czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Odpovědnost korporací

Informace o nezákonném a nelidském chování firem i od dobrých příkladech a snahách o odpovědnou produkci, o moci spotřebitelů a odpovědnosti při zadávání veřejných zakázek. Velká část textů, týkající se elektronického průmyslu, vznikla v rámci projektu PrucureIT fair, zaměřeného na veřejné zakázky na nákup počítačů.

Reputace obuvnického gigantu v ohrožení: propouštění místo zvýšení platů v bývalé dodavatelské továrně společnosti Baťa

5. 12. 2014 - Markéta Vinkelhoferová
Přesně před rokem bylo z obuvnické továrny Palla & Co na Srí Lance propuštěno téměř 200 zaměstnanců. Důvodem byla odborová činnost a protesty související s pravidelným navýšením mezd. V té době továrna vyráběla především pro společnost Baťa. Jedna z nejvýznamnějších českých značek, jejíž evropská centrála sídlí v současnosti ve Švýcarsku, namísto pokusu vyřešit konflikt týkající se porušování práv zaměstnanců, odmítla svou odpovědnost.

Nevládky se spojují, aby dohlížely na oděvní firmy (TZ)

7. 10. 2014 - Markéta Vinkelhoferová
České oděvní firmy se dostanou pod drobnohled nevládních organizací, které se zabývají pracovními podmínkami dělnic a dělníků v jejich dodavatelských továrnách. Stane se tak díky zapojení České republiky do mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign (CCC). V CCC budou ČR zastupovat dvě české nevládní organizace, a to NaZemi a Ekumenická akademie Praha.

Vybydlená planeta

25. 3. 2011 - Jiří Silný
Situace na naší planetě bude čím dál častěji zavdávat příčinu k nepříjemným řešením. Hromadné přesuny obyvatelstva jistě nebudou výjimkou. Česká republika se zatím chová tak, jako by žádné budoucnosti nebylo. Článek byl publikován v Deníku Referendum.

GLOBÁLNÍ KRIZE A SOCIÁLNÍ STÁT - hlavní tendence současnosti

22. 2. 2011 - Miloš Pick
Několik námětů a podnětů k zamyšlení nad soudobou světovou hospodářskou krizí. Příspěvek k semináři PO PÁDU - čas na změnu, který se bude konat ve středu 23. února v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

Indická vláda se rozhodla požadovat kompenzace po nadnárodním gigantovi Coca-Cola

22. 7. 2010 -
V Indii se vláda rozhodla donutit Coca-Colu k převzetí své odpovědnosti za škody, které způsobila.

Chrání EICC společnosti Apple a Foxconn v otázkách nedávných sebevražd zaměstnanců?

8. 7. 2010 -
Vedoucí výbor EICC vyjádřil svůj zármutek nad ztrátou životů ve společnosti Foxconn a to pod rostoucím tlakem skupin bojujících za pracovní práva a zainteresovaných studentů z celého světa. Osmičlenný vedoucí výbor, složený ze zástupců IBM, Dell, Jabil, STMicroelectronics, Cisco, Intel, Flextronics, a HP ustavili skupinu odborníků, která bude sledovat faktory ovlivňující zdraví zaměstnanců ve svých továrnách a také v továrnách svých dodavatelů v celosvětovém globálním řetězci.

Online petice proti vykořisťování v počítačovém průmyslu

21. 6. 2010 - Alena Věžníková
Projekt Procure IT Fair spouští online petici, která oslovuje instituce vyššího vzdělání v Evropě a vyzývá je, aby realizovaly udržitelné nákupy IT hardwaru. Petice je doprovázena krátkým animovaným filmem o pracovních podmínkách v počítačovém sektoru.

Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.

9. 6. 2010 - Alena Věžníková
Jan Li (27) je poslední obětí Foxconnu, výrobce iPadů a další vyspělé elektroniky, který v poslední době zažívá vlnu sebevražd svých zaměstnanců.

Série sebevražd ve firmě Foxconn (Tisková zpráva)

8. 6. 2010 - Alena Věžníková
Ekumenická akademie se připojuje k mezinárodnímu protestu proti pracovním podmínkám v čínské firmě Foxconn.

Podmínky a standardy v průmyslu mobilních telefonů v Indii

6. 4. 2010 - Alena Věžníková
I přestože se platy v sektoru elektroniky zdají být poměrně vyšší než v jiných odvětvích výrobního průmyslu, jako například v oděvním průmyslu, stále se nachází pod hranicí životního minima, jak uvedl Cividep v článku „Hospodářský zeměpis, pracovní podmínky a standardy ochrany životního prostředí ve výrobním průmyslu mobilních telefonů v Indii.

Indonésie vrací ilegální lodní zásilku e-odpadu z USA

6. 4. 2010 - Alena Věžníková

Seattle, Washington Basel Action Network (BAN), organizace chránící životní prostředí, dnes oznámila, že úspěšně zabránila dovozu devíti námořních kontejnerů plných nebezpečného elektronického odpadu z massachusettské firmy RECYCLER do Indonésie, což by bylo porušením mezinárodní úmluvy o nebezpečném odpadu, známé jako Basilejská úmluva, a zároveň porušením indonéského práva.

Hrajeme si fér?

5. 1. 2010 -
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel.

Průvodce nákupy elektroniky

7. 12. 2009 -
Nová publikace Ekumenické akademie Praha „Jak nakupovat počítače“ představuje přehledný návod pro veřejné instituce, jak nakupovat elektrotechniku a sestavit trvale udržitelné výběrové řízení.

EKOLOGICKY i EKONOMICKY NA ÚŘADECH A V KANCELÁŘÍCH

7. 12. 2009 -
Ekologie může být cestou ke snížení nákladů na provoz kanceláří – na úřadech i ve firmách. „Ekologický provoz kanceláře nemusí nutně znamenat vyšší náklady, jak se obvykle očekává,“ uvádí Kamila Danihelková, ředitelka Sítě ekologických poraden.

Návod na budování sociální zodpovědnosti v mezinárodním elektronickém sektoru

13. 11. 2009 -
Nová kniha “Reset” nabízí výrobcům elektroniky pomoc při řešení otázek lidských práv a životního prostředí. Reset bojuje za důraznější zapojení občanských společností a odborů - to je jeden z klíčových bodů této publikace vydané dánským CSR a sítí GoodElectronics. Nabízí také analytický přehled selhávající efektivity sociální zodpovědnosti firem (corporate social responsibility (CSR). Poskytuje příklady moderních inovací a popisuje kroky, jak můžou firmy zlepšit své působení jak na poli sociálním, tak v případě životního prostředí.

Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard

25. 9. 2009 -
Hewlett-Packard se zavázal skoncovat do roku 2009 s nebezpečnými plastovými součástkami ve svých počítačích. Tento slib ovšem firma nedodržela. Změní na tom něco zpráva Williama Shatnera rozeslaná do každé firemní schránky?

Procure IT Fair spouští Monitor IT společností

17. 9. 2009 -
Realizace udržitelnosti v počítačových firmách pod dohledem

Mezinárodní konference o těžkých kovech a elektroodpadech 26-27 Listopadu 2009 Nové Díllí, Indie

31. 8. 2009 -
Témata konference:
Politické a legislativní otázky
Alternativy a „zelenější“ produkty
Přeshraniční pohyb
Regionální případové studie

Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

8. 6. 2009 -
Globální finanční krize je nadále vážná po celém světě, ale společnost Apple Computer extrémně navyšovala své zisky o 15% v prvním čtvrtletí roku 2009 v porovnání s posledním čtvrtletím. Nicméně, pravda je taková, že zisk utvořený společností Apple se ukázal být výsledkem využívání dělníků nejen v Taiwanu, ale i v kontinentální Číně.

HP, Lenovo a Dell stále s toxickými látkami

2. 4. 2009 -
V novém vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou jsme udělili trestné body společnosti HP, Lenovo a Dell za vycouvání ze slibu odstranit toxické látky ze všech nových produktů do konce roku 2009. Z pěti top výrobců počítačů, tento závazek dodržel pouze Apple. Philips je největším „zeleným skokanem“ v novém žebříčku – poskočil o 11 příček z 15. na 4. místo.

« | 1 | 2 | 3 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009