czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Desítky milionů dětí ve světě stále pracují, z toho stovky tisíc při pěstování kakaa
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Desítky milionů dětí ve světě stále pracují, z toho stovky tisíc při pěstování kakaa

12. 6. 2014 - Markéta Vinkelhoferová

Kdo by nemiloval čokoládu. V průměru jí Češi spořádají na 6 kg, což je téměř o kilogram více než je evropský průměr. Téměř veškerá u nás spotřebovaná čokoláda ale byla vyrobena z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích a je pravděpodobné, že se na sklizni podílely i děti.

Dnes v rámci Světového dne proti dětské práci si připomínáme, že na světě je stále nuceno pracovat 11% všech dětí. V západní Africe jich sklízejí kakao stovky tisíc v nebezpečných podmínkách a často bez výdělku. Na to upozorňuje evropská kampaň Za férovou čokoládu! (Make Chocolate Fair!), v rámci níž projede Evropou na konci léta čoko-auto upozorňující na nerovnosti v byznysu s kakaem a čokoládou. Zastaví se i v Česku – Praze, Ústí nad Labem, Třebíči a Břeclavi.

Zatímco zisky společností obchodující s čokoládovými výrobky neustále rostou, pěstitelé kakaa stále žijí za méně než 25 korun na den. „Oběťmi složitého obchodního řetězce jsou pěstitelé z rozvojových zemí. Připadne jim pouhých 6% procent z jedné tabulky čokolády,“ uvádí koordinátorka kampaně Markéta Vinkelhoferová. Většina zisku, který čokoládový průmysl generuje, totiž zůstává v Evropě a Severní Americe.

Možnost se zapojit
Český spotřebitel si kromě zakoupení spravedlivě obchodované čokolády (např. s certifikací Fairtrade) může na stránkách kampaně Za férovou čokoládu (www.zaferovoucokoladu.cz) informovat o aktuální trase čoko-auta, podepsat petici adresovanou velkým zpracovatelům čokolády, aby dbali na etický původ kakaa. Ke dnešnímu dni ji podepsalo 36 tisíc lidí.

Kontakt: Markéta Vinkelhoferová , Ekumenická akademie Praha, koordinátorka kampaně Za férovou čokoládu, marketavink@ekumakad.cz, 731 620 489

Doplňující informace:

Definice dětské práce
Dětská práce zahrnuje „všechny formy soustavné práce, které jsou vykonávány dětmi mladšími 14 let, a práci vykonávanou dětmi mladšími 18 let, která je škodlivá pro jejich fyzické nebo psychické zdraví a vývoj a brání jim ve školní docházce bez ohledu na to, zda dítě za tuto práci dostává mzdu”. (definice podle Mezinárodní organizace práce)

Co je fair trade?
Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z tzv. rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}