czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Odpovědnost korporací

Informace o nezákonném a nelidském chování firem i od dobrých příkladech a snahách o odpovědnou produkci, o moci spotřebitelů a odpovědnosti při zadávání veřejných zakázek. Velká část textů, týkající se elektronického průmyslu, vznikla v rámci projektu PrucureIT fair, zaměřeného na veřejné zakázky na nákup počítačů.

Hrajeme si fér?

5. 1. 2010 -
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel.

Průvodce nákupy elektroniky

7. 12. 2009 -
Nová publikace Ekumenické akademie Praha „Jak nakupovat počítače“ představuje přehledný návod pro veřejné instituce, jak nakupovat elektrotechniku a sestavit trvale udržitelné výběrové řízení.

EKOLOGICKY i EKONOMICKY NA ÚŘADECH A V KANCELÁŘÍCH

7. 12. 2009 -
Ekologie může být cestou ke snížení nákladů na provoz kanceláří – na úřadech i ve firmách. „Ekologický provoz kanceláře nemusí nutně znamenat vyšší náklady, jak se obvykle očekává,“ uvádí Kamila Danihelková, ředitelka Sítě ekologických poraden.

Návod na budování sociální zodpovědnosti v mezinárodním elektronickém sektoru

13. 11. 2009 -
Nová kniha “Reset” nabízí výrobcům elektroniky pomoc při řešení otázek lidských práv a životního prostředí. Reset bojuje za důraznější zapojení občanských společností a odborů - to je jeden z klíčových bodů této publikace vydané dánským CSR a sítí GoodElectronics. Nabízí také analytický přehled selhávající efektivity sociální zodpovědnosti firem (corporate social responsibility (CSR). Poskytuje příklady moderních inovací a popisuje kroky, jak můžou firmy zlepšit své působení jak na poli sociálním, tak v případě životního prostředí.

Nazeleň mě, Scotty: William Shatner míří kvůli toxickému odpadu na Hewlett-Packard

25. 9. 2009 -
Hewlett-Packard se zavázal skoncovat do roku 2009 s nebezpečnými plastovými součástkami ve svých počítačích. Tento slib ovšem firma nedodržela. Změní na tom něco zpráva Williama Shatnera rozeslaná do každé firemní schránky?

Procure IT Fair spouští Monitor IT společností

17. 9. 2009 -
Realizace udržitelnosti v počítačových firmách pod dohledem

Mezinárodní konference o těžkých kovech a elektroodpadech 26-27 Listopadu 2009 Nové Díllí, Indie

31. 8. 2009 -
Témata konference:
Politické a legislativní otázky
Alternativy a „zelenější“ produkty
Přeshraniční pohyb
Regionální případové studie

Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

8. 6. 2009 -
Globální finanční krize je nadále vážná po celém světě, ale společnost Apple Computer extrémně navyšovala své zisky o 15% v prvním čtvrtletí roku 2009 v porovnání s posledním čtvrtletím. Nicméně, pravda je taková, že zisk utvořený společností Apple se ukázal být výsledkem využívání dělníků nejen v Taiwanu, ale i v kontinentální Číně.

HP, Lenovo a Dell stále s toxickými látkami

2. 4. 2009 -
V novém vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou jsme udělili trestné body společnosti HP, Lenovo a Dell za vycouvání ze slibu odstranit toxické látky ze všech nových produktů do konce roku 2009. Z pěti top výrobců počítačů, tento závazek dodržel pouze Apple. Philips je největším „zeleným skokanem“ v novém žebříčku – poskočil o 11 příček z 15. na 4. místo.

Tajná operace Greenpeace odhalila nelegální vývoz elektroodpadu do Afriky

2. 3. 2009 -
Nigérie — Po třech letech tajného vyšetřování můžeme opět potvrdit, že elektroodpad, jakým je např. vaše stará televize, není stále zodpovědně recyklován. Tento odpad pod nálepkou "zboží pro další využití" je vyvezen lodí do Nigérie, kde se prodá, vyřadí nebo nelegálně vyhodí.

Nová studie o porušování práv pracujících v IT sektoru

6. 1. 2009 -
"Odvrácená stránka kyberprostoru“ - nová studie odhaluje porušování práv pracujících u dodavatelů pro Dell, Fujitsu Siemens Computers a Lenovo

Apage kapitalismus!

30. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Článek o globální ekonomické krizi vyšel poprvé v Literárních novinách 10. listopadu 2008

Tvrdé dopady globální finančně-ekonomické krize na elektronický sektor

1. 12. 2008 -
Jednání u kulatého stolu sítě GoodElectronics v Jakartě (listopad 2008): Elektronický sektor je zasažen ekonomickou krizí a odpovědnost by měly převzít společnosti

Elektronický průmysl podnikl další krok ve směru společenské a ekologické odpovědnosti

1. 12. 2008 -
Elektronický průmysl prokázal ochotu zabývat se otázkami těžby kovů, které využívá, a konkrétními opatřeními pro zlepšení pracovních podmínek v konžských dolech. Opět tak posunul o krok vpřed doporučení kampaně MakeITfair.

Boj o přírodní zdroje i nadále pohání konflikt ve východním Kongu

20. 11. 2008 -
Události v Kongu nemají jen vnitropolitický rozměr. Kongo je jedno z největších nalezišť kobaltu, tantalu, zlata a jiných kovů, používaných mimo jiné ve výrobě elektroniky. Výroba a obchod s laptopy nebo mobilnímy telefony, které v Evropě denně používáme, je s těžbou zmiňovaných kovů silně propojena, a má své místo i v kontextu aktuálních událostí v této africké zemi.

V evropských veřejných nákupech chybí udržitelnost

11. 11. 2008 -
Tisková zpráva: Veřejné nákupy by měly zohledňovat ve stejné míře jak sociální, tak environmentální aspekty výroby - tak by se dal formulovat závěr dnes zveřejněné publikace Sustainable Procurement in a European Context: practices of IT procurement in five EU countries (Udržitelné nákupy v evropském kontextu: praxe nakupování elektroniky veřejnými institucemi v pěti vybraných zemích EU)

Lidská cena módního telefonu

10. 11. 2008 - Simon Parry
Továrna na výrobu Apple iPhonu v Dongguan je v očích tamějších pracovníků sotva „trendy“

Silenced to Deliver (Umlčováni, aby dodávali)

24. 9. 2008 -
Výroba mobilních telefonů a porušování pracovních práv v Číně a na Filipínách

„Manuál“ OSN pro veřejné nákupy elektroniky

11. 9. 2008 -
Program OSN pro životní prostředí (UNEP-United Nations Environment Programme) vydal "manuál" Směrnice pro trvale udržitelný veřejný nákup kancelářské elektroniky. Materiál vznikl ve spolupráci s ICLEI (www.iclei.org) a je určen pro veřejné nákupy elektroniky orgány OSN.

Podpora sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek jako jedno z témat současného francouzského předsednictví EU

8. 9. 2008 -
Ministerstva hospodářství a rozpočtu Francie pořádají konferenci o podpoře sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek. Akce se koná v Paříži 17. října 2008.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}