czspenderu
Ekumakad.cz ›› Pro média
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Pro média

Tiskové zprávy

Konference Dluhy - strašidlo domácností i států

Tisková zpráva ke stažení

Program konference

Praha, 21. září 2018 - Mezinárodní konference o dluzích se bude věnovat extrémnímu zadlužení českých domácností a dluhům států. Dluhy domácností i dluhy států  spolu souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou mimo jeho kontrolu a zbavují ho  svobody. Na konferenci budou prezentovány aktuální statistiky ze zahraničí i České republiky, naši vystupující dluh nahlédnou jako ekonomický a sociální fenomén.

Mapa exekucí přináší nová data: Češi se propadají do stále hlubšího předlužení

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 13. února 2018 - Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 procenta na 863 tisíc. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji. Stále více Čechů má také problém s vícečetnými exekucemi. Tři a více exekucí má aktuálně 493 tisíc obyvatel. Nové údaje o předluženosti v Česku přináší rozšířená mapa exekucí.

Jídlo nás spojuje: Jak na udržitelné Vánoce

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 21. listopadu 2017 – Jídlo nás spojuje, tak se nazývá putovní výstava, která se zabývá (ne)udržitelnou produkcí a spotřebou potravin. K vidění bude ode dneška do 3. prosince v Centru Krakov na Praze 8. Výstavu pořádá Ekumenická akademie spolu s Městskou částí Praha 8 a součástí bude doprovodný program.

Jídlo nás spojuje - od Ugandy po Kostariku

Tisková zpráva ke stažení

Brno/Praha, 8. listopadu 2017 – Jídlo nás spojuje, tak se nazývá výstava, která se zabývá neudržitelnou produkcí a spotřebou potravin. Zavítala i do Brna, kde bude k vidění v Knihovně Jiřího Mahena do 16. 11. 2017. Výstavu pořádá Ekumenická akademie a Kancelář Brno - Zdravé město MMB v rámci kampaně Pěstuj planetu.

Jídlo nás spojuje: Tématem Světového dne potravin je dostatek jídla a rozvoj venkova

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 16. října 2017 – Ekumenická akademie tento týden organizuje akce připomínající neudržitelný způsob produkce a spotřeby potravin. Světový den potravin vyhlásila Organizace pro výživu a zemědělství OSN a připadá na dnešek: 16. října. Při té příležitosti Městská část Praha 8 představí studii Možnosti udržitelné spotřeby MČ Praha 8 a Ekumenická akademie výstavu Jídlo nás spojuje. Zapojí i školy zdravými a férovými svačinami a zařazením tématu potravin do výuky. Akce se konají v rámci kampaně Pěstuj planetu.

České parky ožijí banánovou výstavou: stromy s banány budou vyprávět příběhy lidí pracujících na plantáži

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 3. 10. 2017 – V týdnu od 7. do 14. října proběhne v parku na pražském Karlínském náměstí a v dalších parcích po celé republice již třetí ročník Výstavy na stromech, kterou pořádá Ekumenická akademie ve spolupráci s neziskovou organizací NaZemi. Letos budou v rámci výstavy představeny unikátní fotografie z Panamy a Kostariky společně s příběhy tamních pracovníků banánových plantáží.

Studie odhalila dopady užívání pesticidů na pracovníky banánových plantáží. Fair trade je velkou nadějí, jak věci zlepšit.

Tisková zpráva ke stažení

Praha 18. září - Banán je neoblíbenějším tropickým ovocem. Ročně jej sníme 9,9 kg na osobu, jak uvádí zástupci projektu Za férové banány. Často však v supermarketech narazíme na kilo banánů, které stojí méně než dvacet korun. Za politikou jejich nízké ceny se skrývají neférové obchodní praktiky a tlak na snižování cen v celém dodavatelském řetězci. Tato situace má za následek negativní dopad na zdraví pracovníků i na jejich pracovní podmínky, jak ukázala i nejnovější studie rakouské organizace AeGU. Zásadním problémem je dle AeGU využívání pesticidů na konvenčních plantážích..

Chceme Fairtrade v supermarketech, vyzývá nová kampaň

Tisková zpráva ke stažení

Praha 21. února - “Chceme více férových produktů ve vašich prodejnách,” budou požadovat zákazníci maloobchodních řetězců Billa, Ahold a Tesco. Ekumenická akademie spolu s partnery ze Slovenska, Maďarska, Polska, Lotyšska a Malty spouští právě dnes apel na vedení nejvýznamnějších supermarketů, aby nabízely více eticky obchodovaného zboží. Výzva je součástí mezinárodní kampaně “Za férové banány”.

Banánovníky upozornily na příběh banánů ve 32 městech v ČR

Tisková zpráva ke stažení

Obrázky ke stažení 

Praha 19. prosince – Ve 32 městech a vesnicích po celé České republice se objevily přes noc „banánovníky“. Papírové banány, které na den ozdobily stromy v parcích, alejích a na náměstích, informovaly o spuštění nové webové interaktivní stránky Příběh banánu (www.pribehbananu.cz). Akce se konala v rámci kampaně Za férové banány, kterou koordinuje Ekumenická akademie.

Na mezinárodní konferenci o budoucnosti Evropy vystoupí Janis Varufakis

Avízo ke stažení

Praha 7. 12. 2016 – V sobotu 10. prosince proběhne v Parkholetu Praha (Veletržní 20, Praha – Holešovice) mezinárodní konference „Jaká je budoucnost EU? Demokratický deficit, Brexit a evropské alternativy“. Hlavním hostem bude bývalý ministr financí Řecka Janis Varufakis, který přednese příspěvek přes telemost. O politických, ekonomických a demokratických problémech EU promluví další zahraniční i čeští experti. Konferenci pořádá Ekumenická akademie v rámci projektu Škola alternativ.

Praha 8 získala titul Fairtradová městská část

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 10. listopadu 2016 - Městská část Praha 8 se dnes stala první městskou částí, která získala titul „Fairtradová městská část“. Titul převzali v Divadle pod Palmovkou v rámci Národní fairtradové konference zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus a radní MČ Praha 8 Anna Kroutil. Praha 8 se připojila k dalším devíti městům s tímto titulem v ČR a k téměř dvěma tisícům Fairtradových měst po celém světě.V rámci konference se uskutečnil i Miniveletrh fairtradových výrobků.

Startují oslavy Světového dne potravin, zapojí se 27 škol a školek

Tisková zpráva ke stažení

Praha 10. října 2016 – 27 mateřských, středních a základních škol po celé České republice se tento týden zapojí do oslav Světového dne potravin. Připravují se zdravé a férové hostiny, sázení stromů, na MŠ akce pro rodiče. Světový den potravin vyhlásila Organizace pro výživu a zemědělství OSN a proběhne v neděli 16. října. Akce se konají v ČR v rámci kampaně Pěstuj planetu, kterou koordinuje Ekumenická akademie. Partnery jsou iniciativa Skutečně zdravá škola a Informační centrum OSN.

Správná volba je hrát fér! Lidé apelují na Lidl, aby nabízel férové banány

Tisková zpráva ke stažení

Praha 30. června 2016 - Obchodní řetězec Lidl nabízí banány, při jejichž pěstování docházelo k porušování lidských práv. Dokonce i u produkce banánů s etickou certifikací Rainforest Alliance, které jsou v Lidlu k dostání. Dokládá to nová studie organizace Oxfam. Dnes se Česko připojuje k mezinárodní výzvě supermarketu Lidl, aby přijal odpovědnost za pracovní podmínky na banánových plantážích.

Banánová štafeta na pražském maratonu vyzvala ke spotřebě férových banánů

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 8. 5. 2016 - Na pražském maratonu se i letos rozdaly sportovcům tuny banánů. Jejich produkce je přitom spojena s porušováním lidských a pracovních práv. Štafeta běžců v banánových kostýmech apelovala na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby příště dali přednost banánům se zaručeným etickým původem. Na problematiku produkce exotického ovoce upozorňuje kampaň Ekumenické akademie Za férové banány!

Ceny banánů rostou pomalu, supermarkety na ně lákají a náklady nesou dodavatelé

Tisková zpráva ke stažení

Průměrně sníme 9,4 kg banánů za rok. Toto oblíbené ovoce patří také k těm nejlevnějším. Podle posledních údajů rostou ceny banánů pomaleji, než u většiny ostatních potravin. Nízké ceny banánů jsou důsledkem cenové politiky řetězců, které na ně lákají spotřebitele. To má negativní důsledky hlavně v zemích, kde se banány pěstují. Dodavatelé musejí čelit tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků. O zlepšení situace usiluje evropská kampaň Za férové banány!

Zrušení zákona o významné tržní síle by znovu posílilo pozici řetězců. Regulace je nutná i na evropské úrovni.

Tisková zpráva ke stažení

Praha 3. 3. 2016 - V rámci probíhající schůze PSP ČR proběhne první čtení návrhu zákona, kterým se zrušuje zákon o významné tržní síle. Jeho zrušení by však znovu posílilo pozici obchodních řetězců a ztížilo podmínky dodavatelům. Aby řetězce nevyužívaly neregulovaného prostředí v jiných zemích, je regulace naopak nutná i na evropské úrovni. Ekumenická akademie situaci dlouhodobě sleduje v rámci kampaní Za férové banány! a Pěstuj planetu, které usilují o lepší podmínky zemědělců u nás i v rozvojových zemích.   


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}