

Petice „Buy IT fair“ vyzývá instituce vyššího vzdělání v celé Evropě, aby využily své nákupní síly a zasadily se o slušné pracovní podmínky v počítačovém průmyslu. Petici najdete na : http://procureitfair.org/petition

Projekt Procure IT Fair spouští online petici, která oslovuje instituce vyššího vzdělání v Evropě a vyzývá je, aby realizovaly udržitelné nákupy IT hardwaru. Petice bude doprovázena krátkým animovaným filmem o pracovních podmínkách v počítačovém sektoru.

Procure IT Fair je konsorcium evropských občanských společností, které nabízí udržitelné veřejné nákupy IT hardwaru, jako nástroj zlepšení pracovních podmínek, lidských práv a ochrany životního prostředí v globálním elektronickém dodavatelském řetězci. „Každý pátý počítač je zakoupen veřejnou organizací, například univerzitou“. Sarah Bormann z německé organizace World Economy, Ecology, Development (WEED) dodává: “Veřejné instituce musejí použít své nákupní síly a začlenit sociální kritéria do nákupu počítačů pro zlepšení pracovních podmínek v elektronickém průmyslu.“

Procure IT Fair vytvořil ambiciózní návrh začlenění sociálních a environmentálních kritérií do nákupního procesu IT hardwaru. Tento přístup je popsán v průvodci nákupy “Jak nakupovat počítače v souladu se sociálními a ekologickými kritérii”.

Nedávný skandál týkající se nelidských pracovních podmínek v čínském závodě tajwanského elektronického giganta Foxconn, poukázal na urgentní potřebu zlepšit pracovní podmínky v elektronickém sektoru. Foxconn, jeden z největších světových producentů elektroniky, který dodává součástky značkám Apple, Hewlett Packard, Nokia a Sony, byl několik týdnů v médiích, díky vlně sebevražedných pokusů mezi svými zaměstnanci. “Foxconn není jediný případ”, zdůrazňuje Pauline Overeem z mezinárodní sítě GoodElectronics. “Většina elektronických produktů je vyráběna v nízkopříjmových zemích a v nevyhovujících pracovních podmínkách.

Ve snaze zlepšit tyto podmínky se Procure IT Fair zaměřuje na udržitelné veřejné nákupy. “Zahrnutím přísných sociálních kritérií do tendrů, mohou veřejné instituce významně přispět ke zlepšení pracovních podmínek v počítačové produkci a redukci chudoby na celém světě” podhrnuje Andrea Ben Lassoued z rakouské organizace Südwind. Poukazuje na příklad dobré praxe ve švýcarském městě Zürich, které ukazuje, jak je možné zahrnout požadavky lepších pracovních podmínek do veřejných IT tendrů. Za slibný směr rozvoje považuje vzrůstající počet evropských zemí a měst realizující udržitelné nákupy. Většina veřejných tendrů přesto stále zahrnuje především technická kritéria namísto sociálních a environmentálních podmínek.

Petici naleznete na : http://procureitfair.org/petition

Kontakt:
Andrea Ben Lassoued (Südwind, Austria): ++43 699 170 57 692
Sarah Bormann (World Economy, Ecology & Development, Germany): +49 30 27 596 888
Pauline Overeem (SOMO, Netherlands) +31 20 639 12 91
Alena Vezníkova (EAP, Czech Republic) +420 739334474

Procure IT Fair je konsorcium evropských občanských společností, které nabízí udržitelné veřejné nákupy IT hardwaru, jako nástroje zlepšení pracovních podmínek, lidských práv a ochrany životního prostředí v globálním elektronickém dodavatelském řetězci. Procure IT Fair vytvořil ambiciózní návrh začlenění sociálních a environmentálních kritérií do nákupního procesu IT hardwaru. Tento přístup je popsán v průvodci nákupy “Jak nakupovat počítače v souladu se sociálními a ekologickými kritérii”.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}