czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele v rozvojových zemích
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele v rozvojových zemích

26. 2. 2015 -
Certifikát převzal ředitel školy Petr Hajný od Stanislava Komínka z organizace NaZemi, která kampaň společně s dalšími organizacemi koordinuje. „Jsem rád, že máme v České republice už dvanáctou Fairtradovou školu. Díky této kampani se nám daří zvyšovat povědomí o fair trade mezi veřejností a tím narůstá i obrat s fairtradovými produkty. Meziročně se zvýšil o 80 % na 174 milionů korun. Pro pěstitele kávy nebo kakaa z Afriky, Asie či Latinské Ameriky to znamená lepší životní podmínky,“ řekl k udělení titulu koordinátor kampaně Stanislav Komínek z NaZemi.

„Máme radost, že jsme podpořili pěstitele. Chceme v tom dále pokračovat, zisk titulu Fairtradová škola je pro nás závazek," uvedla k získání titulu učitelka Věra Kadlecová, která s nápadem stát se Fairtradovou školou přišla a postupně nadchla studenty. „Na škole vidíme potřebu zajímat se o pracovní podmínky lidí v tzv. rozvojových zemích a zároveň u studentů rozvíjet jejich globální přehled a sociální cítění," doplnila Kadlecová.

Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.

„Pro veřejnost jsme udělali velkou akci v Knihovně Kroměřížska. Byla tam instalovaná výstava o fair trade zapůjčená od organizace NaZemi, probíhaly prezentace, bylo možné ochutnat fairtradovou kávu a čaj. Pomáhali jsme také s organizací Férové snídaně. Na škole máme tři automaty s fairtradovou kávou, výrobky je možné koupit v našem bufetu, taky jsme dělali akci pro učitele, aby tématu rozuměli," upřesnila Kadlecová.

O získání stejného titulu usiluje v Kroměříži také Arcibiskupské gymnázium. Vedle škol se fairtradovými mohou stát také města či církve. Město Kroměříž se věnuje podpoře fair trade od roku 2011 a v dubnu letošního roku se ve městě uskuteční Fairtradový den, během kterého bude městu slavnostně předán titul Fairtradové město. Kroměříž se tak stane devátým Fairtradovým městem v ČR.

Kampaň Fairtradové školy probíhá v řadě evropských zemí. Na celém světě najdeme přes 1 900 škol, které jsou do ní zapojeny.

Přehled všech českých žadatelů i držitelů titulů Fairtradová škola, Fairtradové město či Fairtradová církev naleznete na stránkách kampaně www.fairtradoveskoly.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}