czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Nová studie o porušování práv pracujících v IT sektoru
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Nová studie o porušování práv pracujících v IT sektoru

6. 1. 2009 -
V rámci kampaně Procure IT Fair byla 15. prosince 2008 uveřejněna studie “The Dark Side of Cyberspace - Inside the Sweatshops of China’s Hardware Production” (Odvrácená stránka kyberprostoru – čínské IT sweatshopy). Studie čerpá ze 45ti rozhovorů vedených se zaměstnanci dvou dodavatelů známých počítačových firem. Obraz pracovních podmínek, který zachycuje, je více než alarmující.

V případě obou zkoumaných dodavatelů – tj. Compeq Technology (dodavatel pro Dell, Lenovo a další) a Excelsior Electronics (dodavatel pro Fujitsu Siemens Computers a další) - dochází k masivnímu porušování místního pracovního zákoníku, konvencí Mezinárodní organizace práce (ILO) i vlastních pravidel jednotlivých značek. „Pracující jsou ve velkém stresu. Ten nevychází jen z množství přesčasů ale i ze striktního režimu továren. V Compequ jsou dokonce určena přesná pravidla pro pohyb v rámci továrny nebo pro způsob úpravy vlasů,“ říká Charles Ho ze SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour), jeden z autorů zprávy.

Před publikací zprávy dostaly počítačové firmy možnost se k těmto informacím vyjádřit. Jak ovšem popisuje Sarah Bormann z WEED (www.weed-online.org): „Jejich chování je ostudné. Obvykle se snaží zakrýt obchodní styky se zkoumanými továrnami a zahrát problém do autu. Ani jedna z velkých značek do vydání zprávy neoznámila přijetí konkrétních opatření ke zlepšení pracovních podmínek.“

WEED a SACOM požadují od velkých značek, aby přijaly odpovědnost za své dodavatelské řetězce. Prostřednictvím tlaku na minimalizaci cen a co nejkratší dodací lhůty totiž velké firmy přímo ovlivňují pracovní podmínky v továrnách. „Pracovní síla představuje flexibilní část průmyslu. To se viditelně prokazuje v současné finanční krizi, jejíž dopady se promítají i do čínského průmyslu zaměřeného na export. V důsledku toho Compeq a Excelsior propouští zaměstnance-imigranty z venkova.“ popisuje Jenny Chan z SACOM.

Organizace WEED zahájila evropskou kampaň „ProcureITfair“, která má zvýšit tlak na velké značky. Jejím cílem je prosadit sociální kritéria ve veřejných institucích pracujících s IT. „Veřejné instituce jsou hlavní zákazníci počítačových firem. Namísto současné filosofie „Kdo šetří, má za tři“, by mělo být povinnou součástí veřejných nákupů dodržování sociálních kritérií. Právě prostřednictvím sociálně odpovědné zprostředkovatelské politiky mohou university a jednotlivé komunity výrazně přispět ke zlepšení pracovních podmínek v počítačovém průmyslu,“ konstatuje Florian Butollo z WEED.

Studie „Odvrácená stránka kyberprostoru“ je zároveň s reakcemi velkých firem a doplňujícími fotografiemi dostupná k volnému použití na adrese: http://procureitfair.org/ nebo http://www.pcglobal.org

Další informace poskytne: Hana Bortlová, bortlova@ekumakad.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}