Praha, 26. srpna 2014 – Několik stovek návštěvníků ČokoFestu se dozvěděli o stinných stránkách tolik oblíbené pochoutky a vyjádřili podporu evropské kampani Za férovou čokoládu! a farmářům v rozvojových zemích.
Praha hostila unikátní čoko-auto jako první v řadě zastávek v Česku. Na Nákladovém nádraží Žižkov se v neděli 24. 8. 2014 konal festival férové čokolády, který upozorňoval na nerovnosti v obchodě s kakaem a čokoládou. Návštěvníci se díky atrakcím mohli vcítit do nelehkého života pěstitelů, kteří mnohdy žijí na hranici chudby za zhruba 25 Kč na den. Většina farmářů ze západní Afriky, kde se pěstují téměř tři čtvrtiny světové produkce kakaa, navíc téměř nikdy nemá šanci čokoládu ochutnat. Zato zájemci o téma férové čokolády tuto lahodnou pochoutku mohli na ČokoFestu nejen mlsat, ale i přihlížet samotné výrobě přímo z kakaových bobů. Dále si například na kole štěstí mohli vytočit „osud“ pěstitele a na „vlastní kůži“ na chvíli okusit nepříznivé situace, které mají vliv na život farmářů: kolísání cen na trzích, neúroda či náchylnost kakaovníků k chorobám.
„Díky Čoko-Tůr se spravedlivě obchodovaná čokoláda dostala z regálů do ulic a zabydluje se i v mysli lidí. Navíc mne příjemně překvapilo, jak pražství návštěvníci jevili enormní zájem o podepsání petice,“ komentuje ČokoFest koordinátor mezinátordního turné čoko-auta Sven Selbert z Berlína. Součástí mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! je totiž petice, prostřednictvím které mohou lidé požadovat po výrobcích své oblíbené čokolády, aby zajistili důstojný život farmářům a jejich rodinám. Čoko-Tůr začala na konci července v Německu a bude pokračovat i v dalších evropských zemích – například na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, ale i ve Finsku.
„Lidé se nás také ptají, zda nás zpracovatelé čokolády neignorují. Já jim odpovídám, že naopak pečlivě sledují naše aktivity. Uvědomují si totiž, že jsou díky spotřebitelské síle zranitelní,“ říká Sven Selbert.
Čoko-auto také postupně zavítá do čtyř dalších měst v Česku: 3.9. do Olomouce, 6.9. do Ústí nad Labem, 9.9. do Mladé Boleslavi a 11.9. do Třebíče. Cílem je zapojovat spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním kakaovém a čokoládovém průmyslu. Doposud výzvu podpořilo téměř 41 tisíc lidí z celé Evropy. Petice bude předána zástupcům zpracovatelských firem v roce 2015. Kampaň Za férovou čokoládu! probíhá od roku 2013 do 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí.
KONTAKTY:
Markéta Vinkelhoferová, marketavink@ekumakad.cz, tel: 731 620 489
www.zaferovoucokoladu.cz
www.facebook.com/ekumakad
KE STAŽENÍ:
Tisková zpráva (v docx)
Tisková zpráva (v pdf)
Fotografie (na www.leteckaposta.cz)
Další informace:
Co je fair trade
Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Fairtradový výrobek lze rozpoznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE na obalu.
Ekumenická akademie
Ekumenická akademie je občanské sdružení, které působí v ČR od roku 1996. Ve své činnosti vychází z kritických a emancipačních ekumenických křesťanských tradic.
Prosazuje alternativní přístupy k řešení ekonomických, sociálních a ekologických problémů. Zároveň je přenáší do praxe v podobě realizace konkrétních projektů.
www.ekumakad.cz