czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› "Fair trade nám zlepšuje život a přináší další naději," říká pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny při návštěvě Česka, kde každoročně spotřeba fairtradových výrobků stoupá.
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

"Fair trade nám zlepšuje život a přináší další naději," říká pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny při návštěvě Česka, kde každoročně spotřeba fairtradových výrobků stoupá.

5. 5. 2015 -
Praha, 5. května 2015 – Čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE. Maloobchodní obrat se oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí. Oceňuje to i pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny, který přijel do Česka v rámci Týdne pro fair trade.

„Pěstování kakaových bobů je smyslem našeho života, který jsme zdědili od našich předků. Je pro nás důležité, abyste vy, spotřebitelé, věděli, že v každé tabulce fairtradové čokolády, se skrývá naděje na zlepšení kvality našich životů. Pouze společně se můžeme zasazovat o udržitelný a spravedlivý svět,“ říká Fortin Bley, zakladatel fairtradového družstva kakaových farmářů z Pobřeží slonoviny.

Čokoláda je v česku jeden z nejoblíbenějších fairtradových výrobků u nás. Nejprodávanějším výrobkem však již několik let po sobě zůstává káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun. Z celkového maloobchodního obratu s fairtradovými produkty tvoří 68 %.

Pomyslnou trojici „top“ produktů doplňují produkty z fairtradové bavlny, kterým patří 16 %, což přestavuje 32 mil. Kč, a čaj se 7 %, za který spotřebitelé vynaložili téměř 14 mil. Kč.

„Čísla za rok 2014 jsou pro nás dobrým signálem, říká Hana Chorváthová, ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko, a dodává: „Bylo logické, že strmý nárůst z roku 2013, kdy jsme zaznamenali 80 % zvýšení obratu, nebude možné udržet. Pozvolný nárůst ve výši 17 % oproti roku 2013 je pro nás pozitivním signálem, že spotřebitelé mají o fairtradové produkty stále zájem a především, že nabídka obchodníků se postupně zvyšuje.“

Hana Chorváthová vysvětluje dopad prodeje fairtradových produktů na našem trhu na organizace pěstitelů:
„Pouze díky nákupu certifikované fairtradové kávy, které se prodalo 190 tun, Češi vloni zaplatili více než 2 mil Kč pěstitelům ve formě tzv. sociálního příplatku. Tato část ceny kávy slouží k investicím do rozvoje komunit a o jejím využitíi rozhodují sami pěstitelé na základě rozhodování ve svých organizacích.“

„Sociální příplatek je pro naše pěstitele jako příliv kyslíku. Díky němu můžeme zlepšovat životní prostředí, stavět školy pro naše děti, zajišťovat jim přístup k pitné vodě, zřizovat kliniky nebo porodnice. Sociální příplatek nám zajišťuje důstojné životní podmínky,“ uvádí Fortin Bley, který je také předsedou organizace Cocoa Network Fairtrade Africa, která sdružuje všechny fairtradové pěstitele kakaa.

Na význam zvyšování nabídky čokolády např. s certifikací Fairtrade nedávno upozornila evropská zpráva Cocoa Barometer, podle které jsou nejvíce ohroženi chudobou pěstitelé kakaa v Západní Africe. V tomto regionu se ho produkuje nejvíce na světě, ale lidé si vydělají jen 13 kč denně, což je hluboko pod hranicí chudoby (cca 50 kč/den).

Situací pěstitelů v čokoládovém byznysu se zabývá mezinárodní kampaň Za férovou čokoládu, kterou v Čechách koordinuje Ekumenická akademie. Už přes 80 tisíc lidí po celé Evropě včetně Česka apelovalo na výrobce čokolády prostřednictvím petice, aby zajistili férové podmínky pěstitelům kakaa.

V rámci kampaně navštívil Česko i Fortin Bley. Veřejnost bude mít možnost se s ním setkat 9. května na akci Férová Letná, oslavě fairtradového a lokálního jídla a pití. Podpora fair trade se totiž dobře doplňuje i s podporou lokální produkce.

Tisková zpráva ke stažení.


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}