czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Banánová štafeta na pražském maratonu vyzvala ke spotřebě férových banánů
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Banánová štafeta na pražském maratonu vyzvala ke spotřebě férových banánů

8. 5. 2016 -

Tisková zpráva ke stažení

Praha, 8. 5. 2016 - Na pražském maratonu se i letos rozdaly sportovcům tuny banánů. Jejich produkce je přitom spojena s porušováním lidských a pracovních práv. Štafeta běžců v banánových kostýmech apelovala na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby příště dali přednost banánům se zaručeným etickým původem. Na problematiku produkce exotického ovoce upozorňuje kampaň Ekumenické akademie Za férové banány!

Nejprestižnější maraton ve střední Evropě se sice nese v duchu fair play a podpory charitativních projektů, na odpovědnou spotřebu ale zapomíná. Banány jsou pro svůj vysoký obsah vitamínů a minerálů oblíbené ovoce sportovců a na maratonu se jich spotřebuje několik tun. Málokdo ale ví, že jejich produkce je spojena s řadou problémů.

Mzdy pracovníků v banánovém průmyslu jsou velmi nízké. Při průměrné ceně 31 Kč za kg banánů dostanou dělníci na plantáži zhruba 2,50 Kč. Pokud koupíme banány za akční cenu, 25 Kč/kg, dostane dělník pouhé dvě koruny. Ženy často čelí sexuálnímu násilí, pracovníci nemají ve většině případů možnost se sdružovat v odborech. Běžná produkce banánů zároveň vyžaduje extrémně vysoké množství chemikálií. Kromě negativního vlivu na životní prostředí pesticidy poškozují zdraví lidí žijících a pracujících na plantážích.

Letošního maratonu se účastnila štafeta běžců v banánovém kostýmu. “Naši běžci svou účastí apelovali na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby dávali přednost banánům se zaručeným etickým původem,“ říká koordinátorka kampaně Za férové banány!, Barbora Trojak.

Nejlepší možností jsou na současném trhu banány s certifikací Fairtrade. Známka Fairtrade je zárukou toho, že ovoce bylo vypěstováno za důstojných podmínek. Protože jsou u nás férové banány k dostání zatím omezeně, musí spotřebitelé požadovat po supermarketech, aby je zařadily do sortimentu a dostály tak odpovědnosti, kterou velmi často deklarují

V Česku probíhá již rok kampaň Za férové banány!, jejímž cílem je zajištění důstojnějších pracovních podmínek na plantážích s tropickým ovocem a ochrana životního prostředí při jeho produkci. Banánová štafeta se připojuje k Týdnu pro fair trade, který vyvrcholí příští sobotu oslavou Světového dne pro fair trade.

Kontakty:

Barbora Trojak, barbora.trojak@ekumakad.cz, + 420 725 044 929

Veronika Bačová, veronika.bacova@ekumakad.cz, +420 737 266 685


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}