czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Průvodce nákupy elektroniky
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Průvodce nákupy elektroniky

7. 12. 2009 -
Tisková zpráva
7.prosince 2009

Průvodce nákupy elektroniky

Nová publikace Ekumenické akademie Praha „Jak nakupovat počítače“ představuje přehledný návod pro veřejné instituce, jak nakupovat elektrotechniku a sestavit trvale udržitelné výběrové řízení.

Ekumenická akademie Praha (www.ekumakad.cz) vydala novou publikaci „Jak nakupovat počítače.V souladu se sociálními a ekologickými kritérii“, která je přehledným průvodcem při zavádění požadavků na udržitelnost do veřejných nákupů elektrotechniky, především počítačů.

Publikace je součástí evropské kampaně ProcureITfair (http://procureitfair.org/) Kampaň za sociálně a ekologicky odpovědný nákup počítačů. Kampaň se snaží oslovit především veřejné instituce, aby se při nákupu počítačů řídily sociálními a ekologickými kritérii. Zvláštní pozornost při tom věnuje pracovním podmínkám v dodavatelských společnostech v rozvojových zemích.

„Jak nakupovat počítače“ je návodem pro nakupující, kteří tak mohou lépe formulovat podmínky výběrových řízení, směrem k větší udržitelnosti. Součástí publikace jsou informace o pracovních podmínkách v dodavatelských řetězcích, především v oblasti jihovýchodní Číny. Publikace navazuje na zprávu „Odvrácená strana kyberprostoru. Pracovní podmínky čínských výrobců hardwaru“, která vyšla v Ekumenické akademii Praha v létě 2009, popisuje pracovní podmínky v konkrétních továrnách. Závěry zprávy vycházejí z výzkumů a rozhovorů realizovaných na místě organizací SACOM (http://sacom.hk/).

Tento přehledný průvodce nákupy již vyšel v Německu a Nizozemsku, kde je koncept udržitelných nákupů silným nástrojem pro větší udržitelnost elektronického výrobního řetězce. Veřejné instituce jsou velkým odběratelem počítačových technologií a mohou svým tlakem ovlivnit pracovní a enviromentální podmínky ve výrobě počítačů a podpořit lidská práva v celém dodavatelském řetězci.


Ekumenická akademie Praha se věnuje dlouhodobě i dalším projektům zaměřeným na sociální a ekonomickou udržitelnost např: Fair Flowers (http://www.flowers-for-human-dignity.org), SocialWatch (http://www.socialwatch.org/) a patří k průkopníkům spravedlivého obchodu (fair trade) v Česku (www.fair-bio.cz).

Kontakt a další informace:
Alena Věžníková, koordinátroka projektu, veznikova@ekumakad.cz, 739334474
Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie, ekumakad@ekumakad.cz, 737574412

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}