czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Nový americký výzkum: dětská práce v západní Africe na vzestupu
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Nový americký výzkum: dětská práce v západní Africe na vzestupu

18. 8. 2015 -

Výzkum univerzity Tulane v New Orleans ukazuje, že na kakaových farmách v Pobřeží slonoviny a Ghaně pracuje více dětí než v minulosti.

V posledních 5 letech se počet pracujících dětí na kakaových farmách západní Afriky zvedl o zhruba 360 tisíc, tedy na 2,12 milionu. Z toho, jak ukazuje nedávný výzkum, 2,03 milionu pracovaly v letech 2013-2014 v nebezpečných podmínkách. Jedná se od roku 2008-2009 o 18% nárůst. Vzhledem k tomu, že více jak polovina světové produkce kakaa pochází ze západní Afriky, kampaň Za férovou čokoládu! vyzývá zpracovatele cukrovinek a čokolády, aby vyvinuli ještě větší úsilí v boji proti dětské práci a vyžadovali vyšší ceny pro pěstitele.

V Pobřeží slonoviny pracuje od sezóny 2008-2009 o 46 % více dětí v nebezpečných podmínkách. Vykonávají zakázané činnosti pro mladistvé pod 17 let - jako je kácení stromů, přenášení těžkých nákladů, dlouhé přesčasy a nakládání s agro-chemikáliemi. V Ghaně počet takových dětí od let 2008-2009 klesl o 6 % na 880 tisíc. Z výzkumu Tulanské univerzity vyplývá, že bude nutné zbavit do roku 2020 1,5 milionu dětí nebezpečné práce, aby se naplnily sliby čokoládového průmyslu.

Tlak na produktivitu znamená více pracujících dětí

"Dětská práce je způsobena chudobou. Pokud tedy výrobci čokolády myslí vážně svůj slib ji snížit o 70 % do roku 2020, musejí přispět k tomu, aby se kakaoví pěstitelé dostali z nejhorších forem chudoby," vysvětluje Evelyn Bahn, německá koordinátorka kampaně Make Chocolate Fair!. „Existuje mnoho projektů čokoládového průmyslu, které se orientují na zvyšování produktivity. To však nevede k vyšším příjmům pro drobné farmáře, naopak: ti s tím mají náklady navíc. Kvůli nízkým výkupním cenám, si nemohou dovolit najímat sezónní pracovníky a zbývají už jen děti. V kombinaci s nadměrným užíváním agro-chemikálií, situace pracujících dětí se stává ještě nebezpečnější," shrnuje.

Pěstování kakaa se od sezóny 2008-2009 zvedlo o 40 % v Pobřeží slonoviny a o 30 % v Ghaně. V obou zemích také obrovsky narostlo používání chemických hnojiv, pesticidů a herbicidů. Počet dětí, který má s agro-chemikáliemi co do činění, narostl na 170 tisíc v Pobřeží slonoviny a více jak 310 tisíc v Ghaně.

Letos v březnu vydaný Kakaový barometr přišel s tím, že příjem pěstitele kakaa často zůstává hluboce pod hranicí chudoby. V Pobřeží slonoviny by farmář například měl vydělat čtyřikrát více, aby se dostal na hranici chudoby 2 USD na den.

Výsledky výzkumu v angličtině zde.

Podpořte naši kampaň podpisem na mezinárodní petici a vzkažte zpracovatelům čokolády, aby zajistili důstojný příjem pěstitelům a zasadili se tak o ukončení dětské práce.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}