Setkání s aktivními lidmi z Broumovska tentokrát proběhlo na raně barokní faře Hoprich, kde od roku 2020 znovu objevují a restaurují manželé Smékalovi unikátnost tohoto místa.
Tentokrát jsem se v rámci společné práce definovali politickou a společenskou situaci na Broumovsku, na základě které jsme pokročili s vytvářením projektu na podporu aktivních lidí v regionu a kampaně na otevření tématu duševního zdraví. Téma péče o duševní zdraví je totiž velmi aktuální a přesto o něm často lidé mají strach otevřeně promluvit, nebo dokonce vyhledat podporu. Mezi základní cíle projektu jsme definovali vytvoření podpůrné/síťovací/pečující skupiny pro aktivní lidi v regionu (aktivním lidem, kteří se rozvoji regionu věnují většinou ve svém volném čase, hrozí časté vyhoření) a následně vést nenásilnou formou kampaň na téma péče o duševní zdraví mezi širokou veřejností.
Následující den jsme v prostorách Broumovského kláštera v sále Kreslírny vedli workshop na téma Práce s konflikty. Na workshopu jsme si identifikovali mezilidské konflikty a hlavní důvody proč vznikají. Zamysleli jsme se nad hlavními strategiemi, které lidé volí a jaké jsou výhody a nevýhody těchto strategií. Dále se probírali tipy na řešení konfliktních situací. Účastnící a účastnice si také vyzkoušeli metodu aktivního naslouchání. Představili jsem důležitost zachování klidu a několik tipů, jak se v náročných situacích zklidnit. Dalším tipem bylo schéma sdělení podle principů nenásilné komunikace ("TEA"). Po obědě jsme si našli čas na krátkou aktivitu "Magický růst" o důležitosti spolupráce a komunikace a poté se věnovali mediaci a vyzkoušeli si, jak taková mediace může probíhat. Na závěr jsme se bavili o Kruhu smíření - komunitní alternativě pro mediaci.