czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Tmavě červená pochoutka ze systému fair trade
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Tmavě červená pochoutka ze systému fair trade

29. 8. 2009 -
Jihoafrické Kapsko je domovinou roibosu. Nikde jinde na světě nenajdete tak skromnou rostlinu, ze které by se tento národní nápoj dal získat. V Jihoafrické republice se ročně sklidí na 12 tisíc tun roibosu. 4 500 až 5000 tun se spotřebuje přímo v zemi a zbytek je určen pro export. Asi 98% produkce se pěstuje na velkých plantážích, které byly založeny již v koloniální době a během režimu apartheidu.

Pouze 2% produkce pochází od organizací drobných producentů. Jednou z nich je také Wupperthal Roiboos Farmers Cooperative (WRFC). Pěstování a zpracování této plodiny zajišťuje existenci pro 170 členů kooperativy. Před dvě stě lety byli jejich předkové, Khoivé a Sanové (také nazývaní Křováci), vyhnání z jejich země, aby udělali místo pro bílé osadníky.

Roibos …
- neobsahuje tein ani kofein, je chudý na třísloviny a proto je vhodný pro děti - je bohatý na antioxidanty, esenciální minerály a vitamín C - má jemnou chuť a je vydatný (mohou se udělat dva nálevy) - teplý i studený uhasí vaší žízeň

Chutný čaj z rukou drobných pěstitelů
Jejich novou domovinou byly pláně v oblasti Cedarberge, severozápadně od Kapského města. Jedná se o obzvláště suchou oblast, nevhodnou pro téměř jakoukoliv zemědělskou produkci. Jedna z mála rostlin, které zde rostly a daly se využívat, byl právě stálezelený roibos. Tak mohli Khoivé a Sanové objevit tajemství jak z ostnatých listů připravit lahodný čaj.
Rodiny pěstitelů wuppertálského družstva vlastní v průměru 1-1,5 hektaru půdy. Od roku 2005 pěstují podle zásad ekologického zemědělství. Část produkce pochází z divokých rostlin a sběr probíhá ručně s pomocí srpu. Keře se sklízí každý druhý rok, tak aby se rostliny udržovaly v dobré formě.
Roibos je zpočátku zelený. Teprve po utržení se díky fermentaci zbarvuje do měděně červené, poté se drtí, suší na slunci a třídí. Zpracovávají se jehlicovité listy a tenounké větvičky keře. Po ošetření v jednom malém podniku se čaj posílá do Kapského města do společnosti Fair Packers. Jedná se o podnik založený v roce 2006, na kterém se podílí také wuppertalská kooperativa. Zde se čaje zabalí a připravují pro export.

Výhody Fair Trade
Díky zapojení do Fair Trade dosahují producenti zřetelně vyšších příjmů za jejich produkt. K ceně za hodnotný materiál se přidává ještě prémie, která je využívána v některých případech pro přechod na bio produkci, jinde na zlepšování dopravních cest. To umožňuje producentům vyšší nezávislost a samostatný prodej své sklizně. Díky tomu, že se také podílí na části procesu balení, zůstává velká část hodnoty v jejich rukou.

Postiženi změnou klimatu
V několika posledních letech začali pěstitelé roibosu silněji pociťovat vlivy změn klimatu. Teplotní výkyvy s hodnotami sahajícími k 45°C a dlouhá období sucha na ně silně doléhají. Již tak obtížné životní podmínky se tím ještě ztížily. Vzhledem k vynechání pravidelných dešťů rostliny snížily svou kvalitu. Vítr zesílil erozi půdy. Předpovědi různých vědeckých směrů jsou pochmurné: následkem toho se Jihoafrická republika zařadí mezi země, které jsou výrazně postižené změnami klimatu.
Především oblasti, kde lidé bojují s dostatečnými zdroji potravy, se očekává pokles zemědělských výnosů. Místní NNO, Environmental Monitoring Group, pracuje s místními farmáři, kteří jsou členy wuppertálské kooperativy, na zlepšení jejich situace. Zvyšování biodiverzity, opatření pro úspory vody a proti erozi půdy jsou nezbytná. Přitom také oživují znalosti původních obyvatel této oblasti.

Článek z rakouského originálu pro Fair&Bio přeložila Klára Hejkrlíková.
Text převzat z časopisu NatürlichFAIR rakouské organizace EZA, 1/09.
Autor fotografií: EZA Fairer Handel, GmbH

Zdroje:
http://smallfarmersbigchange.coop/eco-projects/south-africa/
http://sarooibos.co.za/
http://www.equalexchange.coop/why-is-equal-exchange-for-coops-and-against-plantations-in-the-fair-trade-system-

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}