czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Čoko-auto a první faitradová škola v Mladé Boleslavi (TZ)
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Čoko-auto a první faitradová škola v Mladé Boleslavi (TZ)

9. 9. 2014 - Markéta Vinkelhoferová

Mladá Boleslav, 9. září 2014 – Že čokoláda má i svoji temnou stránku, objevovali dnes návštěvníci parku Výstaviště. Zlatým hřebem programu bylo předání titulu Fairadová škola 5. ZŠ Dukelská.

Mladá Boleslav je už čtvrtým městem v Česku, kam 9. září 2014 zavítalo čoko-auto v rámci evropské kampaně Za férovou čokoládu! Cílem tzv. Čoko-Tůr, která probíhá ve 14 zemích Evropy, je poukázat na nerovnosti v obchodu s kakaem a čokoládou. Kampaň vyzývá evropské výrobce čokolády, aby zpracovávali kakao s jasným původem. „Lidé se ve foto-stánku mohli vyfotit v roztodivných oblecích a vyjádřit tak svůj názor na neférovou čokoládu, které je u nás drtivá většina. O focení byl velký zájem,“ nadšeně vyvětluje organizárka boleslavské akce Monika Picková. Dále bylo možno na kole štěstí vytočit si mnohdy nelehký osud pěstitele kakaa, soutěžit o lahodné férové ceny ve vědomostním kvízu či jen tak ochutnat lokální sezonní ovoce s faitradovou čokoládou z fontánky. Akci zpestřilo vystoupení místních hudebníků Trio Clavitos a Hipsteři. Čoko-auto už postupně zavítalo do dalších měst v Česku: Prahy, Olomouce, Ústí nad Labem a chystá se i do Třebíče. Zamíří i na Slovensko, do Rakouska anebo až do Finska. Cílem je zapojovat spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním kakaovém a čokoládovém průmyslu.

To, že čoko-auto zamířilo právě do Mladé Boleslavi, není náhoda. Jednak se letos na jaře stala Fairtradovým městem, ale dnes se i jedna ze škol stala Fairtradovou. Ředitelka 5. ZŠ Dukelská Mgr. Marcela Pavlíková převzala certifikát od Michaely Nové z Fairtrade Česko a Slovensko. Pro získání titulu musela škola splnit všechna kritéria mezinárodní kampaně. Na škole tak funguje řídicí skupina, prodávají se faitradové výrobky, žáci se učí o fair trade, pořádají osvětové akce a škola oficiálně fair trade podporuje. V pořadí již 10. Fairtradová škola v ČR například spoluorganizuje Férovou snídani v Mladé Boleslavi. "Na naší škole jedeme na vlnách fair play, tuto myšlenku se snažíme zakotvit i do školního řádu. K nám fair trade prostě patří, je to náš kamarád, o kterého se chceme dál starat. Samotný certifikát ale není to nejpodstatnější, ale mnohem důležitější je pro nás šíření povědomí o fair trade. Myslím si, že být fér k sobě i k druhým se vyplatí každému z nás,“ líčí vedoucí řídicí skupiny učitelka Eva Pražáková. Žáci se také s nadšením zapojili i do kampaně Za férovou čokoládu!

Součástí kampaně je i mezinárodní petice, prostřednictvím které mohou lidé požadovat po výrobcích své oblíbené čokolády, aby zajistili důstojný život farmářům a jejich rodinám. Doposud výzvu podpořilo téměř 44 tisíc lidí z celé Evropy.Petice bude předána zástupcům zpracovatelských firem v roce 2015. Kampaň Za férovou čokoládu! probíhá od roku 2013 do 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí a v Česku ji organizuje Ekumenická akademie.

KONTAKTY:
Markéta Vinkelhoferová, marketavink@ekumakad.cz, tel: 731 620 489 www.zaferovoucokoladu.cz
www.facebook.com/ekumakad

KE STAŽENÍ:
Tisková zpráva (v odt)
Tisková zpráva (v pdf)
Fotografie (na www.leteckaposta.cz)
1/ 5. ZŠ Dukelská v Mladé Boleslavi je Faitradová škola
2/ Faitradová škola před čoko-autem
autorky: Julia Gechter/ Miriam Troescher

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}