czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Ekumenický tým podporuje honduraské církve a honduraský lid
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Ekumenický tým podporuje honduraské církve a honduraský lid

11. 8. 2009 -
Mezinárodní ekumenický tým, který navštívil Honduras z pověření Světové rady církví (WCC) a Latinskoamerické rady církví (CLAI)podpořil církve v Hondurasu aby „provázely lidi v jejich úsilí o mír se spravedlností a o znovunastolení demokracie“.
Ekumenická skupina tvořící „tým živoucích dopisů“ navštívila tuto středoamerickou zemi ve dnech 2. – 7. srpna a zdůraznila potřebu aby „byly slyšeny křesťanské hlasy (…) bránící lidská práva a podporující humanitární akce“. To je naléhavé protože „posupně narůstá násilí“ poté, co puč v červnu 2009 nahradil zvoleného prezidenta dočasnou vládou.
V „Poselství církvím v Hondurasu, Latinské Americe, Karibiku a ve světě“ tým vyzval k ukončení „represí, věznění, unášení osob a násilí zaměřeného vůči obyvatelstvu, především vůči ženám“.
„Živoucí dopisy“ jsou malé ekumenické týmy, které navštěvují různé země, aby naslouchaly, učili se, modlily se za mír a sdíleli postupy k překonávání násilí. Jsou organizovány v souvislosti s Dekádou pro překonání násilí, vyhlášenou Světovou radou církví a mají připravit Mezinárodní ekumenickou mírovou konvokaci v Kingstonu na Jamajce v květnu 2011.
Podle týmu „živoucích dopisů“ lidé v Hondurasu „nesouhlasí s dosazením současné vlády“. Tým proto vyzval k „návratu k ústavnímu pořádku co nejrychleji“ a konstatoval, že návrat prezidenta (Manulea) Zelayi“ by otevřel cestu ke „svobodným a legálním volbám ... v rámci ústavy“.
28. června vojenský a civilní puč přinutil prezidenta Zelayu k odchodu do exilu. Roberto Micheletti, mluvčí kongresu a druhý nejvyšší činitel po prezidentovy složil slib jako dočasný vůdce. K puči došlo v kontextu mocenského zápasu kolem plánů prezidenta Zelayi na ústavní změny, které byly odmítnuty Nejvyšším soudem a Kongresem.
Mezinárodní společenství puč odsoudilo téměř jednomyslně. Organizace amerických států (OAS) požaduje okamžitý návrat vyhnaného prezidenta a suspendovala členství Hondurasu v tomto uskupení, poté co přechodná vláda neumožnila Zelayův návrat. Delegace OAS navštíví v tomto týdnu Honduras a povede mediační rozhovory.
Tým „živoucích dopisů“ prohlásil, že v „důsledku politických událostí je zřejmá potřeba uzdravit zranění a usilovat o smíření“. Vyzval církve, „aby nerezignovaly a nesmiřovaly se se současnou situací“ a aby zároveň „provázely lidi, kteří trpí a byly solidární s těmi, kdo jsou v největší nouzi“.

Členy týmu byli Jim Hodgson, z United Church of Canada; Rev. Alfredo Joiner, regionální tajemník CLAI pro Střední Ameriku; Silvia Regina de Lima Silva, výzkumnice z Ecumenical Department of Research (DEI) v Kostarice; Noemí Madrid de Espinoza, rektorka Theological Community of Honduras a zástupkyně moderátora Komise pro mezinárodní záležitosti při Světové radě církví.

Celá zpráva týmu je na adrese:
http://www.oikoumene.org/?id=7056

Latin American Council of Churches
http://www.claiweb.org


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}