czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Greenpeace odmítá americký protiraketový radar
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Greenpeace odmítá americký protiraketový radar

8. 2. 2007 -
Philip E. Coyle, uznávaný americký expert na protiraketovou obranu a bývalý poradce prezidenta Bushe, sdělil české kanceláři Greenpeace, že ČR by měla následovat kanadského příkladu: Nepodílet se na budování nespolehlivého a drahého zařízení, které destabilizuje systém mezinárodní bezpečnosti a uzavírá cestu k řešení problémů kreativní diplomacií. Greenpeace na základě dlouhodobých postojů k zajištění světové bezpečnosti rozhodně odmítá úvahy o umístění komponent amerického protiraketového deštníku na českém území.
Někteří političtí představitelé tvrdí, že výstavba multifrekvenčního radaru systému protiraketové obrany Spojených států zajistí naší zemi větší bezpečnost, prosperitu a prestiž. Výstavba amerického systému NMD/GMD, která již vedla k vypovězení mezinárodní Smlouvy o protiraketové obraně (Anti-Ballistic Missile Treaty) z roku 1972, však směřuje k vybudování nesmírně nákladné a přitom neúčinné „Maginotovy linie" na obloze, včetně zbraní rozmístěných v kosmickém prostoru. V důsledku by to znamenalo zrušení další z mezinárodních dohod, smlouvy o nerozmisťování zbraní v kosmu (Outer Space Treaty) z roku 1967. Na konci procesu rušení mezinárodních závazků může být jen závod v jaderném a kosmickém zbrojení – tentokrát především mezi Spojenými státy a Čínou.
Budování protiraketové obrany narušuje globální vojenskou rovnováhu a zvyšuje, nikoli snižuje, mezinárodní napětí. Za zmíněných okolností by se průzkumné a naváděcí zařízení na českém území stalo prvořadým cílem možného útoku. Mimo jiné i proto, že antirakety lze ukrýt v podzemních silech, radiolokátor však nikoliv. Globální změna klimatu, tato hrozba bez nepřítele, podle nedávného prohlášení světoznámého teoretického fyzika Stephena Hawkinga ohrožuje lidstvo stejně jako jaderná válka. Protiraketová obrana odvádí pozornost a nemalé prostředky od řešení hrozby klimatických změn vyčerpávání zásob ropy – problému, který již uznalo i americké ministerstvo energetiky. Greenpeace trvá na tom, že chtít zajistit světovou bezpečnost budováním protiraketových systémů je stejně naivní a zaslepené, jako šířit demokracii v Iráku ohněm a mečem. Čeští politici by se měli poučit z dosavadních zkušeností s Bushovou administrativou a odmítnout roli poslušného nástroje její katastrofální zahraniční politiky. Jsme přesvědčeni, že příští prezident Spojených států, ať už bude jeho stranická příslušnost jakákoliv, Bushův pokus o vzkříšení Hvězdných válek zásadním způsobem přehodnotí.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}