czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Série sebevražd ve firmě Foxconn (Tisková zpráva)
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Série sebevražd ve firmě Foxconn (Tisková zpráva)

8. 6. 2010 - Alena Věžníková

28. 5. začala firma Apple prodávat nový iPad i mimo americký trh. IPad se vyrábí v jihočínském Shenzenu v závodě firmy Foxconn. Ve frime Foxconn, která v roce 2009 dosáhla zisku více než 1,7 miliardy dolarů, pokračuje série sebevražd. 27. května spáchal sebevraždu už jedenáctý dělník Foxconnu. Čínská organizace, zabývající se právy pracujících SACOM (Students and Scholars against Corporate Misbehaviour) poukazuje na souvislost sebevražd s drastickými pracovními podmínkami u Foxconnu. Tlak na 420 000 zaměstnanců firmy při jejich každodenní práci je enormní. Pracují ve dvanáctihodinových směnách, šest dnů v týdnu. Za to dostávají jen státem nařízenou minimální mzdu 105 euro měsíčně.

Prezident Foxconnu Terry Gou dosud jakoukoli odpovědnost odmítal. Firma Apple, která je vedle firem Nokia, Hewlett Packard a Dell důležitým zákazníkem Focxconnu, ve svém vyjádření pouze sdělila, že pracovní podmínky přezkoumá. To Apple sliboval už v roce 2006, když na veřejnost poprvé pronikla masivní kritika pracovní podmínek u Foxconnu. Přesto zatím žádné nezávislé organizace, zabývající se právy pracujících, nezískaly do podniku přístup. „Dramatická série sebevražd u Foxconnu je jenom špičkou ledovce. Značkové koncerny jako Apple jsou odpovědné za mizerné pracovní podmínky v elektronickém průmyslu. Musí zavést konkrétní opatření, aby byly vytvořeny důstojné pracovní podmínky“, prohlašuje Satan Bormann, vedoucí projektu PC Global německé nevládní organizace WEED.

V České republice se na mezinárodní kampani Procure IT fair, podporující zlepšení pracovních podmínek v elektronickém průmyslu podílí Ekumenická akademie. Ředitel Jiří Silný se domnívá, že i v České republice roste počet lidí, kterým není jedno, za jakých podmínek se vyrábí zboží, které kupují. „Zatímco u některého zboží už je možné volit alternativu, jako v případě produktů fair trade, u elektroniky ještě taková volba není. Můžeme ale protestovat a volat značkové firmy k odpovědnosti za dodržování důstojných podmínek pro dělníky a dělnice, jak jsou zakotveny mezinárodních úmluvách o lidských právech.“

Čínská organizace SACOM vyzvala aby se 8. červen stal dnem připomínky obětí Foxconnu. Po celém světě se budou konat protesty před obchody firmy Apple, která v ten den uvede na trh čtvrtou generaci IPhonu.

Kontakt:

Ekumenická akademie Praha
Na Míčankách 1, Praha 10

Jiří Silný, ředitel
ekumakad@ekumakad.cz

Alena Věžníková
Koordinátorka projektu Procure IT fair
veznikova@ekumakad.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}