czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Fair trade

Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Alarmující otravy pesticidy mezi pracovníky v produkci květin (Tisková zpráva)

14. 2. 2011 - Alena Věžníková
Krátce před svátkem Sv. Valentýna předkládá evropská kampaň “Fair Flowers – Květiny pro lidská práva” studii o zdravotních dopadech pesticidů v Ugandě při pěstování květin určených na vývoz do Evropy, kterou provedla partnerská organizace Ugandské sdružení pro vzdělávání pracovníků.

Začíná Pražská škola alternativ

8. 2. 2011 - Jiří Silný
Obnovený projekt Pražská škola alternativ, podporovaný tentokrát finančně Nadací Rosy Luxemburgové, nabízí v pravidelných intervalech (každé pondělí mimo prázdnin od 17:30) přednášky, semináře a workshopy k aktuálním politickým, kulturním, ekologickým a ekonomickým tématům.

Projekt Fair trade a globální vzdělávání získal prestižní ocenění

8. 2. 2011 - Kristýna Augustinská
Mezinárodní vzdělávací projekt Fair trade a globální vzdělávání, na kterém Ekumenická akademie spolupracuje s několika evropskými partnery, získal ocenění World Aware Education Award!

Základní kurz pro prodejce fair trade

4. 2. 2011 - Klára Hejkrlíková
Součástí "Základního kurzu pro prodejce fair trade", je také studijní materiál poskytující komplexní informace určené pro pracovníky obchodů s fair trade produkty - Manuál pro prodejce fair trade.

FAIR TRADE je obchod i osvěta - I prodejem můžeme své zákazníky vzdělávat

30. 1. 2011 - Veronika Bačová a Klára Hejkrlíková, Qualifair
FAIR TRADE je obchod i osvěta - I prodejem můžeme své zákazníky vzdělávat!
Vzdělávací manuál pro prodejce fair trade je na světě. Projekt Qualifair byl úspěšně zakončen a jeho výsledkem je systém školení a manuál, který prodejcům poskytne mnoho nového.

Fairtradová města startují v České republice

29. 1. 2011 - Kristýna Augustinská
Dne 24. ledna 2010 oficiálně odstartovala v České republice oficiálně národní verze úspěšné mezinárodní kampaně Fairtrade Towns (Fairtradová města). Kampaň Fairtradových měst zaštítilo Ministerstvo životního prostředí ČR a koncept má také podporu Národní sítě Zdravých měst ČR. Tato kampaň se však neobrací jen na města a malé obce ale taé na univerzity, školy či církve. Některá česká města (Brno, Litoměřice, Vsetín, Třebíč) fair trade podporují již nyní.

Tak trochu jiný byznys: Počátky prvního velkoobchodu s fair trade v ČR

28. 1. 2011 - Veronika Bačová, Asociace pro fair trade
O tom, jak se dostala Ekumenická akademie Praha (EAP) od kampaně za oddlužení rozvojových zemí k otevření prvního velkoobchodu s fair trade potravinami v ČR a o tom, jak si budovala svou pozici na českém trhu, vznikl rozhovor s jejím ředitelem Jiřím Silným a bývalým spolupracovníkem Tomášem Tožičkou. Rozhovor provedla a zpracovala Veronika Bačová z Asociace pro fair trade.

Staneme se Fairtradovou církví a pomůžeme odstranit chudobu?

8. 1. 2011 - Robert Mimra
Tento text byl publikován 12. prosince 2010 v týdeníku Český zápas, který vydává Církev československá husitská. Článek je součástí propagační kampaně, která se snaží představit koncept Fairtradové církve jednotlivým denominacím a církvím v České republice.

Fairtradová města budou i v České republice

8. 10. 2010 - Robert Mimra
Fair trade se stává stále viditelnějším fenoménem i v České republice. Důkazem je významně rostoucí obrat fair trade zboží navzdory finanční krizi a také rostoucí zájem hyper a supermarketů o prodej fairtradového zboží. Proto jsme se rozhodli do České republiky přivést Fairtradová města, což je koncept, který je dalším krokem na cestě ke spravedlivějším obchodním vztahům v mezinárodním obchodě.

Projekt Qualifair se zdárně přesunul do své závěrečné fáze

7. 10. 2010 - Klára Hejkrlíková
Hlavním cílem projektu Qualifair bylo vytipovat témata, která jsou důležitá a zajímavá pro prodejce fair trade zboží. Za tímto účelem se konal v dubnu 2009 úvodní seminář projektu. Na tento seminář byli pozvání především členové Asociace pro fair trade, kteří mají s prodejem tohoto sortimentu největší zkušenosti. V průběhu tří dnů se zástupci z Prahy, Brna i Znojma setkávali nad společným tématem – fair trade.

Nový obchod Fair&Bio v centru Prahy

5. 10. 2010 - Petr Hušek
Právě dnes otevírá nový kamenný obchod s fair trade produkty zavedené značky Fair&Bio. Najdete ho jen pár kroků od stanice metra Florenc – na Sokolovské 29. Provozuje jej Ekumenická akademie Praha, která má s fair trade bohaté zkušenosti. Byla první, kdo v České republice začal před sedmi lety provozovat velkoobchod s fair trade produkty.

Právě vyšel čtrnáctideník A2 na téma FAIR TRADE

30. 9. 2010 - Veronika Bačová
Najdete v něm článek Evy Fraňkové "Co je efektivita?: Fair trade jako vědomá volba", rozhovor s Jiřím Silným "Desetimilionová fairtradová republika: S J.Silným o partnerském obchodu a křesťanském aktivismu", vzpomínku na Mexiko Boba Kuříka "Revoluce vonící kávou ...

S Flavií a Hannah o jedovatých růžích z Ugandy

21. 9. 2010 - Daniela Richterová
Koncem září přijedou do Prahy dvě ženy z Ugandy - Flavia a Hannah. Smyslem jejich návštěvy bude obeznámit českou veřejnost s podmínkami, za jakých se v Ugandě pěstují řezané květiny pro evropský trh a také upozornit na problémy, které jsou s masovou produkcí květin v rozvojových zemích spojené. S těmito zajímavými návštěvnicemi se můžete sejít na několika veřejných akcích, které jsou součástí projektu Fair Flowers / Květiny pro lidská práva.

Nabídka pro instituce – zapůjčení putovní výstavy “Co skrývá něžná krása květin“

31. 8. 2010 - Daniela Richterová
Školám, muzeím, knihovnám, kulturním institucím a jiným zájemcům nabízíme od listopadu zdarma k zapůjčení putovní výstavu o fair trade květinách a o pěstování řezaných květin v rozvojových zemích. V případě zájmu nás kontaktujte na richterova@ekumakad.cz.

Banány a republiky

5. 8. 2010 - Jiří Silný
V banánových republikách jsou rozhodující ekonomické zájmy a politika je od toho, aby jim sloužila. Zdání republikánské demokracie se v takovém případě udržuje jen tak dlouho, dokud to nebrání obchodu. Článek byl publikován v Deníku Referendum.

Bez míče se fotbal hrát nedá

21. 7. 2010 - Jiří Silný
Co má společného fotbal a podpora rozvoje? I takový zdánlivý detail jako jsou míče, s kterými se hrálo například letošní Mistrovství světa ve fotbale, má dalekosáhlé souvislosti, protože není míč jako míč.

Dotyk s krásou řezaných květin inspiruje k aktivitě a pomoci

19. 7. 2010 - Jiří Silný
Zahajovací projev k versnisáži výstavy "Co skrývá něžná krása květin?", která se konala v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 16.7.2010. Výstavu je možné navštívit do konce října 2010.

Růže, tulipány, lilie – milý dárek nebo nelítostný business? (Tisková zpráva)

13. 7. 2010 - Daniela Richterová
Ve čtvrtek dne 15.7.2010 od 18:00h bude v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostně zahájena výstava s názvem Co skrývá něžná krása květin: podmínky pěstování řezaných květin ve 21. století. Výstava odpoví návštěvníkům na otázky, odkud pochází krásné, všemi barvami hýřící květiny, které si pro radost kupujeme na ulici v květinových stáncích, a za jakých podmínek jsou květiny v současném globalizovaném světě pěstovány.

Uhlíková stopa řezaných květin

24. 6. 2010 - Překlad: Jiří Silný
Hlavním odbytištěm květin z Ekvádoru je Evropská unie, Rusko a USA. Protože se však na odbytových trzích dostává téma globálních klimatických změn do podvědomí spotřebitelů a květinové farmy chtějí rozšiřovat nabídku produktů, snaží se nabídnout i CO2 neutrální řezané květiny.

První kontrolní fair trade organizace ve Francii

24. 5. 2010 - překlad: Klára Hejkrlíková
Ve Francii byla založena první národní komise pro fair trade (CNCE). Usnadňuje spotřebitelům rozeznávat pravé fair trade produkty, které jsou certifikovány uznávanými certifikovanými společnostmi. Je to první počin v Evropě, kdy státní orgán vyjádřil legální a zákonnou podporu systému fair trade.

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}