Fair trade
Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.
Pořádání větších akcí zdola! - průvodce pro lektory a lektorky
12. 4. 2024 - Maroš Prčina
Tento průvodce je vyvrcholením společného úsilí vyplývajícího z diskusí konaných v Praze v červnu 2023 v rámci projektu HATI-SOS.
Slouží jako průvodce pro lektory a lektorky, kteří se věnují podpoře pořádání akcí a setkání, které se řídí principy sociální solidární ekonomiky (SSE).
Měkké dovednosti pro lepší svět
8. 4. 2024 - Karolína Silná
Publikace Měkké dovednosti pro lepší svět je na světě v českém jazyce! Jedna z publikací, která vznikla jako součást mezinárodního projektu Hard Times - Soft Skills, shrnuje společné zkušenosti a zaměřuje se na vybraná témata, kterým jsme se věnovali.
Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills
20. 3. 2024 - Maroš Prčina
Vzdělávací moduly Hard Times - Soft Skills - program školení měkkých dovedností, které jsou důležité a nezbytné pro posílení celého hnutí solidární ekonomiky, jeho jednotlivých organizací, ale i konkrétních lidí podílejících se na jeho rozvoji.
Regionální fórum sociální solidární ekonomiky v Budapešti
18. 3. 2024 - Maroš Prčina
Sociální solidární ekonomika (SSE) je rostoucí hnutí jehož je Ekumenická akademie součástí. Že je potřeba sázet na hodnoty spolupráce a vzájemnosti, a že ekonomika má sloužit naplnění potřeb lidí bez destrukce přírody, to je jasné již mnoha rozumným lidem. Uplatnění sociálně solidárního přístupu však mohou snadno ztroskotat na nedostatku měkkých zručností – tzv. soft skills.
Podzimní akce Postavme se za stromy!
6. 11. 2023 - Maroš Prčina
V říjnu a listopadu jste se s námi mohli potkat v Praze na kulturně - osvětových akcích, které jsme uspořádali v rámci kampaně Postavme se za stormy!
Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?
31. 10. 2023 - Maroš Prčina
Letos schválené nařízení o odlesňování (EU Deforesttion Regulation, EUDR) má za cíl zabránit, aby se v rámci EU obchodovalo se zbožím, kvůli kterému došlo k vykácení nebo k degradaci lesů po 31. 12. 2020. Proč by toto nové nařízení EU mělo zahrnovat i "jiné zalesněné plochy"?
Factsheety - palmový olej a sója
29. 8. 2023 - Maroš Prčina
Nově schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) se týká sedmi klíčových komodit, které každodenně nějakým způsobem vstupují do života většiny z nás a zároveň jejich rostoucí produkce je v současnosti nejvíce ohrožující pro zbytky světových pralesů. Jsou to právě sója, hovězí dobytek, palmový olej, kaučuk, káva, kakao, dřevo a další z těchto komodit odvozené výrobky.
Týden pro klima 2023
26. 6. 2023 - Maroš Prčina
Letošní ročník Týdne pro klima (TpK), který již druhý rok spolukoordinujeme s Klimatickou koalicí, jsme se rozhodli propojit s tématem ochrany světových lesů. Zachování těch pralesů a lesů, které jsou zatím jen málo ovlivněné člověkem, stejně tak jako obnova již degradovaných porostů bude hrát klíčovou roli v zabrždění globálního oteplování, k němuž se Česká republika i EU jako celek zavázaly. Funkční lesní ekosystémy totiž zadržují a ukládají obrovské množství uhlíku.
Světová příroda má novou naději
25. 5. 2023 - Maroš Prčina
Světová příroda má novou naději - Evropská unie přijala nařízení, které má zajistit, aby se již v rámci EU neobchodovalo s některým zbožím, které pochází z nově vykácených či jinak zničených lesů. Jedná se o kávu, kakao, sóju, hovězí maso, kaučuk, palmový olej, dřevo a další související produkty.
Průvodce tvorbou politik pro ekonomiku dobrého života
25. 2. 2023 - Karolína Silná
Jak vytvářet hospodářské politiky, které budou na první místo klást blaho lidí a planety? Odpovědi můžete hledat v čerstvě přeložené publikaci, kterou vydala Aliance pro ekonomiku dobrého života (WEAll).
Policy brief – představení sociální solidární ekonomiky v rámci systému odborného vzdělávání a přípravy
15. 11. 2021 - Karolína Silná
Policy brief vytvořený v rámci projektu Employ SSE je společným dokumentem projektových partnerů pro účely advokační práce. Představuje sociální solidární ekonomiku v rámci systému odborného vzdělávání a přípravy a jaké jsou možnosti pro propojování na národní & EU úrovni.
Září ve znamení mezinárodních vzdělávacích seminářů
22. 10. 2021 - Maroš Prčina, Karolína Silná
Během září Ekumenická akademie spolupořádala v Praze dva mezinárodní vzdělávací semináře.
První ze seminářů proběhl v rámci Erasmus+ projektu Employ SSE - Promoting Employability through Social Solidarity Economy, který má za cíl více propojit oblast odborného vzdělávání a přípravy se sociální solidární ekonomikou.
Vzdělávací moduly k tématu SSE pro OVP
22. 7. 2021 - Karolína Silná
Ekumenická akademie společně s dalšími partnery projektu Employ Social Solidarity Economy vytvořila čtyřmodulový vzdělávací program na podporu sociální solidární ekonomiky (SSE) v systému odborného vzdělávání a přípravy (OVP). Naší vizí je komplexní systém přípravy a profesního rozvoje mladých lidí, který do jejich myšlenkových a postojových rámců začleňuje alternativní socioekonomické modely.
Publikace RESTART YOUR LIFE - Solidarity in practice: economic alternatives from the Visegrad countries
31. 5. 2021 - Karolína Silná
Na naše další solidárně-ekonomické aktivity navazuje také publikace, kterou jsme společně s partnery ze Slovenska, Polska a Maďarska vydali v rámci projektu Restart You Life and Thrive – Innovative Models for Sustainable Local Living podpořeném Visegrad Fund.
Building Back Better by Building Up Social Solidarity Economy
22. 3. 2021 - Maroš Prčina
Ve středu 17. března proběhla online akce Building Back Better by Building Up Social Solidarity Economy - závěrečná událost mezinárodního projektu zaměřeného na vzdělávání o sociální solidární ekonomice (SSE) s názvem BUSSE (Building Up Social Solidarity Economy). Během ní jsme účastníkům a účastnicím představili čtyři hlavní témata, která se prolínají všemi výstupy našeho projektu: Začínáme podnik či iniciativu na principech SSE, vytváření komunity, družstevnictví a potravinová suverenita.
Sociální solidární ekonomika – spravedlivější systém fungování hospodářství a společnosti je možný
3. 6. 2020 - Karolína Silná
Článek krátce představuje koncept sociální solidární ekonomiky (SSE). Kromě obecné charakteristiky zmiňuje také české tradice a souvislosti SSE. Podle autorky nabízí jednu z odpovědí na výzvy a krize současného globalizovaného světa včetně nynější koronavirové krize. Jako přednost sociální solidární ekonomiky příspěvek vyzdvihuje uspokojování širších potřeb jednotlivců i místních komunit a větší ohledy na životní prostředí.
Článek původně vyšel v časopise FÓRUM sociální politiky 2/2020.
Světový (tý)den potravin: Zdravé a férové hostiny na školách
15. 10. 2019 -
PRAHA, 14. října 2019 - Zdravé a férové hostiny či výukové lekce čekají žáky i studenty několika pražských základních a středních škol. I letos tak s nimi Ekumenická akademie oslaví Světový den potravin (16. říjen). Ve skutečnosti se oslava protáhne na týden, během něhož se na školách osvětové akce uskuteční. Hlavním tématem bude podpora drobných producentů zdravých a udržitelných potravin.
Pražské školy oslaví i letos Světový den potravin
19. 6. 2019 - Petra Mílková
I letos oslavíme společně se školáky Světový den potravin, který se koná každoročně 16. října. Tentokrát bude hlavním tématem oslav podpora drobných producentů zdravých a udržitelných potravin.
Máme nový leták o sociální solidární ekonomice
22. 1. 2018 -
Leták Sociální solidární ekonomika: příležitosti a výzvy obsahuje příklady dobré praxe sociální solidární ekonomiky a zároveň předkládá výzvy, kterým tento sektor v Evropě čelí. Leták si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A3.
Evropské instituce a vlády jednotlivých států by měly uznávat významnou roli sociální a solidární ekonomiky
3. 1. 2018 -
Aktéři sociální a solidární ekonomiky naplňující evropský projekt SSEDAS-SUSY požadují, aby evropské instituce a vlády jednotlivých států uznaly významnou roli sociální a solidární ekonomiky (SSE). Sociální a solidární ekonomika je klíčovým tématem v globálním partnerství a jako paradigma pro soukromý sektor hraje ucelenou roli při naplňování Cílů udržitelného rozvoje.