czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Kostelec a místní pražírnu férové kávy navštívili farmáři z Mexika a Guatemaly
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Kostelec a místní pražírnu férové kávy navštívili farmáři z Mexika a Guatemaly

23. 10. 2015 -

Pěstitelé fairtradové kávy z Mexika a Guatemaly dnes navštívili kosteleckou pražírnu kávy, setkali se se starostou města a žáky základní školy. Fair trade (spravedlivý obchod) je způsob obchodu, který dává lidem z rozvojových zemí možnost uživit se za důstojných podmínek a zkracuje cestu produktu mezi výrobci a spotřebiteli.

Starosta Kostelce nad Labem, Josef Chalupa, předsedkyně družstva Fair&Bio, které provozuje pražírnu kávy, Markéta Vinkelhoferová a žáci místní základní školy se na radnici setkali s oběma pěstiteli kávy, poté společně navštívili pražírnu. Eimar Velazquez Mazariegos pochází z mexického družstva ISMAM a Juan Walfred Martinez z guatemalského družstva Peňa Roja.

Ve Fair&Bio pražíme dobrou kávu udržitelně a férově. Proto je naše káva bio, Fairtrade a navíc se na jejím zpracování podílí lidi s postižením. Návštěvou Eimara a Walfreda se kruh uzavírá. Pěstitelé, zpracovatelé a spotřebitelé se setkali tady v Kostelci a přesně o takové propojování ve fair trade jde,“ uvádí Markéta Vinkelhoferová.

Kostelec nad Labem je jedním z mála míst v ČR, kde se praží fairtradová káva. Tato káva pochází z družstev drobných farmářů z Latinské Ameriky a Afriky. Lidé, kteří ji vypěstovali a sklidili, dostávají odpovídající odměnu za svou práci, prémii na rozvoj místních komunit a zvyšování kvality kávy.

"Lidé by měli kupovat fairtradovou kávu, protože pomáhají chudým lidem, aby měli důstojnější život a mohli poskytnout vzdělání svým dětem," uvádí Eimar Velazquez Mazariegos z Mexika.

„Na fair trade je kromě důstojných podmínek důležitá i šetrnost k životnímu prostředí. V našem družstvu pěstujeme kávu tak, abychom nezatěžovali životní prostředí. Planeta je přeci nás všech.“ doplňuje Juan Walfred Martinez z Guatemaly.

V Kostelci nad Labem zpracovávají kávu lidé s různými druhy postižení, kteří díky ní mohou také žít lepší život – nejen, že si vydělají, jsou i samostatnější a udržují sociální kontakty. Pražírna Fair&Bio je sociální podnik a přispívá k podpoře lokální ekonomiky.

Návštěvu v Kostelci pořádala Ekumenická akademie s pražírnou Fair&Bio v rámci evropského projektu TriNet Global. Farmáři navštívili Kostelec nad Labem v rámci své tour po ČR, kterou zajišťuje organizace NaZemi. 

Více o kávě na www.fair-bio.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}