czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Reputace obuvnického gigantu v ohrožení: propouštění místo zvýšení platů v bývalé dodavatelské továrně společnosti Baťa
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Reputace obuvnického gigantu v ohrožení: propouštění místo zvýšení platů v bývalé dodavatelské továrně společnosti Baťa

5. 12. 2014 - Markéta Vinkelhoferová

Praha, 5. prosince 2014 – Přesně před rokem bylo z obuvnické továrny Palla & Co na Srí Lance propuštěno téměř 200 zaměstnanců. Důvodem byla odborová činnost a protesty související s pravidelným navýšením mezd. V té době továrna vyráběla především pro společnost Baťa. Jedna z nejvýznamnějších českých značek, jejíž evropská centrála sídlí v současnosti ve Švýcarsku, namísto pokusu vyřešit konflikt týkající se porušování práv zaměstnanců, odmítla svou odpovědnost.

Tisková zpráva ke stažení (v doc)

Společnost Baťa, která v současnosti podniká v 70 zemích a zaměstnává přes 34 000 lidí, se v České republice po zásluze těší velkému společenskému uznání, přičemž její zakladatel Tomáš Baťa bývá často považován za vzor odpovědného podnikatele. Tato dobrá pověst může bohužel utrpět šrám, a to především v souvislosti s problémy v továrně jednoho z jejích bývalých dodavatelů Palla & Co sídlící ve srílanské zóně volného obchodu.

V srpnu 2012 vedení továrny odmítlo vyplatit dělníkům předem vyjednané půlroční navýšení mezd. O rok později, v červenci 2013, se zaměstnanci rozhodli pro stávku s požadavkem vyplacení slíbené částky. Výsledkem bylo propuštění 15 odborářů a dalších 179 zaměstnanců továrny. Některým z nich bylo později umožněno se do továrny vrátit pod nedůstojnou podmínkou, že se v budoucnosti vyhnou jakékoliv odborové činnosti. Více než 100 zaměstnanců ale stále bojuje za možnost vrátit se zpět do práce. Najít si jiné zaměstnání je téměř nemožné, protože představitelé Palla & Co údajně požádali ostatní továrny v regionu, aby nezaměstnávali jejich bývalé zaměstnance.

Přestože vedení společnosti Baťa po mediální konfrontaci přiznalo porušení vlastního etického kodexu srílanským dodavatelem, odmítlo se přímo zapojit do řešení hrubého porušování zaměstnaneckých práv. „Namísto toho společnost Baťa ke konci roku 2013, rok a půl po počátku konfliktu mezi vedením a zaměstnanci továrny, alibisticky ukončila obchodní vztahy s Palla & Co. Takové obchodní praktiky a taktika ,cut and run´, ke které se společnost uchýlila, představují jasný příklad nedodržení principů firemní odpovědnosti v souvislosti s lidskými právy a jsou právě v kontextu neutěšené situace propuštěných dělníků zavrženíhodné,“ uvedl k jednání Bati Petr Mareš z organizace NaZemi, která se dlouhodobě věnuje pracovním podmínkám v zemích globálního Jihu.

Mezinárodní platforma Clean Clothes Campaign, jejíž je NaZemi členem, proto vyzývá vedení společnosti Baťa, aby se přihlásilo ke své odpovědnosti, spojilo se s místními odbory, které reprezentují propuštěné dělníky, a zapojilo se aktivně do vyřešení konfliktu.

Další informace zde.

Kontakt:
Petr Mareš, NaZemi, odborník na pracovní podmínky, petr.mares@nazemi.cz, 774 457 377
Gabriela Štěpánková, NaZemi, tisková mluvčí, gabriela.stepankova@nazemi.cz, +420 776 226 691

Tisková zpráva ke stažení (v doc)

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}