czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Mikuláš chce rozdávat už jen férovou čokoládu
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Mikuláš chce rozdávat už jen férovou čokoládu

6. 12. 2013 -

Praha, 5. prosince 2013 - Dnes kolem poledne prošli Prahou Mikuláši a vyslovili svůj požadavek: chtějí dětem rozdávat pouze férovou čokoládu. Připojili se k nim i andělé, čertům neférová čokoláda zatím nevadí. Akce proběhla v rámci kampaně Za férovou čokoládu!

Mikuláš rozdává každoročně dětem mnoho čokoládových výrobků. Přitom téměř všechny byly vyrobeny z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích. Pěstitelé kakaa se musejí potýkat s chudobou a nemožností uživit své rodiny. Vydělávají pouhých 25 korun na den, pracují přesčas a často v nebezpečných podmínkách.  Velmi závažným problémem produkce kakaa je také dětská práce.

Pokud bude tato situace stále pokračovat, brzy nebude čokolády dostatek a stane se pouze luxusním zbožím. Farmáři totiž pěstování kakaa postupně opouštějí, protože se jim nevyplácí.

Mikuláši a andělé proto po spotřebitelích požadují: „Dejte přednost takové čokoládě, při jejíž výrobě nebyla porušována lidská a pracovní práva a pěstitelům byla vyplácena odpovídající odměna za jejich úrodu. Už nechceme dětem rozdávat neférovou čokoládu!“ Taková čokoláda je nejčastěji vyrobena v souladu s principy fair trade – spravedlivého obchodu.

V rámci kampaně Za férovou čokoládu! probíhá také mezinárodní petice, prostřednictvím které mohou lidé požadovat po výrobcích své oblíbené čokolády, aby zajistili důstojný život farmářům a jejich rodinám. V současné době výzvu podpořilo téměř 13 tisíc lidí z celé Evropy. Petice bude předána zástupcům čokoládových firem v roce 2015.

Cílem mezinárodní kampaně Make Chocolate Fair! – Za férovou čokoládu! je zapojovat evropské spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním kakaovém průmyslu. Kampaň bude probíhat v letech 2013 až 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí.


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}