czspenderu
Ekumakad.cz ›› Publikace ke stažení
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

 

 

Publikace ke stažení

Dopady přechodu na rostlinné proteiny

Jako jeden z výstupů kampaně Postavme se za stromy! vám přinášíme český překlad publikace Dopady přechodu na rostlinné proteiny - Vliv snížené produkce masa na emise skleníkových plynů, využití půdy a vody. Zpráva se zabývá vlivem spotřeby masa na emise skleníkových plynů. Ukazuje ekologickou stopu masa v jednotlivých zemích světa a představuje  možnosti řešení a scénáře, které zahrnují především snížení spotřeby masa a jeho nahrazení rostlinnými alternativami.

Autoři výzkumu jsou si ale vědomi toho, že plošné celosvětové snížení spotřeby masa by ještě více prohloubilo nerovnosti v zeměpisných oblastech s nízkými příjmy, zaměřují se proto specificky na scénář snížení spotřeby masa v regionech s mimořádně vysokým příjmem živočišných bílkovin v oblasti globálního Severu a na některé země s vysokou spotřebou v Latinské Americe a Asii.

V publikaci se například dozvíte, že Evropa (EU + Spojené království) má mnohem vyšší spotřebu masa na obyvatele, než je celosvětový průměr. Pokud by Evropané dva dny v týdnu nahradili maso alternativními produkty, znamenalo by to snížení spotřeby masa přibližně o 40 %. A nahrazení prodeje hovězího, vepřového a kuřecího masa pěti předních mezinárodních maloobchodních prodejců a jedné společnosti poskytující stravovací služby by pomohlo ušetřit více než 30 milionů tun emisí skleníkových plynů, což je podobné ročním emisím Norska.

Dopady přechodu na rostlinné proteiny

Globální monitor státního dluhu 2019

Tato publikace nabízí přehled vývoje zadlužení států ve světě. Jedná se o pravidelný monitoring vývoje zadlužení a přibližuje také metodiku, kterou jsou jednotlivé státy hodnoceny.

Globální monitor státního dluhu 2019

Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí

Publikace Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí představuje základní informace o vývoji zadlužení rozvojových zemí u České republiky - především od 90. let minulého století do roku 2017 - z kontextu vývoje post-socialistické země a jejího vztahu k těmto zemím. Zároveň ukazuje, jaké konkrétní způsoby oddlužení během tohoto časového období byly zvoleny. Na závěr autoři konstatují, že v problematice zadlužení rozvojových zemí u České republiky stále zůstává mnohem více otázek než jasných a systematických odpovědí.

Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí

Dluhy – strašidlo domácností i států

V září 2018 jsme si připomněli 10 let od začátku finanční krize v roce 2008 mezinárodní konferencí s názvem Dluhy – strašidlo domácností i států.

Tématem mezinárodní konference, jak již název napovídá, byly dluhy – a to jak extrémní zadlužení českých domácností, tak také dluhy států. Obě roviny spolu totiž souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou často mimo jeho kontrolu a zbavují ho tak svobody. Na konferenci byla prezentována aktuální čísla z České republiky i zahraničí, dluhy jsme zkoumali nejen jako ekonomický, ale také sociální fenomén. Tento sborník přináší výběr z příspěvků, které na ní zazněly.



Dluhy - strašidlo domácností i států

Sociální solidární ekonomika: příležitosti a výzvy

Leták Sociální solidární ekonomika: příležitosti a výzvy obsahuje příklady dobré praxe sociální solidární ekonomiky a zároveň předkládá výzvy, kterým tento sektor v Evropě čelí. Leták si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A3.

Sociální solidární ekonomika: příležitosti a výzvy

Jídlo nás spojuje - publikace k výstavě

Pokaždé, když otevřeme ledničku, stáváme se součástí globálního potravinového systému, který propojuje lidi ze severní a jižní polokoule, ovlivňuje ekosystémy a klimatickou změnu a také zásadně ovlivňuje to, jak lidé žijí. Platí to i naopak - lidé svým spotřebním chováním ovlivňují, jak tento systém bude fungovat a jaké dopady bude mít na naši planetu. A tento systém dnes zdaleka nefunguje bez problémů. O tom je výstava Jídlo nás spojuje a navíc se zaměřuje na specifické postavení žen. Výstava ukazuje, jak dopadá klimatická změna na zemědělství a produkci potravin, které jíme, jak složitá a energeticky náročná
je jejich distribuce a jaké jsou alternativy k průmyslové výrobě potravin, která mnohdy působí škody na lidech i přírodě. Z výstavy vznikla brožura, která shrnuje její obsah. Pokud budete mít zájem o tištěnou verzi, napište na e-mail karolina@ekumakad.cz, elektronicky si ji můžete stáhnout zde:

Jídlo nás spojuje

Příběh banánu (leták)

Jako spotřebitelé máme velkou moc a zároveň odpovědnost - svým nákupem můžeme ovlivňovat životy tisíců lidí, pro které jsou banány hlavním zdrojem příjmů.

Příběh banánu

Příběh tropického ovoce

Co vás napadne, když se řekne banány, mango nebo ananas? Teplo? Vůně? Sladko? Život pěstitelů a pracovníků, kteří pro nás tohle exotické ovoce pěstují, je ale pořádně hořký. Pracují v nedůstojných a často nebezpečných podmínkách za mizerné peníze a nemají moc možností, jak se bránit.

Příběh tropického ovoce

Fairtradová města (leták)

Proč je důležité nakupovat odpovědně a jaké možnosti mají města? Obsahuje mapu Evropy s konkrétními příklady aktivit na podporu spravedlivého obchodu.

Fairtradová města

Průvodce kampaní: Fairtradová města

V této brožuře naleznete to nejdůležitější, co potřebujete vědět a udělat pro dosažení titulu Fairtradové město.

Průvodce kampaní: Fairtradová města

Mysleme globálně, jednejme lokálně (leták)

Nově přijatá agenda Cíle udržitelného rozvoje (2015-2030) přichází s novými výzvami. Chcete se dozvědě jak podporou fair trade přispíváme k plnění těchto cílů a jak se do jejich plnění můžeme ve městech a obcích zapojit? Stáhněte si leták "Mysleme globálně, jednejme lokálně".



Mysleme globálně, jednejme lokálně (leták)

Města v rozvoji (sborník)

Brožura Města v rozvoji obsahuje široké spektrum zapojování místních obyvatel do aktivit měst směřujících k udržitelnosti. Potravinová suverenita, zemědělská činnost v městském prostředí, rozvoj lokální ekonomiky, využití zeleně pro volnočasové aktivity, to vše jsou příklady z České republiky i ze zahraničí, které jsou v brožuře představeny.

Města v rozvoji

Otevřený prostor: Jídlo, zemědělství, krajina (sborník)

Sborník ze semináře Open space 2015 se věnuje tématům jako je ekologické zemědělství, potravinová soběstačnost, vlastnictví půdy a různým potravinovým iniciativám.

Otevřený prostor: Jídlo, zemědělství, krajina (sborník)

Za důstojný svět květin (leták)

Víte, že řezané květiny, které si kupujete v supermarketu nebo v květinářství, pravděpodobně cestovaly tisíce kilometrů, aby vás mohly potěšit? Proč tomu tak je a v jakých podmínkách se květiny pěstují? Obchod s květinami nabízí i alternativy, jaké, to se dozvíte v našem novém letáku „Za důstojný svět květin“.

Za důstojný svět květin

Objevte svět fair trade (leták)

Informační leták o fair trade a jeho pozitivních dopadech v zemích globálního Jihu. Obsahuje mapu světa s konkrétními příklady porušování pracovních podmínek a lidských práv a příklady, jak fair trade funguje.

Objevte svět fair trade

Nepodmíněný základní příjem

Myšlenka nepodmíněného základního příjmu je významnou ideou, jejíž zavedení do praxe by mohlo pozitivně změnit život mnoha lidem. Není proto divu, že vyvolává velké diskuse, a to nejen mezi jejími zastánci a odpůrci, ale také mezi jednotlivými zastánci. Zastánci si totiž chtějí ujasnit klady a důležitost základního příjmu pro mnoho skupin osob. Této diskusi přispívá také tato publikace, jejímž cílem je zprostředkovat inspirativní debatu o nepodmíněném základním příjmu českému čtenáři.

Nepodmíněný základní příjem

Průvodce kampaní: Fairtradové církve a náboženské společnosti

V brožuře získáte inspiraci, jak do kampaně Fairtradové církve zapojit váš sbor, vaši farnost, náboženskou obec nebo komunitu.

Průvodce kampaní: Fairtradové církve a náboženské společnosti

Průvodce kampaní: Fairtradové školy

V této příručce vám představíme, jak kampaň Fairtradové školy funguje a jak se do ní zapojit. Podrobně projdeme pět kritérií, která musí každá škola splnit a ukážeme konkrétní příklady, co všechno je možné v rámci kampaně dělat.

Průvodce kampaní: Fairtradové školy

Česká republika: Úpadek a rezignace

Národní zpráva české koalice Social Watch monitorující uplynulý rok 2012. Letošní zpráva obsahuje 6 kapitol, které se věnují ekonomice, rodinné a sociální politice, postavení romské menšiny, genderové problematice, životnímu prostředí i politické situaci v zemi. Speciální přílohu zprávy tvoří odborné analýzy, které se věnují důchodové reformě a jejím dopadům (Radka Dudová), vývozu zbraní (Peter Tkáč a Milan Štefanec) a tzv. nové vlně dekonverze (Jan Keller).

Monitorovací zpráva Social Watch: Česká republika: Úpadek a rezignace

Politici selhali, na řadě je veřejnost

Monitorovací zpráva se zamšřuje na zhodnocení stavu chudoby i genderových nerovností ve světě i v ČR. Zpráva obsahuje reporty ze 13 zemí světa a několik podrobných analýz (dopady škrtů na ženy v Evropě, , analýza stavu sociálního bydlení v ČR atd.).

Politici selhali, na řadě je veřejnost_mezinárodní zpráva Social Watch

1 | |

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}