Představujeme vám dvě publikace, které Ekumenická akademie vytvořila společně s dalšími partnery mezinárodního projektu PartESDD (Partnerství ve vzdělávání v oblasti nerůstu a sociálně-ekologické transformace) - s organizacemi Re-set (CZ), Kreisau-Initiative (DE) a Fundacją Krzyżowa (PL). Základem pro tvorbu publikací byly dva online webináře a dvě tréninková víkendová školení, na které jsme pozvali účastníky a účastnice z ČR, Polska a Německa, kteří se věnují neformálnímu vzdělávání a tématům okolo nerůstu, klimatické změny, socio-ekologické transformace, ale také kulturním aspektům vzdělávání nebo emocím.
První publikace – Odvaha nerůst: Metody neformálního vzdělávání pro sociálně-ekologickou transformaci - poskytuje školitelkám a školitelům neformálního vzdělávání metody a nástroje pro vzdělávání o nerůstu a sociálně-ekologické transformaci. Takové tematické zaměření metod v českém jazyce a českém vzdělávacím prostředí, které se stále zabývá především nedostatečným konceptem udržitelného rozvoje, dosud chybělo.
Cílovou skupinou pro zpracované metody a aktivity jsou mladí lidé přibližně ve věku od patnácti let výše. K publikaci byla vydána i přílohová část s podklady a pracovními listy potřebnými k realizaci některých metod Na finální podobě publikace se podíleli následující autorky a autoři: Barbora Adamková, Katarína Kováčová, Jakub Mácha, Maroš Prčina, Sabina Vojtěchová
Pozapomenutou cestou - Kolektivní krokry ke kulturně citlivému vzdělávání v kontextu sociálně-ekologické transformace / Walking the Path Less Travelled. Collective Steps Towards a Culturally Sensitive Education in the Context of Socio-Ecological Transformation
Jak moc záleží při vzdělávání k socio-ekologické transformaci na jazyku, na emocích, na našich odlošnostech? Co náš přístup k penězům a k moci? Proč vzděláváme o vztahu k přírodě, když jsme sami přírodou? A je naše vzdělávání vůbec udržitelné? Nad těmito a dalšími otázkami se zamýšlel kolektiv autorů a autorek, kteří přispěli do druhé publikace. Ta je antologií textů, které různými směry otevírají téma kulturně citlivému vzdělávání v kontextu socio-ekologické transformace světa. Od konceptů, praktických rad pro vzdělávácí praxi, až po metodu utvoření bezpečného vzdělávacího prostoru ukazuje různé dimenze transformativního vzdělávání, zasazeného do středoevropského kontextu.
Tato publikace je dostupná také v angličtině, němčině a polštině.
Publikace jsou volně dostupné ke stažení na následujících odkazech:
Odvaha nerůst: Metody neformálního vzdělávání pro sociálně-ekologickou transformaci
Na projektu Partnership for transnational ESD and Degrowth education a vzniku obou publikací jsme spolupracovali společně s organizacemi Re-set (CZ), Kreisau-Initiative (DE) a Fundacją Krzyżowa (PL).
Projekt byl podpořen Evropskou unií v rámci programu Erasmus+.