Indonésie vrací ilegální lodní zásilku e-odpadu z USA
TIP PŘIŠEL OD AMERICKÉHO HLÍDACÍHO PSA, KDYŽ SELHALA AGENTURA PRO OCHRANU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ (E.P.A.)
Seattle, Washington Basel Action Network (BAN), organizace chránící životní prostředí, dnes oznámila, že úspěšně zabránila dovozu devíti námořních kontejnerů plných nebezpečného elektronického odpadu z massachusettské firmy RECYCLER do Indonésie, což by bylo porušením mezinárodní úmluvy o nebezpečném odpadu, známé jako Basilejská úmluva, a zároveň porušením indonéského práva. Tato akce byla možná díky tipu od BAN indonéskému ministerstvu životního prostředí. Minulý týden na Bali, Indonésie, se zástupci BAN a asijské skupiny pro životní prostředí setkali a osobně poděkovali ministrovi životního prostředí a indonéským úřadům za tento policejní zásah, který přišel ihned po vydání zprávy ekologického programu Spojených národů zdůrazňujíc obrovské množství e-odpadu zaplavujícího rozvojové země v rozporu s Basilejskou úmluvou.
"Indonésie je jen jednou z mnoha zemí, která je v současné době zatopena tsunami toxického elektronického odpadu ze Spojených států," řekl Jim Puckett, výkonný ředitel Basel Action Network. "I když naše vlastní vláda ví, že dovoz toxických odpadů z USA je porušením právních předpisů většiny zemí světa, naše EPA nestoudně umožňuje pokračování globálního vykládání odpadu."
V tomto případě majitel zásilky, CRT Recycling Inc. z Brocktonu v Massachusetts, využil přepravovatele odpadů, Advanced Global Technologies Inc., který je uveden na oficiálních internetových stránkách EPA jako registrovaný vývozce e-odpadu. V roce 2008 sice Úřad pro vládní zodpovědnost kritizoval EPA pro vyvíjení nízké aktivity pro kontrolu vývozu elektronického odpadu ze Spojených států, přesto se ale změnilo jen málo. Neexistuje totiž adekvátní zákon zajišťující kontrolu takovýchto záplav toxickými e-odpady. Hongkongské úřady například odhadují, že 50-100 kontejnerů e-odpadu se denně dostane do samotného přístavu v Hong Kongu. Podle BAN jsou téměř všechny ze Spojených států.
BAN společně s aliancí Electronic TakeBack vedl kampaň za nový zákon zakazující vývoz nebezpečných e-odpadů ze Spojených států, který je již zaveden v 32 jiných vyspělých zemích. V roce 2008, BAN asistoval americké televizní a radiové společnosti CBS s pořadem 60 minut, při němž sledovali kontejnery přepravované k recyklaci z Coloréda až do Číny. Od roku 2001 BAN odhaluje na celém světě noční můru kybernetického věku, vývoz e-odpadů a jejich skládání v rozvojových zemích. (viz. fotogalerie na adrese: ban.org)
V tomto případě se dobrovolníci BAN zaměřili na CRT Recycling Incorporated z Brocktonu v Massachusetts, společnost, která každoročně odebírá tisíce monitorů od místních škol a vládních úřadů, kteří věří, že jejich staré počítače a monitory budou legálně a řádně recyklované. BAN vyfotografoval kontejner na dvoře CRT Recycling, Inc. při jeho nakládání počítačovými monitory. Pomocí čísel kontejnerů a online přepravní databáze byli schopni stopovat kontejnery a jejich loď až do přístavu Semarang v Indonésii. V listopadu 2009 BAN kontaktoval indonéské ministerstvo životního prostředí a varoval jej před blízkým příjezdem této lodi a nebezpečného nákladu, který převážela.
Indonéské úřady kontejnery zadržely a zjistily, že součástí zásilky je devět kontejnerů z CRT Recycling, Inc. Tyto kontejnery byly otevřeny, a potvrdilo se, že jsou zaplněny netestovanými, použitými počítačovými monitory, každý z nich obsahujíc několik kilogramů olova a jiných nebezpečných látek, což je dělá mezinárodně uznaným nebezpečným odpadem a zároveň nelegálně dovezenou zásilkou do Indonésie. Všech devět kontejnerů bylo následně vráceno zpět do USA. Kontejnery přijely do přístavu v Bostonu začátkem února a v současné době panuje přesvědčení, že jsou zadržovány v bostonském nákladním terminálu s nejzazším termínem proclení 28.února. CRT Recycling, Inc. uvedla, že je předají podnikům RMG z Londonderry v New Hampshire pro další zpracování. Od EPA se očekává zkontrolování kontejnerů po jejich příjezdu.Avšak je nepravděpodobné, že CRT Recycling, Inc. nebo jeho zprostředkovatel, Advanced Global Technologies Inc., budou stíháni za nelegální vývoz nebezpečného odpadu, jelikož Spojené státy nikdy neratifikovaly Basilejskou úmluvu, a jediný stávající zákon vztahující se k této problematice známý jako "CRT předpis," je protkán skulinkami umožňujícími nekontrolovaný vývoz. Ve skutečnosti, je Advanced Global Technologies Inc., podle CRT předpisu dostupného na internetu na stánkách EPA (viz epa.gov)uveden jako oficiálně schválený vývozce odpadu.
Podle BAN, 80 procent e-odpadu, který spotřebitelé dovezou na recyklaci, není danými podniky recyklováno, ale je jednoduše posíláno do nejzbídačenějších částí asijských a afrických zemí, kde je odpad rozdrcen, spálen, roztaven nebo chemicky zpracován extrémně nebezpečnými procesy. BAN varuje podniky a spotřebitele a pobízí je k předání svého starého elektronického vybavení pouze podnikům navrženým e-Stewards®recyclators. Podnikům, které byli důkladně prověřeny a monitorovány pro zabezpečení, že odpad nevyváží, nevyužívají práci vězňů či neskládají toxický odpad na obecních skládkách či spalovnách.
"Spotřebitelé mohou sami podniknout kroky k zabránění vývozu technických odpadků," řekl Puckett. "Musíme naléhat na Kongres, aby okamžitě schválil zákaz vývozu odpadu a musíme slíbit, že nikdy nebudeme dovážet své staré počítače a televizory podniku, který není navržený od e-Stevards Recycler."
Chcete-li najít etické recyklátory, navštivte e-stewards.org Kontakt: Jim Puckett, Basel Action Network, (206) 652-5555, jpuckett@ban.org