Vsetín/Praha, 9. května 2014 – Základní škola Sychrov před zraky všech žáků a pedagogů získala titul Fairtradová škola. Převzala ho od fairtradového farmáře ze Západní Afriky, který přijel do Česka v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu! ZŠ Sychov se tak připojila ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již třináctou školou v ČR s tímto titulem a navíc čtvrtou ve Zlínském kraji.
Certifikát obdržel 7. 5. 2015 ředitel školy Mgr. Michal Molek od pana Fortina Bley, pěstitele kakaa a tajemníka fairtradového kakaového družstva z Pobřeží slonoviny a Veroniky Bačové z Ekumenické akademie. Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídicí skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.
„Těší mě, že je na tomto místě tolik studentů, které myslí na děti pěstitelů v zemích globálního Jihu. Získání titulu Fairtradová škola je projev velké odpovědnosti. Moc nás těší, jak silné je hnutí fair trade v České republice,“ řekl Fortin Bley při předávání titulu.
Ve vsetínské škole Sychrov to hučelo jako v úle. Ono slavnostní dopoledne se totiž v tělocvičně shromáždili všichni žáci spolu se svými učitelkami a učiteli. Při příchodu pěstitele uvítala dvojice žáků ve valašských krojích chlebem a solí a děti mávaly vlastnoručně vyrobenými oranžovo-bílo-zelenými vlaječkami Pobřeží slonoviny, ve stejných barvách jako jsou ve znaku školy. Většina přítomných byla dokonce oblečena do podobných odstínů. Žáci skandovali „fair trade mají rádi všichni kamarádi.“ Akci zakončily žačky s vystoupením zumby.
„Titulu Fairtradová škola si velmi vážíme a to, že nám ho předával přímo pěstitel kakaa z Pobřeží slonoviny, bylo úžasné. Děti viděly, že jejich počínání je "skutečné" a že má konkrétní smysl a dopad. Samotný ceremoniál měl skvělou atmosféru, děkuji všem, kdo se na něm podíleli. V našich fairtradových aktivitách samozřejmě budeme pokračovat i nadále a vypadá to, že i díky ocenění s ještě větším nadšením,“ uvedl bezprostředně po udělení titulu ředitel Mgr. Molek.
Moderátorka akce, vedoucí řídicí skupiny Jaroslava Ševčíková poděkovala za spolupráci místostarostce Simoně Hlaváčové a zastupiteli města Vsetín. To je také fairtradovým městem – již od roku 2011. Přítomni byli také zástupci vsetínské ZŠ Rokytnice, která je fairtradovou školou tři roky a velkou inspirací pro ZŠ Sychrov. „Byla jsem u toho, když se předával titul Fairtradovému městu Vsetín. Od té doby se společně s ZŠ Rokytnicí zapojujeme společně do akcí. Dnes jsme se cítili poctěni tím, že titul přijel předat osobně pěstitel kakaa až z Pobřeží slonoviny. Potkali jsme se my –spotřebitelé čokolády a on – zástupce pěstitelů kakaa. Pochopili jsme, že to, co děláme, je důležité pro lidi v rozvojových zemích,“ svěřila se členka řídicí skupiny, žákyně osmého ročníku Anna Ševčíková.
Sychrovská škola je velmi aktivní: nejen že se globální rozvojová témata vyučují v mnoha předmětech, třeba i v chemii, ale i se každoročně zapojuje do organizace květnového Vsetínského týdne pro fair trade. Ve městě konají besedy, na náměstí bývá stánek a rozličně se informuje veřejnost. Je už samozřejmostí zapojovat se do Férové snídaně, v lonském roce dokonce proběhl Fairtradový piknik na místní hvězdárně anebo soutěž o nejlepší slogan k fair trade („Fertrejdová kávička, probudí ti očička.“). Žáci také představují své aktivity na zasedání zastupitelstva města.
Město Vsetín je nyní unikátní tím, že ve Fairtradovém městě nalezneme hned dvě Fairtradové školy. Co se týká podopry fair trade, patří Zlínský kraj v Česku k nejaktivnějším – kromě Vsetína má titul Fairtradové město od 22. dubna 2015 také Kroměříž. V kraji nalezneme ještě další dvě Fairtradové školy – ZŠ Pod Skalkou v Rožnově p. R. a Střední školu hotelovou a služeb v Kroměříži.
Kampaň Fairtradové školy probíhá v řadě evropských zemí. Na celém světě najdeme téměř dva tisíce škol, které jsou do ní zapojeny.