czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.

9. 6. 2010 - Alena Věžníková
Prohlášení organizace SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehavior) Hongkong

Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.

Jan Li (27) je poslední obětí Foxconnu, výrobce iPadů a další vyspělé elektroniky, který v poslední době zažívá vlnu sebevražd svých zaměstnanců. Jan zkolaboval a zemřel vyčerpáním 27. května, poté co pracoval bez odpočinku 34 hodin. Jeho manželka sdělila, že Jan měl přes měsíc noční směnu a kromě toho pracoval přesčasy. Pracoval pro Foxconn jako inženýr od dubna 2007. Tato tragédie je ve Foxconnu už jedenáctou v pořadí od začátku letošního roku. Na památku těchto obětí proto SACOM vyhlásil 8.červen 2010 Dnem památky obětí Foxconnu.

Navzdory tlaku občanské společnosti a médií Foxconn nadále odmítá, že by sebevraždy a úmrtí byly jakkoli spojeny s metodami řízení ve Foxconnu. Generální ředitel Foxconnu Terry Gou prohlásil na tiskové konferenci 26.května, že sebevraždy byly způsobeny milostnými aférami nebo jinými osobními problémy obětí. Dokonce prohlásil, že někteří pracovníci spáchali sebevraždu z toho důvodu, že společnost štědře kompenzovala rodiny obětí. Je evidentní, že Foxconn nemá chuť jakkoli měnit způsob řízení továrny. Pokus o zřeknutí se odpovědnosti je urážkou obětí i veřejnosti.

Foxconnem přislíbené zvýšení mezd je nižší než předpokládaný nárůst zákonné minimální mzdy v Šenčenu.

Společnost oznámila zvýšení plán zvýšení mzdy z 900 juanů na 1200. Tento slib je nicméně méně štědrý, a o to více cynický, než by se mohlo zdát. V letošním roce probíhá zvýšení minimálníchmezd v mnoha čínských provinciích. Například nová minimální mzda v Šanghaji je 1120 juanů, vKantonu je to 1100 juanů. Očekává se, že vláda v Šenčenu oznámí zvýšení minimální mzdy v oblasti během několika týdnů. Ačkoliv výše zatím oficiálně známá není, někteří členové Lidového Shromáždění Šenčenu se nechali slyšet, že by to mělo být kolem 1400 juanů. Zvýšení mezd ve Foxconnu je očividně jen o pár týdnů dřívější drobná úprava nákladů, které bude v budoucnu muset stejně udělat.

Apple jako spolupachatel.

2. června bránil generální ředitel a vlastník Applu Steve Jobs firmu Foxconn tvrzením, že dodavatel Applu není žádná robotárna. Prohlásil, že počet sebevražd ve Foxconnu není vysoký. Namísto aby se zaměřil na problémy Foxconnu, Apple odmítá jakýkoliv plán na změnu. Jobsovo vyjádření není nic jiného než spolupachatelství na jednání Foxconnu, kde je s pracovníky jednáno jako se stroji. Ačkoliv hlavní vinu na vykořisťování nese Foxconn, globální značky jako Apple a další zákazníci Foxconnu by měli být voláni k zodpovědnosti také. V globálním dodavatelském řetězci mají globální značky lví podíl na výsledném zisku. Aby Foxconn zůstal konkurenceschopný a udržel si smlouvy se značkami, musí snižovat náklady, což se děje tak, že klesající zisky a současné zvýšení produktivity je přenášeno na zaměstnance. Důsledky tohoto „závodu ke dnu“ nevyhnutelně dopadají na pracovníky Foxconnu. Aby tento bludný kruh mohl být přerušen, musí globální značky zvýšit nákupní ceny za vyrobenou jednotku tak, aby mohla být zajištěna opravdu slušná, vyšší než minimální mzda pro pracovníky montoven.

SACOM požaduje od Foxconnu, Applu a dalších zákazníků Foxconnu následující:

  • 1. provést revizi způsobu řízení ve Foxconnu tak, aby se snížil tlak na zaměstnance
  • 2. zajistit vytvoření odborů demokratickými volbami
  • 3. změnit model nákupu postavený na principu „závodu ke dnu“ a
  • 4. poskytnout zaměstnancům takovou mzdu, aby nemuseli pracovat mnoho hodin přesčas, chtějí-li slušné živobytí.

Na památku obětí bude SACOM a další hongkongské organizace protestovat v hongkongském Studiu A, prodejně elektroniky Apple, vlastněné Gou Tai Chiangem, mladším bratrem Tery Goua. Prosíme také další organizace, odborové svazy a jednotlivce, aby podpořili Den památky obětí Foxconnu:

  • 1. podepsáním a šířením petice a dopisu vedení Applu: http://www.gopetition.com/online/36639.html a http://www.labourstart.org/cgi-bin/solidarityforever/show_campaign.cgi?c=714 ;
  • 2. vydáním prohlášení na podporu pracovníku Foxconnu a/nebo
  • 3. uspořádáním protestu v kterékoliv prodejně Applu s předáním bílých květů na památku obětí:

Kontakty:
SACOM Hongkong

CHAN Sze Wan Debby
Project Officer
Tel: (852) 2398 5464 or (852) 6756 8964
Email: debby@sacom.hk

CHENG Yi Yi
Project Officer
Tel: (852) 2398 5464 or (852) 6012 0312
Email: yycheng@sacom.hk

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}