Tisková zpráva: 16. březen 2010
Evropské občanské společnosti vydaly
„Evropskou deklaraci o potravě“
Vstříc zdravé, udržitelné, férové Společné zemědělské a potravinové politice:
Brusel, 16. března – V předvečer slyšení Evropského parlamentu, na kterém se bude diskutovat budoucnost Evropské zemědělské politiky, široká koalice evropských, národních a lokálních občanských společností, zabývajících se budoucností zemědělství a potravinové politiky v Evropě, vydala „Evropskou deklaraci o potravě“. Tato deklarace by měla mobilizovat evropské občany a autority ke změně Společné zemědělské politiky (CAP). [1]
Budoucnost CAPu po roce 2013 bude diskutována zítra na slyšení Zemědělské komise Evropského parlamentu. Téměř 200 organizací z 24 členských zemí podepsalo deklaraci a věří v potřebu silného impulzu nejen pro politiky a poličky na půdě Evropského parlamentu, ale také na národních úrovních. Deklarace volá po generální opravě současného systému a navržení nových cílů Společné zemědělské a potravinové politiky pro budoucnost.
V minulých 48 letech CAP vedl industrializovaný potravinový systém k závislosti na fosilních palivech a neudržitelném využívání přírodních zdrojů a přispíval k masivním emisím a ztrátě globální biodiversity. CAP vedl k nezdravým stravovacím návykům v Evropě a ničení potravinových systémů v rozvojových zemích. Nová zemědělská politika musí reagovat na výzvy, kterým Evropa čelí a podporovat rozvoj férových, inklusivních, transparentních a udržitelných potravinových systémů.
„Evropská unie musí rozpoznat a podporovat rozhodující roli udržitelného rodinného zemědělství v potravinovém zásobitelství populace. Všichni lidé mají mít přístup k zdravému, bezrizikovému a výživnému jídlu. Prostředí, ve kterém pěstujeme, distribuujeme, připravujeme a jíme potraviny, by mělo oslavovat evropskou kulturní diverzitu, zprostředkovávat potravu spravedlivě a udržitelně“, píše deklarace. Udržitelné rodinné zemědělství vytváří pracovní místa a přispívá k rozvoji venkovských komunit.
Po dlouhou dobu nadnárodní organizace a Světová zdravotnická organizace (WTO) byli dominantní v procesu vytváření zemědělské a potravinové politiky. Deklarace vyzývá občany v Evropě k novému uchopení zemědělské a potravinové politiky. Požaduje, aby nová Společná zemědělská a potravinová politika musela garantovat a ochraňovat občanskou schopnost a právo definovat svůj vlastní model produkce, distribuce a spotřeby a efektivněji využívat vzácné zdroje a zajišťovat biodiverzitu.
Tato deklarace je prvním krokem ve snaze vybudovat široké hnutí pro změnu směrem k potravinové samostatnosti Evropy, zahrnující politiku EU a praxi.
Koalice prohlašuje: Vyzýváme organizace, skupiny a jedince, kteří se zajímají o budoucnost zemědělství a potravin, aby podepsali tuto deklaraci na www.europeanfooddeclaration.org a aby ji použili jako nástroj k iniciaci diskuze o tom, jaké potraviny a zemědělskou politiku potřebujeme.
[1] viz www.europeanfooddeclaration.org/who-are-we
Kontakty:
European Coordination Via Campesina – Gérard Choplin, + 32 473257378, gerard.choplin@eurovia.org
European Attac network – Aurélie Trouvé, +33 61 71 75 087, aurelietrouve@yahoo.fr
Friends of the Earth Europe-Kirtana Chandrasekaran, +44 7961986956,
kirtana.chandrasekaran@foe.co.uk
European Public Health and Agriculture Consortium -Robert Pederson, +32 4 846 90893,
robert.pederson@healthyagriculture.eu
Food and Water Europe -Gabriella Zanzanaini, +32 488409662, gzanzanaini@fweurope.org
IFOAM EU Group– Antje Koelling, +32 2 2806850, antje.koelling@ifoam-eu.org
Vredeseilanden – Gert Engelen, +32 497381377, Gert.Engelen@vredeseilanden.be
AEFJN (Africa Europe Faith & Justice Network) – Christine Fouarge, +32 2 234 68 24,
cfouarge@aefjn.org
Eurogroup for Animals -Martyn Griffiths, +32 487645486, m.griffiths@eurogroupforanimals.org
Greenpeace European Unit -Marco Contiero, +32 477 77 70 34, marco.contiero@greenpeace.org
Seattle to Brussels (S2B) -Alexandra Strickner, + 41 7976 48658, alexandra.strickner@attac.at