Na český trh vstupuje nová pražírna kávy Fair&Bio. Jde o pražírnu, která je zároveň sociální podnik (zaměstnává pět lidí s postižením), a zároveň je zapojena do Fairtrade, spravedlivého obchodu. Podle organizace Fairtrade ČR splnila pražírna Fair&Bio všechna kritéria pro získání certifikace Fairtrade. Nabídka původních českých výrobků pocházejících od fairtradových farmářů se tak rozšiřuje.
Balení kávy se značkou Fair&Bio nesou označení FAIRTRADE®. Tato ochranná známka je důkazem toho, že při pěstování plodin a jejich zpracování nebyla zneužita dětská práce, pracovníci dostali ochranné pomůcky a nebylo ničeno životní prostředí. Většina výrobků s touto známkou je k nám však dovezena ze zahraničí. Českých zpracovatelů, hlavně pražíren fairtradové kávy, je jen několik. Fair&Bio patří mezi další průkopníky v tomto odvětví. „Fair&Bio přispívá k rozšíření nabídky o původní české produkty, nákupem takového výrobku spotřebitel podpoří nejen pěstitele z tzv. rozvojových zemí, ale i drobného lokálního zpracovatele. Fairtrade ČR vítá a podporuje každou iniciativu v této oblasti,“ uvádí Hana Chorváthová, ředitelka Fairtrade Česká republika.
Pražírnu provozuje družstvo založené neziskovou organizací Ekumenická akademie, která se věnuje fair trade již od roku 2004. „Naše jedinečnost spočívá v podpoře znevýhodněných skupin napříč kontinenty,“ říká Jiří Silný, předseda družstva. Pražírna totiž spojuje dodržování férových pracovních podmínek se zapojením osob s postižením. „Práce mi přináší dobrý pocit. Díky práci a výplatě můžu fungovat jako normální člověk,“ říká Romana Rácová, jejímž úkolem je balení a mletí kávy. „Práce mi přináší zkušenosti s kávou, vím, jak se praží, mele a zpracovává,“ sděluje Filip Jankásek, který má stejnou náplň práce jako Romana. Celkem pražírna zaměstnává pět osob s postižením, které jsou zapojeny nejen do procesu zpracování a distribuce kávy, ale pracuje zde i administrativní asistentka.
Pražírna se nachází v Kostelci nad Labem ve Středočeském kraji. Nabízí čtyři druhy čerstvě pražené kávy arabiky. „Naše kávy pochází především ze zemí Střední Ameriky, z Hondurasu, Guatemaly a Nicaragui a k tomu pražíme jednu africkou kávu z Ugandy. Každá káva má svůj pražící profil, ale obecně se snažíme zachovávat původní ovocné chutě,“ uvádí Martin Třešnák, vedoucí pražírny.
Zákazníci si budou moci kávu koupit v obchodě Fair&Bio, ochutnat ji v restauraci Mlsná kavka v Praze-Karlíně nebo již brzy objednat v e-shopu na www.fair-bio.cz. Obchodní aktivity družstva budou směřovat k restauracím a kavárnám, které chtějí vybočit z řady a nabízet svým zákazníkům také něco jiného než zaběhlé značky italských espresso káv. Fair&Bio je sociální firmou a uvítá spolupráci se společnostmi, které chtějí podpořit sociální podnikání v ČR.
V souvislosti se zahájením provozu Fair&Bio pořádá 18. března 2014, v 17 hodin „Slavnost kávy“ na zámku v Brandýse nad Labem.
KONTAKTY:
Veronika Bačová
tel. +420 737 266 685
veronika.bacova@fairtrade-cesko.cz
www.fairtrade-cesko.cz
Markéta Lassaková
tel. +420 734 178 199
lassakova@fair-bio.cz
www.fair-bio.cz
DALŠÍ INFORMACE:
Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé a řemeslníci v rámci fair trade dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv, šetrnost k životnímu prostředí nebo vyplácení tzv. sociálního příplatku, který je investován do projektů místního rozvoje. Fairtradový výrobek lze rozpoznat například podle označení ochrannou známkou FAIRTRADE® na obalu.
Fairtrade Česká republika zastupuje Fairtrade International v ČR, zabývá se marketingovou podporou certifikační známky FAIRTRADE®, podporou prodeje fairtradových výrobků a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produkty.
www.fairtrade-cesko.cz
Fair&Bio je obchodní družstvo, které se zaměřuje na sociální, udržitelnou a solidární ekonomiku. Jeho hlavní činností je zpracování potravinářských produktů, velkoobchod a maloobchod. Jedná se zejména o produkty spravedlivého obchodu (fair trade), které jsou zároveň z velké části produkty ekologického zemědělství. Družstvo v současné době tvoří dvě právnické osoby: Ekumenická akademie Praha (spolek EAP), která má zkušenost s obchodováním a fairtradovými produkty, rozvojovým vzděláváním i zaměstnáváním znevýhodněných osob a Vyšší hrádek p. s. s., který se věnuje podpoře sociálně znevýhodněných osob, a dále dvě desítky individuálních členů z ČR, Německa a Rakouska. Na projekt pražírny družstvo získalo podporu z Evropského sociálního fondu ve výši 2 764 132,30 Kč na dobu 24 měsíců s podmínkou udržitelnosti pražírny 5 let po vypršení dotace. Projekt je v realizaci od 1. 7. 2013.
www.fair-bio.cz