czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png

Fair & Bio obchod

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

pestujplanetu_logo_web.png

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Odpovědnost korporací

Informace o nezákonném a nelidském chování firem i od dobrých příkladech a snahách o odpovědnou produkci, o moci spotřebitelů a odpovědnosti při zadávání veřejných zakázek. Velká část textů, týkající se elektronického průmyslu, vznikla v rámci projektu PrucureIT fair, zaměřeného na veřejné zakázky na nákup počítačů.

Online petice proti vykořisťování v počítačovém průmyslu

21. 6. 2010 - Alena Věžníková
Projekt Procure IT Fair spouští online petici, která oslovuje instituce vyššího vzdělání v Evropě a vyzývá je, aby realizovaly udržitelné nákupy IT hardwaru. Petice je doprovázena krátkým animovaným filmem o pracovních podmínkách v počítačovém sektoru.

Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.

9. 6. 2010 - Alena Věžníková
Jan Li (27) je poslední obětí Foxconnu, výrobce iPadů a další vyspělé elektroniky, který v poslední době zažívá vlnu sebevražd svých zaměstnanců.

Série sebevražd ve firmě Foxconn (Tisková zpráva)

8. 6. 2010 - Alena Věžníková
Ekumenická akademie se připojuje k mezinárodnímu protestu proti pracovním podmínkám v čínské firmě Foxconn.

Podmínky a standardy v průmyslu mobilních telefonů v Indii

6. 4. 2010 - Alena Věžníková
I přestože se platy v sektoru elektroniky zdají být poměrně vyšší než v jiných odvětvích výrobního průmyslu, jako například v oděvním průmyslu, stále se nachází pod hranicí životního minima, jak uvedl Cividep v článku „Hospodářský zeměpis, pracovní podmínky a standardy ochrany životního prostředí ve výrobním průmyslu mobilních telefonů v Indii.

Indonésie vrací ilegální lodní zásilku e-odpadu z USA

6. 4. 2010 - Alena Věžníková

Seattle, Washington Basel Action Network (BAN), organizace chránící životní prostředí, dnes oznámila, že úspěšně zabránila dovozu devíti námořních kontejnerů plných nebezpečného elektronického odpadu z massachusettské firmy RECYCLER do Indonésie, což by bylo porušením mezinárodní úmluvy o nebezpečném odpadu, známé jako Basilejská úmluva, a zároveň porušením indonéského práva.

Hrajeme si fér?

5. 1. 2010 -
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel.

Průvodce nákupy elektroniky

7. 12. 2009 -
Nová publikace Ekumenické akademie Praha „Jak nakupovat počítače“ představuje přehledný návod pro veřejné instituce, jak nakupovat elektrotechniku a sestavit trvale udržitelné výběrové řízení.

EKOLOGICKY i EKONOMICKY NA ÚŘADECH A V KANCELÁŘÍCH

7. 12. 2009 -
Ekologie může být cestou ke snížení nákladů na provoz kanceláří – na úřadech i ve firmách. „Ekologický provoz kanceláře nemusí nutně znamenat vyšší náklady, jak se obvykle očekává,“ uvádí Kamila Danihelková, ředitelka Sítě ekologických poraden.

Návod na budování sociální zodpovědnosti v mezinárodním elektronickém sektoru

13. 11. 2009 -
Nová kniha “Reset” nabízí výrobcům elektroniky pomoc při řešení otázek lidských práv a životního prostředí. Reset bojuje za důraznější zapojení občanských společností a odborů - to je jeden z klíčových bodů této publikace vydané dánským CSR a sítí GoodElectronics. Nabízí také analytický přehled selhávající efektivity sociální zodpovědnosti firem (corporate social responsibility (CSR). Poskytuje příklady moderních inovací a popisuje kroky, jak můžou firmy zlepšit své působení jak na poli sociálním, tak v případě životního prostředí.

Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard

25. 9. 2009 -
Hewlett-Packard se zavázal skoncovat do roku 2009 s nebezpečnými plastovými součástkami ve svých počítačích. Tento slib ovšem firma nedodržela. Změní na tom něco zpráva Williama Shatnera rozeslaná do každé firemní schránky?

Procure IT Fair spouští Monitor IT společností

17. 9. 2009 -
Realizace udržitelnosti v počítačových firmách pod dohledem

Mezinárodní konference o těžkých kovech a elektroodpadech 26-27 Listopadu 2009 Nové Díllí, Indie

31. 8. 2009 -
Témata konference:
Politické a legislativní otázky
Alternativy a „zelenější“ produkty
Přeshraniční pohyb
Regionální případové studie

Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

8. 6. 2009 -
Globální finanční krize je nadále vážná po celém světě, ale společnost Apple Computer extrémně navyšovala své zisky o 15% v prvním čtvrtletí roku 2009 v porovnání s posledním čtvrtletím. Nicméně, pravda je taková, že zisk utvořený společností Apple se ukázal být výsledkem využívání dělníků nejen v Taiwanu, ale i v kontinentální Číně.

HP, Lenovo a Dell stále s toxickými látkami

2. 4. 2009 -
V novém vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou jsme udělili trestné body společnosti HP, Lenovo a Dell za vycouvání ze slibu odstranit toxické látky ze všech nových produktů do konce roku 2009. Z pěti top výrobců počítačů, tento závazek dodržel pouze Apple. Philips je největším „zeleným skokanem“ v novém žebříčku – poskočil o 11 příček z 15. na 4. místo.

Tajná operace Greenpeace odhalila nelegální vývoz elektroodpadu do Afriky

2. 3. 2009 -
Nigérie — Po třech letech tajného vyšetřování můžeme opět potvrdit, že elektroodpad, jakým je např. vaše stará televize, není stále zodpovědně recyklován. Tento odpad pod nálepkou "zboží pro další využití" je vyvezen lodí do Nigérie, kde se prodá, vyřadí nebo nelegálně vyhodí.

Nová studie o porušování práv pracujících v IT sektoru

6. 1. 2009 -
"Odvrácená stránka kyberprostoru“ - nová studie odhaluje porušování práv pracujících u dodavatelů pro Dell, Fujitsu Siemens Computers a Lenovo

Apage kapitalismus!

30. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Článek o globální ekonomické krizi vyšel poprvé v Literárních novinách 10. listopadu 2008

Elektronický průmysl podnikl další krok ve směru společenské a ekologické odpovědnosti

1. 12. 2008 -
Elektronický průmysl prokázal ochotu zabývat se otázkami těžby kovů, které využívá, a konkrétními opatřeními pro zlepšení pracovních podmínek v konžských dolech. Opět tak posunul o krok vpřed doporučení kampaně MakeITfair.

Tvrdé dopady globální finančně-ekonomické krize na elektronický sektor

1. 12. 2008 -
Jednání u kulatého stolu sítě GoodElectronics v Jakartě (listopad 2008): Elektronický sektor je zasažen ekonomickou krizí a odpovědnost by měly převzít společnosti

Boj o přírodní zdroje i nadále pohání konflikt ve východním Kongu

20. 11. 2008 -
Události v Kongu nemají jen vnitropolitický rozměr. Kongo je jedno z největších nalezišť kobaltu, tantalu, zlata a jiných kovů, používaných mimo jiné ve výrobě elektroniky. Výroba a obchod s laptopy nebo mobilnímy telefony, které v Evropě denně používáme, je s těžbou zmiňovaných kovů silně propojena, a má své místo i v kontextu aktuálních událostí v této africké zemi.

« | 1 | 2 | 3 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009