Ekumenická akademie jako součást iniciativy Citizens for Financial Justice (Občané za finanční spravedlnost) vydala překlad unikátní publikace Cesta k finanční spravedlnosti s podtitulem Pochopením globálních nerovností k překonání finanční nespravedlnosti.
Bezmála šedesát stránek si desítky autorů z různých koutů světa a různých občanských hnutí rozdělili do pěti tematických kapitol: potraviny a půda; zdraví, práva žen, bydlení a infrastruktura.
„Žijeme v etapě globálně rostoucích nerovností, jejichž průvodním jevem je oslabování státu respektive demokraticky konstituovaných institucí a demokratických procesů obecně.
Koncentrace bohatství vede k vytváření globálních struktur, jejichž zájmy se prosazují bez ohledu na názory občanů jednotlivých států, v horším případě dokonce za podpory politických reprezentací.
Narůstající nerovnosti a financializace hospodářství představují zdaleka nejsilnější aktuální výzvu pro všechny demokratické síly. Je mimořádně důležité tyto procesy co nejpodrobněji analyzovat a odhalovat společensky erozivní dopady jevů a nebezpečnost trajektorie, na které se svět pohybuj.
Předkládaná publikace je v tomto směru velkým přínosem především pro svůj analytický a komplexní přístup,“ hodnotí význam práce zkušený makroekonom a člen Ekumenické akademie Jiří Šteg.
Cesta k finanční spravedlnosti