czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Poznejme své pěstitele!
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Poznejme své pěstitele!

7. 7. 2015 - Markéta Vinkelhoferová

Již téměř 20 let informuje naše organizace o tématech jako je fair trade, solidární ekonomika nebo udržitelný rozvoj. Vždy jsme se snažili o nich nejen mluvit, ale zároveň je uvádět do praxe. Tak jsme v roce 2004 otevřeli první velkoobchod s fairtradovými potravinami v Česku, abychom rozšířili jejich dostupnost. Provozujeme jeden z mála fairtradových obchodů v Česku. V roce 2011 vzniklo družstvo Fair&Bio, které provozuje pražírnu fairtradové kávy. Nyní jsme se v rámci podpory potravinové suverenity rozhodli založit vlastní KPZ (komunitou podporované zemědělství).

Pro spolupráci jsme vybrali biofarmu Dvůr Vyšínek Alena Karafiátové. V květnu jsme zahájili sezónu a už po čtvrté se těšíme z dodávek čerstvé bio-zeleniny, ovoce a bylinek. Paní Karafiátová měla dokonce možnost setkat se a pohovořit s pěstitelem fairtradového kakaa z Pobřeží slonoviny na květnové akci ke Světovému dni pro fair trade Férová Letná.

Jak to všechno začalo? V rámci aktivit spojených s potravinovou bezpečností a suverenitou jsme v loňském roce navázali spolupráci s organizací Pro-Bio Liga – Honzou Valeškou, Mílou Hilgertovou a Terezou Jursovou. Netrvalo jim dlouho, aby nás nadchli pro komunitou podporované zemědělství. V únoru letošního roku jsme nejprve vyzkoušeli jednorázovou dodávku zeleniny, ovoce, vajec a moštů od různých bio-zemědělců, kterou organizovala právě Pro-Bio Liga. Díky tomu se v Ekumenické akademii dala dohromady skupina (spolu se spřátelenými lidmi), která KPZ založila.

Od koňů po zeleninu

Naše partička sice netrvala na bio-produkci, ale poté, co jsme dostali tip na bio-zelinářku Alenu Karafiátovou z Vyšínku u Zlonic (navíc nám moc chutnaly brambory, cibule, vejce a mošty ze zimní dodávky, které byly od ní), rozhodli jsme se farmu osobně navštívit. S paní Karafiátovou jsme popovídali nad horkým moštem nejen o historii statku, ale i s jejím strýcem, panem Vitouškem, probrali emigrantskou minulost nad jeho čerstvě vydanou knihou „Vše se k dobrému obrátí“.

Dvůr Vyšínek dostala rodina Aleny Karafiátové po roce 1989 zpět ve zdevastovaném stavu. Od té doby se tam udělalo mnoho práce, dvůr i budovy byly díky grantům revitalizovány. Jistou dobu tam dokonce fungoval projekt s koňmi pro děti ze znevýhodněných rodin v okolí. Paní Karafiátová však chtěla obnovit zemědělskou tradici usedlosti a proto před pěti lety začala s bio-produkcí zeleniny a doplňkově i ovoce a vajec. Onoho bouřlivého březnového dne (střídaly se poryvy větru a sněhové přeháňky) jsme se dokonce podívali i na velkou zahradu, kde po nás poroste zelenina a bylinky.

Lokálně a férově

Brzy poté začalo těšení a vyptávání, kdy bude první dodávka. Nakonec se nás sešlo 13 členů, většina zaměstnanců Ekumenické akademie. Zbytek jsou spřátelené osoby, kterým je princip KPZ blízký. Kdy tedy bude první dodávka? A co v ní bude?

Předtím než jsme se mohli zakousnout do křehkého salátu, nastala příležitost k dalšímu vzájemnému setkání. Do Česka totiž v rámci kampaně Za férovou čokoládu! zavítal fairtradový pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny pan Fortin Bley. Ten se setkal s novináři a podporovateli spravedlivého obchodu v Praze, Olomouci a Vsetíně. Vrcholem jeho pobytu byla slavnost na Světový den pro fair trade 9. května, který se každoročně snaží upozorňovat na nerovné podmínky drobných farmářů v zemích globálního Jihu a výhody zapojení do systému fair trade: spravedlivá odměna, důstojné pracovní podmínky a investice do rozvoje komunit.

Letos Ekumenická akademie ve spolupráci s dalšími organizacemi uspořádala akci Férová Letná, kam dorazila i Alena Karafiátová se svými mošty a celou rodinou. Měla možnost pohovořit s pěstitelem fairtradového kakaa a porovnat podmínky našich zemědělců s těmi v západní Africe. Návštěvníci si užili fairtradových dobrot včetně fairtradové bio kávy z Fair & Bio Pražírny, okusili jedlé květiny od Kytek od potoka anebo se dozvěděli, jak funguje princip fair trade a komunitou podporovaného zemědělství.

V květnu už byl konečně čas na první dodávku čerstvých plodin, s napětím jsme očekávali, co dorazí. Kromě salátu, ředkviček, pórku a rozličných bylinek paní Karafiátová poslala i kadeřávek a mangold. Ty byly pro některé členy novinkou a jali se hledat na internetu, co s nimi. Jedna z kolegyň s námi sdílela recepty a příští dodávka zejména mangoldu už nás nezaskočí.

Protože se na Vyšínku téměř nepěstuje ve fóliovníku a skleníku, jarní bedýnky jsou chudší, což bude vynahrazeno v létě a na podzim, kdy bude úroda celkově bohatší. Ještě poznámka ke slovu bedýnka: kromě slova „dodávka“ užíváme i to, ale obrazně. Zeleninu a ostatní dostáváme sice v bedýnkách, věci jsou však poskládány podle druhů a ne připravené pro každého zvlášť. Příděl si pak z přepravek vybíráme podle předem připraveného seznamu.

KPZ není žádný supermarket

Také se už stalo, že některá zelenina či ovoce nebyla v úplně nejskvělejším stavu. Ptali jsme se na to naší zelinářky. Ta zareagovala: „Jarní bedýnka většinou obsahují plodiny s krátkou vegetační dobou a malou skladovatelností. Doba jejich dozrávání je velmi ovlivněna počasím a optimální čas sklizně se těžko dopředu odhadne.“

Vzhledem k tomu, že náš interval dodávek je dva týdny, může se také stát, že se u některých plodin prostě nestrefíme do vrcholu sezóny, což u nás bylo s jahodami anebo hráškem, čehož někteří členové naší KPZ litovali. Dozvěděli jsme se, že pěstitelé, kteří se specializují na jahody, mají totiž sezónu delší, protože na rozdíl od zelinářů pěstují jak rané tak i pozdní odrůdy. 

Jak poznamenal jeden z kolegů: „KPZ holt není žádný supermarket, kam si člověk zaběhne pro to, na co zrovna dostal chuť.“ Rádi tedy zůstáváme věrni hlavním principům komunitou podporovaného zemědělství: přímý vztah mezi spotřebitelem a pěstitelem založený na sdílení bohatství úrody a rizika neúrody. To znamená, že případné slabší dodávky mají být pěstitelem vykompenzovány v úspěšnější fázi sezóny. V naší KPZ se tedy těšíme se na hojnost léta a podzimu, ale z případných nedostatků hlavu věšet nebudeme.

Markéta Vinkelhoferová

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}