czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Mikuláši stávkovali: chtějí rozdávat už jen férovou čokoládu
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Mikuláši stávkovali: chtějí rozdávat už jen férovou čokoládu

5. 12. 2014 - Markéta Vinkelhoferová

Praha, 5. prosince 2014 - Dnes v dopoledních hodinách v Česku stávkovali Mikuláši. Vyjádřili tak svoji nespokojenost s množstvím neférové čokolády a upozornili na krizi v produkci kakaa pro naši oblíbenou pochoutku. Spolu s nimi na některých místech vyšli samozřejmě do ulic andělé a i lecjakému čertovi začala letos neférová čokoláda vadit. Akce proběhla v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! a podobné stávky se tento týden odehrály v Berlíně a Vídni.

Tisková zpráva ke stažení (v doc)

V současné době stále častěji slýcháme zprávy o nedostatku kakaa. Co hůř, stále častěji se hovoří o čokoládě jako o kaviáru budoucnosti. Drobní farmáři v západní Africe, kde se pěstuje více než tři čtvrtiny celosvětové produkce, totiž dlouhodobě pracují za nedůstojných podmínek a příliš nízké příjmy. Nemohou uživit sebe ani své rodiny. Často jsou na hranici chudoby – t.j. pouhých 25 Kč denně. Kakaovníky navíc stárnou a méně plodí. Jejich potomci si tuto dřinu za mizerný výdělek uvědomují a odcházejí raději do měst. Průměrný věk pěstitele kakaa v Ghaně je tak 56 let, zatímco délka dožití je v této zemi je v průměru 65 let.

Pražským centrem dnes prošel průvod Mikulášů. Nejdříve stávkovali v horní části Václavského náměstí, poté průvod pokračoval na Staroměstské náměstí a ke Karlovu mostu. Mikuláši nesli transparenty a skandovali hesla „Stop dětské práci“ a „Za férovou čokoládu“ nebo „Dochází nám kakao“. Netradiční průvod vzbudil v ulicích metropole velký ohlas kolemjdoucích. Ti si Mikuláše nejen fotili, ale také podepisovali petici. Děti pak dostávaly čokolády z faitradového kakaa.

„Mikuláši dnes stávkovali, protože jsou nespokojení se situací pěstitelů kakaa. Nelíbí se jim, že nejen že za kakao, z něhož se vyrábí čokoláda, kterou každoročně musejí rozdávat dětem, farmáři nedostanou férově zaplaceno, ale často se na jeho produkci podílí i děti,“ komentuje dnešní akci koordinátorka kampaně Pavla Kotíková.

Mikuláši, andělé a čerti stávkovali nejen v Praze, ale i v Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Vsetíně a Volyni. Součástí kampaně Za férovou čokoládu! je také mezinárodní petice, která vyzývá zpracovatele čokolády, aby zajistili důstojný život kakaovým farmářům například v podobně spravedlivých cen. Doposud ji podepsalo téměř 60 tisíc lidí z celé Evropy. Petice bude předána zástupcům čokoládových firem na podzim Evropského roku rozvoje 2015.

Cílem mezinárodního projektu Make Chocolate Fair! – Za férovou čokoládu! je zapojovat evropské spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním čokoládovém průmyslu. Kampaň probíhá v letech 2013 až 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí.

KONTAKTY:
Markéta Vinkelhoferová, marketavink@ekumakad.cz, tel: 731 620 489
Pavla Kotíková, pavla.kotikova@ekumakad.cz, tel: 734 721 427
www.zaferovoucokoladu.cz
www.facebook.com/ekumakad

Tisková zpráva ke stažení (v doc)

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}