czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Odpovědnost korporací

Informace o nezákonném a nelidském chování firem i od dobrých příkladech a snahách o odpovědnou produkci, o moci spotřebitelů a odpovědnosti při zadávání veřejných zakázek. Velká část textů, týkající se elektronického průmyslu, vznikla v rámci projektu PrucureIT fair, zaměřeného na veřejné zakázky na nákup počítačů.

Mezinárodní konference o těžkých kovech a elektroodpadech 26-27 Listopadu 2009 Nové Díllí, Indie

31. 8. 2009 -
Témata konference:
Politické a legislativní otázky
Alternativy a „zelenější“ produkty
Přeshraniční pohyb
Regionální případové studie

Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

8. 6. 2009 -
Globální finanční krize je nadále vážná po celém světě, ale společnost Apple Computer extrémně navyšovala své zisky o 15% v prvním čtvrtletí roku 2009 v porovnání s posledním čtvrtletím. Nicméně, pravda je taková, že zisk utvořený společností Apple se ukázal být výsledkem využívání dělníků nejen v Taiwanu, ale i v kontinentální Číně.

HP, Lenovo a Dell stále s toxickými látkami

2. 4. 2009 -
V novém vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou jsme udělili trestné body společnosti HP, Lenovo a Dell za vycouvání ze slibu odstranit toxické látky ze všech nových produktů do konce roku 2009. Z pěti top výrobců počítačů, tento závazek dodržel pouze Apple. Philips je největším „zeleným skokanem“ v novém žebříčku – poskočil o 11 příček z 15. na 4. místo.

Tajná operace Greenpeace odhalila nelegální vývoz elektroodpadu do Afriky

2. 3. 2009 -
Nigérie — Po třech letech tajného vyšetřování můžeme opět potvrdit, že elektroodpad, jakým je např. vaše stará televize, není stále zodpovědně recyklován. Tento odpad pod nálepkou "zboží pro další využití" je vyvezen lodí do Nigérie, kde se prodá, vyřadí nebo nelegálně vyhodí.

Nová studie o porušování práv pracujících v IT sektoru

6. 1. 2009 -
"Odvrácená stránka kyberprostoru“ - nová studie odhaluje porušování práv pracujících u dodavatelů pro Dell, Fujitsu Siemens Computers a Lenovo

Apage kapitalismus!

30. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Článek o globální ekonomické krizi vyšel poprvé v Literárních novinách 10. listopadu 2008

Elektronický průmysl podnikl další krok ve směru společenské a ekologické odpovědnosti

1. 12. 2008 -
Elektronický průmysl prokázal ochotu zabývat se otázkami těžby kovů, které využívá, a konkrétními opatřeními pro zlepšení pracovních podmínek v konžských dolech. Opět tak posunul o krok vpřed doporučení kampaně MakeITfair.

Tvrdé dopady globální finančně-ekonomické krize na elektronický sektor

1. 12. 2008 -
Jednání u kulatého stolu sítě GoodElectronics v Jakartě (listopad 2008): Elektronický sektor je zasažen ekonomickou krizí a odpovědnost by měly převzít společnosti

Boj o přírodní zdroje i nadále pohání konflikt ve východním Kongu

20. 11. 2008 -
Události v Kongu nemají jen vnitropolitický rozměr. Kongo je jedno z největších nalezišť kobaltu, tantalu, zlata a jiných kovů, používaných mimo jiné ve výrobě elektroniky. Výroba a obchod s laptopy nebo mobilnímy telefony, které v Evropě denně používáme, je s těžbou zmiňovaných kovů silně propojena, a má své místo i v kontextu aktuálních událostí v této africké zemi.

V evropských veřejných nákupech chybí udržitelnost

11. 11. 2008 -
Tisková zpráva: Veřejné nákupy by měly zohledňovat ve stejné míře jak sociální, tak environmentální aspekty výroby - tak by se dal formulovat závěr dnes zveřejněné publikace Sustainable Procurement in a European Context: practices of IT procurement in five EU countries (Udržitelné nákupy v evropském kontextu: praxe nakupování elektroniky veřejnými institucemi v pěti vybraných zemích EU)

Lidská cena módního telefonu

10. 11. 2008 - Simon Parry
Továrna na výrobu Apple iPhonu v Dongguan je v očích tamějších pracovníků sotva „trendy“

Silenced to Deliver (Umlčováni, aby dodávali)

24. 9. 2008 -
Výroba mobilních telefonů a porušování pracovních práv v Číně a na Filipínách

„Manuál“ OSN pro veřejné nákupy elektroniky

11. 9. 2008 -
Program OSN pro životní prostředí (UNEP-United Nations Environment Programme) vydal "manuál" Směrnice pro trvale udržitelný veřejný nákup kancelářské elektroniky. Materiál vznikl ve spolupráci s ICLEI (www.iclei.org) a je určen pro veřejné nákupy elektroniky orgány OSN.

Podpora sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek jako jedno z témat současného francouzského předsednictví EU

8. 9. 2008 -
Ministerstva hospodářství a rozpočtu Francie pořádají konferenci o podpoře sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek. Akce se koná v Paříži 17. října 2008.

Sexuální teror jako součást válečné strategie

3. 6. 2008 - Monika Ladmanová & Miloslava Lukášová
Článek Moniky Landmanové a Miloslavy Lukášové pojednává o jednom z mnoha tragických dopadů působení globalizovaného elektronického průmyslu v rozvojovém světě. Kongo představuje jedno z největších nalezišť kobaltu a tantalu na světě. Oba tyto kovy jsou nezbytnou součástí pro výrobu elektroniky, zejména laptopů, mobilních telefonů či digitálních kamer. Co se může skrývat za výrobou laptopů nebo mobilních telefonů, které denně používáme, na druhém konci světa?

Velký cíl?

26. 11. 2007 - Hartmut Lorenz
Článek byl publikován v listopadovém čísle (21-22-2007) německého časopisu Eins. Entwicklungspolitik Information Nord-Süd a pojednává o nové Iniciativě 4C, jejímž cílem je zlepšit sociální, ekologické a hospodářské podmínky, za nichž je vyráběna a prodávána káva.

Nevládní organizace při kontrole obchodu se zbraněmi a vojenským materiálem ve vybraných zemích

23. 8. 2007 - Jiří Silný
Test sleduje roli nevládních organizací při kontrole obchodu se zbraněmi v několika evropských zemích (Finsko, Německo, Nizozemí, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie). Materiál byl zpracován v rámci společného projektu organizací NESEHNUTÍ, Amnesty International a Ekumenické akademie a díky finanční podpoře Nadace rozvoje občanské společnosti programu Lidská práva.

Řekněte firmě NOVARTIS: lidé jsou důležitější než patenty

9. 2. 2007 - Jiří Silný
Mezinárodní kampaň proti AIDS (viz http://www.e-alliance.ch/) informovala v lednu tohoto roku o žalobě švýcarské farmaceutické firmy NOVARTIS proti indické vládě kvůli indickému patentovému právu, které v naléhavých případech ochraňuje více lidi než patenty. NOVARTIS se snaží tento zákon změnit.

VZESTUP KAPITALISMU POHROMY

29. 4. 2006 - Noami Kleinová
Z anglického textu Noami Kleinové "The Rise of Disaster Capitalism" publikovaného v The Spokesman č. 86 (Apokalypse Soon) v r. 2005, vydává Bertrand Russell Peace Foundation Ltd., England, přeložila Míla Hradečná, česky publikováno v Christianpeace Info 3/2006, v Britských listech (www.blisty.cz), na stránkách Strany demokratického socialismu (www.sds.cz)

Férový obchod je nejlepší reklama

5. 9. 2005 - Michal Kabelka
Epert na reklamu z agentury Copywriter Mbac se zamýšlí v týdeníku Strategie nad důležitostí Fair Trade pro pro reklamu.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}