czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Pod tlakem v IT průmyslu
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Pod tlakem v IT průmyslu

10. 1. 2011 - Alena Věžníková

V rámci kampaně Procure IT fair, kampaň pro udržitelný nákup počítačů, byla vydána publikace "Pod tlakem". Jedná se o krátkou brožuru informující o pracovních podmínkách a ekonomickém rozvoji IT průmyslu v České republice a ve světě.

Sektor informačních a komunikačních technologií (ICT) se prezentuje jako moderní průmyslové odvětví. Skutečnost, že jeho produkty – počítače, notebooky a mobilní telefony – spojují lidi na celém světě, z něj činí symbol globalizace. Tento obraz však zatemňuje často skrytá, temná stránka výrobních procesů v tomto odvětví. Výroba ICT hardwaru vzkvétá díky velmi flexibilním globálním sítím, které musí reagovat na stále se měnící požadavky. K tomu patří nepřetržité hledání nízkonákladových výrobních lokalit. V důsledku toho již není dělba práce pevně daná, neustále se restrukturalizuje podél linií nízkých nákladů a vysokých zisků. Výrobní dělníci jsou často nuceni přijímat vykořisťující podmínky a jsou vystavováni nebezpečí, že mohou kdykoli ztratit práci ve prospěch jiné, levnější výrobní lokality. (Pod tlakem, 2010)

Brožura přináší pohled do oblasti výroby IT průmyslu nejen ve světě, ale také v České republice.

Česká republika je centrem výroby počítačů pro západoevropský trh a je zvláště zajímává vzhledem k poměrně rozsáhlému počítačovému průmyslu země a pracovním podmínkám, kdy se v posledních letech rozšířilo využívání pracovní síly migrantů. Stručná analýza tchajwanské společnosti CM Foxconn názorně ukazuje výzvy, kterým čelí pracovníci z řad migrantů, často najímaní agenturami práce. (Pod tlakem, 2010)

Publikace ke stažení:
Pod tlakem (v .pdf, 1,8MB)
nebo http://www.uloz.to/7443819/pod-tlakem-final-verze-s-obalkou-pdf

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}