czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Film: O loukách, motýlech a starých stromech aneb Proč chránit nejen lesy
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Film: O loukách, motýlech a starých stromech aneb Proč chránit nejen lesy

2. 10. 2024 - Maroš Prčina

EU se rozhodla ochránit světové lesy. Přijala nové Nařízení EU proti odlesňování (EUDR). Gita Matlášková vám v našem dokumentárním filmu, který vznikl v rámci kampaně Postavme se za stromy! přiblíží, v čem je toto nařízení průlomové, ale také, proč je nutné, aby se ochrana přírody nezaměřovala jen na lesy, ale i na další opomíjené ekosystémy. Příkladem mohou být travinné ekosystémy. Tým ekologů z ČSOP Arion, ve kterém působí protagonisté tohoto filmu: Roman Kalous a Gita Malášková se stará o cenné louky v Čechách a na Moravě. Tyto louky hostí nesmírně bohaté ekosystémy a jsou domovem mnoha vzácných a chráněných druhů, jako například modráska černoskvrnného (Phengaris arion). Z hlediska biologické rozmanitosti jsou nesmírně cenná také mozaikovitá stanoviště: Představte si louku, kde sem tam roste strom, skupina stromů či keřů. Takové ekosystémy byly dříve běžné, vznikaly díky velkým spásačům, jako (lidmi již vyhubení) pratuři... Nyní jsou v Česku vzácností a ČSOP Arion a další organizace se je snaží zachránit, udržet a vytvořit tak prostor pro navrácení vzácných druhů hmyzu, rostlin a dalších tvorů.

Na rozdíl od Česka, zaujímají ve světě travnaté ekosystémy s více či méně roztroušenými dřevinami, velké plochy. Jsou to různé druhy savan, a jedna z nich, tropická savana Cerrado v Jižní Americe čelí obrovskému tlaku ze strany lidí. Nebo lépe řečeno, ze strany agrobyznysu. Cerrado, ekosystém, který je v Jižní Americe hned po Amazonii druhý největší a druhově druhý nejbohatší, je den za dnem vypalován, kácen a nahrazován plantážemi a intenzivní pastvou. Přitom valná část této produkce je pěstována jen za cílem finančního zisku a směřuje na vývoz - včetně EU. Travinné ekosystémy jsou přitom nesmírně hodnotné a například z hlediska boje proti klimatické krizi mají velmi důležitou roli - zadržují velké množství uhlíku - srovnatelně, ba dokonce podle některých studií i více, než lesy. A je jen jeden z mnoha důvodů, proč je potřeba je chránit.

Jednou z nadějí je nové Nařízení EU proti odlesňování (neboli EUDR). V rámci něj Evropská unie udělala poměrně odvážný krok - a to v ochraně světových lesů, které v současnosti stále mizí závratnou rychlostí. EUDR může zabránít tomu, aby se pro Evropskou unii neničily lesy prostřednictvím pěstování kávy, kakaa, palmy olejné, kaučuku, dřeva, sóji a kvůli chovu hovězího dobytka. Žel, nařízení EUDR se zaměřuje pouze na lesy i když původně mělo chránit i další ekosystémy, jako je Cerrado v Jižní Americe. Tyto nyní opomíjené ekosystémy jsou však neméně důležité v rámci boje proti klimatické krizi a ztrátě biodiverzity.

Film můžete zhlédnout ZDE.

#PostavmeSeZaStromy

#Together4Forests

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}