czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Ministerstvo exekucí: happening Platformy pro lidská práva před Úřadem vlády
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Ministerstvo exekucí: happening Platformy pro lidská práva před Úřadem vlády

16. 12. 2013 -

Ve středu 11. prosince 2013 se před Úřadem vlády uskutečnil happening Platformy pro lidská práva, která prosazuje zřízení Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Platforma sdružuje celkem 47 neziskových organizací a podpořila ji řada osobností, mj. Táňa Fischerová, bývalí ministři pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a Džamila Stehlíková, bývalý zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl či bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Platforma již dříve oslovila předsedy stran jednajících o budoucí vládní koalici otevřeným dopisem.

Mluvčí platformy Jana Smiggels Kavková k akci uvedla: „Současné zajištění agendy lidských práv na vládní úrovni je nedostatečné. Pozice zmocněnce/zmocněnkyně je velmi slabá: není členem vlády a nemůže proto reálně prakticky nic prosadit.“

Aby organizátoři happeningu upozornili na palčivá témata, které by ministerstvo mělo na starosti, prezentovali smyšlené postavy, zástupce „lichvářsko-exekutorské komory“, kteří vysvětlili, že spíše než lidská práva je třeba zajistit vznik Ministerstva exekucí, které by chránilo jejich „lidská práva“ vydělávat velké peníze v obchodu s chudobou.

Ministerstvo pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti může být důležitým nástrojem vlády, jak bojovat proti negativním společenským jevům, jako je diskriminace mnoha skupin na trhu práce, lichva či přemrštěné nájmy v ubytovnách,“ řekl ke scénáři happeningu další z mluvčích iniciativy František Kostlán.

Na konci listopadu byl odeslán otevřený dopis platformy vyzývající předsedy politických stran a hnutí jednajících o sestavení vládní koalice ke zřízení Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. V současné době probíhají setkání s předsedy stran k této věci, kromě Ivana Gabala z KDU-ČSL však žádná z jednajících stran tuto iniciativu jasně nepodpořila. Výzva je stále otevřena k podpisu, v nedávné době se k ní připojila například organizace Člověk v tísni.

Řešení katastrofální situace v sociálně vyloučených lokalitách a zabránění dalšímu byznysu s chudobou není zjevně v koaličních jednáních prioritou. Přitom je jasné, že právě investice do dlouhodobé struktury, která bude preventivně působit proti dalšímu propadu vyloučených lokalit a zmírní napětí ve společnosti, je dobrou investicí“, doplnil František Kostlán, mluvčí platformy za organizaci ROMEA a čerstvý nositel letošní ceny Czech Gipsy Spirit.

Platforma pro lidská práva proto opětovně vyzývá předsedy a další zainteresované osoby při vyjednávání vládní koalice, aby zvážili vznik tohoto ministerstva.

Kontakt na mluvčí Platformy pro lidská práva:

František Kostlán, ROMEA o.s., frantisek.kostlan@seznam.cz, 732 189 651

Jana Smiggels Kavková, předsedkyně České ženské lobby, kavkova@padesatprocent.cz, 608 553 825

Lucie Otáhalová, zastupující ředitelka organizace La Strada ČR, mluvčí za Konsorcium NNO pracujících s migranty, lucieo@strada.cz, 774 127 858

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}