czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Mapa exekucí přináší nová data: Češi se propadají do stále hlubšího předlužení
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Mapa exekucí přináší nová data: Češi se propadají do stále hlubšího předlužení

19. 2. 2018 -

Ekumenická akademie se podílela na aktualizaci dat v mapě exekucí, která byla zveřejněna 13. února 2018 při tiskové konferenci. Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 procenta na 863 tisíc. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji. Stále více Čechů má také problém s vícečetnými exekucemi. Tři a více exekucí má aktuálně 493 tisíc obyvatel.

„Skutečný problém pro Českou republiku představuje vícečetnost exekucí. Rozhodli jsme se proto tento ukazatel spolu s novými daty za rok 2017 do mapy zahrnout. Jen meziroční nárůst počtu osob s 10 a více exekucemi je 3,9 procenta, to je dalších 6 tisíc lidí v neřešitelné životní situaci jen za uplynulý rok,” uvádí Radek Hábl, autor projektu Mapy exekucí v České republice. A dodává, že další novinkou, kterou mapa umožňuje, je zobrazení věkové struktury. Více o věkové struktuře v přiložené tiskové zprávě a na www.mapaexekuci.cz. Detailní tabulka s aktuální přehledem je také ke stažení zde.

„Je prokázáno, že lidé v dluhové pasti nerealizují svůj plný ekonomický potenciál. To nemluvím o negativních dopadech na jejich fyzické i duševní zdraví a enormní zátěži pro sociální systém. Odhadem až dva miliony exekucemi paralizovaných Čechů - započteme-li i rodinné příslušníky - není to, co by Česká republika potřebovala,” uvádí Tanweer Ali, ekonom z University of New York in Prague s tím, že tento systém není příznivý ani pro vznik nových startupů a rozvoj podnikání.

Mapa exekucí kombinuje statistická data o exekucích s geografickými údaji, byla spuštěna v roce 2017 a vychází z údajů poskytnutých Exekutorskou komorou ČR. Projekt se v letošním roce uchází o mezinárodní cenu sociálních inovací SozialMarie. Projekt byl podpořen nadací Bader Philanthropies, dále se na něm podílejí:

www.bader.org, www.otevrenaspolecnost.czTisková zpráva

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}