czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Káva první ligy
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

 

 

Káva první ligy

1. 6. 2005 - Tomáš Tožička
SCHALKE HRAJE FÉR
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“
Káva Schalke 04 je pravá vysokohorská, ve stínu pěstovaná Arabica od drobných farmářů. Při jejím pěstování se nepoužívají žádná chemická hnojiva ani pesticidy a má mezinárodní certifikát Bio. Kávu pěstuje skupina drobných zemědělců v rámci projektu, který se zaměřuje na pomoc farmářům postižených těžkou krizí na světovém trhu s kávou. Mnoho farmářů v Latinské Americe pod tlakem finančních těžkostí bylo donuceno přejít z pěstování kávy na pěstování koky a máku, které slouží jako základní surovina drogovým kartelům. Naproti tomu Fair Trade organizace dávají pěstitelům kávy možnost produkovat nejkvalitnější kávu za dobrých obchodních podmínek.
Díky Fair Trade prémii mohou družstva farmářů společně zajišťovat vzdělávání a poradenství, budování základní infrastruktury, zdravotní péči, podporu ženských projektů, školství a kultury.
Manager týmu Rudi Assauer k tomu dodává: „Důležité ve fotbale je hrát fér. V současnosti není fotbal představitelný bez hvězd z celého světa. Když tedy můžeme přispět k tomu, aby se hrálo čestně i na poli světového obchodu,rádi to uděláme.“ vykořisťovat

Férový fotbal – férové míče
Osmdesát procent všech míčů na světovém trhu se vyrábí v pakistánském městě Sialkot. Míče se šijí ručně, 32 dílů je spojeno 650 stehy. Dospělý muž dostane za ušití jednoho míče kolem čtyř korun. Výroba sportovních potřeb a oblečení je velmi často spojena se zneužíváním dětské práce, nevyhovujícími pracovními standardy a nerovným postavením žen. Fair Trade organizace se snaží o zlepšení pracovních podmínek tím, že výrobcům nabízí partnerské obchodní vztahy. Díky aktivitě těchto organizací byla mezi Unicef, Mezinárodní organizací práce (ILO) a Sialkotskou obchodní komorou uzavřena tzv. Atlantská dohoda, v níž se většina výrobců v Sialkotu zavázala nevyužívat dětské práce. Díky tomu poklesl počet dětí, které nenavštěvovali základní školu z 15 na 1,5 %. V r. 1998 vydala FIFA zákaz certifikování všech produktů, na jejichž výrobě se podílely děti.
Fair Trade organizace jdou ovšem dále. Firmy, které pro ně v Sialkotu vyrábí míče, musí dodržovat konvence ILO a díky ceně nabízené v systému Fair Trade vyplácí vyšší mzdy, zajišťují zaměstnancům všeobecnou zdravotní péči a přispívají na rozvoj městské čtvrti.
Prvním fotbalovým týmem, který začal plně využívat fotbalové Fair Trade míče byl křesťanský tým Genesis FC z Loughborough. Hraje první divizi v North Leicestershire League a při prvním utkání s Fair Trade míči porazili hostující Markfield 4:0.
Prodej míčů upozorňuje na problém dětské práce ve sportovním průmyslu.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}